Şimdi de "dosyasız" zararlı!

Herhangi bir yükleme dosyası bile olmayan bu zararlı, bakın bilgisayarınıza neler yapabiliyor!

Şimdi de "dosyasız" zararlı!

Hüseyin Cem Köylü

Kaspersky Labs araştırmacıları, herhangi bir yükleme dosyasına ihtiyaç duymadan bilgisayarlara bulaşan bir zararlı tespit etti: "Yükünü, internet üzerinden doğrudan RAM'deki javaw.exe işlemine şifreli dll'leri enjekte etmek için kullanıyor" diyor Kaspersky Labs araştırmacıları. Yani hem Windows hem de MacOS sistemler tehdit altında. Ayrıca bu tarz güvenilir işlemlerin altında çalışan zararlıların antivirüs programları tarafından da tespit edilmesi zor.

Sisteme yüklendikten sonra, zararlı Windows Kullanıcı Hesap Kontrolüne saldırıyor ve Lurk Trojan'ı yükleyerek bilgisayarı ilgili botnet'e bağlıyor. Zaten zararlının ana hedefi trojanı yüklemek, RAM'e yerleştiği için de sistem yeniden başlatılsa dahi kaybolmuyor.

Zararlı sisteme girmek için CVE-2011-3544 kodlu Java açığını kullanıyor. Sun Oracle bu açığı kapatalı uzun bir süre oldu ancak herkesin güncellemeyi yüklememesi tehlikenin devam etmesini sağlıyor. Kaspersky'ye göre bu zararlıyı barındıran reklamlar sadece Rus sitelerinde görülmüş durumda. Ayrıca bahsi geçen reklamı yapan şirketten bu zararlı kodların silindiği de verilen bilgiler arasında.

Fakat araştırmacı Sergey Golavanov uyarıyor: "Aynı açığın ya da aynı dosyasız zararlının dünyanın başka yerindeki insanlara karşı kullanılamayacağını garanti edemeyiz, benzeri bannerlar yada reklamlar başka ülkelerdeki ağlarda da olabilir. Sadece Trojan-Spy.Win32.Lurk değil, diğer zararlılar da kullanılabilir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

iyide etrafta bu tür virüs dolu, yani yeni degilki.dosya göndermemi kaldı şimdi oooo...internet bütün ön yargıları haklı cıkaracak bişey. asla yanıltmaz:)

Merhaba. Ben Anıl, 15 yaşındayım. Eskiden virüs bulaştırmayı hayal ediyordum ama şimdi virüs bulaşmasını engellemek istiyorum. "Gün gelecek virüs programlarına gerek kalmayacak." Gelecekte bu cümlede söylediklerimi gerçekleştirmek istiyorum. Umarım önüme bi fırsat çıkar da yaparım. Saygılarr...

Zararlıya yer olmıyan bi işletim sistemi hayal ediyorum. Çokmu zor ?

Zararlıya yer olmıyan bi işletim sistemi hayal ediyorum. Çokmu zor ?
--------------------------------------
Mümkün değil; nasılki yaşamak varsa ölmekte onun kadar var...

sadece kendimin kullanacağı bir bilgisayarım olduğunda(seneye inşallah) linux kurmayı bir deneyeceğim.o kadar güzelse boşuna virüs taşımaya gerek yok.çünkü virüs bulaşınca bilgisayarıma içimi bir ateş basıyor :D kıyamıyorum ona :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir