Şimdi de öldüren hack!

Bir hacker'ın, basit bir laptop ile bazı insanları öldürebileceği hiç aklınıza gelir miydi?

  • Zeynel A. Öztürk
Kalp pili uzaktan durdurulabilir mi?

Belirli üreticilerin kalp pillerine 15 metre uzaklıktaki bir laptoptan bir komut gönderilerek 830 voltluk öldürücü bir şok oluşturulabileceği ortaya çıktı.

IOActive'den Barnaby Jack'in yeni araştırmasına göre açık, kalp pillerinin ve ICD'lerin kablosuz alıcılarının programında yer alıyor. ICD'lre, düzensiz kalp atışlarını algılıyor ve kalp krizini engellemek amacıyla kalbe bir elektrik şoku uyguluyor. Jack, açıktan faydalanan bir saldırının ölümle sonuçlanabileceğini söylüyor.

Açığa sahip olan şirketlerin isimlerini vermeyen Jack, bir kalp pilinin uzaktan nasıl 840 voltluk bir şok vermesini sağladığını gösterdi. Bu şok, keskin bir ses olarak da duyulabiliyor.

Jack, geçmişteki kalp pillerinin ve ICD'lerin bir çubuk yoluyla programlandığını, ancak şimdiki trendin kablosuz kalp pilleri olduğunu söylüyor. 15 metreye kadar uzaktan erişime izin veren kablosuz kalp pilleri, onları saldırılara karşı daha açık kılıyor.

Jack, cihazlarda kişisel bilgilerin çalınabilmesi gibi sorunların da olduğunu vurguluyor. Jack bu aralar "Electric Feel" adında grafik arayüzlü, yakındaki medikal cihazları tarayan bir uygulama üzerinde çalışıyor. Uygulama, kullanıcıya cihaz seçmeye izin veren bir liste gösteriyor (örneğin kalp pilleri) ve buradan cihaz kapatılabiliyor veya elektrik şoku vermesi sağlanabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İnsanı öldürmeye çalışan bir hacker şuana kadar görmedim.

hani video nerde

aklıma gelmişti ama başarılı olamadım :)

Vicdansizi bilmem ama vicdanlisi yapmaz.

tanidigin bi hacker var sanki

İş öğretmeyin abi millete.

Sanırım tabletler tehlikesizdir. Çektiği enerji ne ki? Bu konuda bir açıklama var mı?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play