Sims 4 için "eşcinsellik" yasağı!

Eşcinsel ilişkiye izin verildiği iddiası, bir oyunun daha başına bela oldu...

  • Ertuğrul Süngü
Sims 4 için "eşcinsellik" yasağı!
18 yaş altındakiler artık Sims 4 alamayacaklar

Oyunların en büyük sorunlarından birisi, her ülkede rahatça satılamamaları. Her ülkenin kendi yasaları çerçevesinde farklı zorluklarla karşılaşan bilgisayar oyunları, özellikle 2000'li yıllarda en çok eşcinsellik ve şiddet konusunda eleştirildiler.

Aradan geçen zaman içerisinde birçok farklı ülke, bu büyüyen sektörün karşısında duramadı ve oyunlara özel olarak farklı yasalar çıkardılar. Özellikle LGBT grupları için özel olarak çıkarılan yasalardan birisi de Rusya'da kendisini göstermişti. Vladimir Putin'in 2013 yılı ortasında altına imza attığı "LGBT propaganda yasası" büyük eleştiri toplamış, yasa uyarınca "Bilinen ilişki modeli harici propaganda" ve benzeri harekelerin, ufak yaştaki çocukların gözünden uzata tutulmasına karar verilmişti. Yasanın ne kadar ciddi olduğu gösteren bir olay Ocak ayında gerçekleşmiş ve öğrencisine karşı cinsel çekimi olan bir öğretmenin haberini yapan gazeteci cezalandırılmıştı...

Nitekim bu zamana kadar Rusya'da hiçbir bilgisayar oyunu cinsel içerik yüzünden farklı kategoriye alınmamıştı. Ama Sims 4 için alınan yeni karar ile birlikte, bir ilk yaşandı. Her ne kadar Sims 4 başka ülkelerde gönül rahatlığıyla deneyim edilebiliyor olsa da Rusya'nın oyuna karşı olan tutumu gayet sert. Alınan yeni karar ile birlikte Rusya'da Sims 4 oynamak için "yetişkin" olmanız gerekiyor; yani oyun artık 18 yaşından küçüklere satılamayacak.

Pek tabii Putin'in LGBT örgütlerine karşı olan sert baskısı ekonomiyi çoktan etkilediği gibi benzeri bir durumu oyun pazarına da yansıtması, ülkeyi uzun dönemde büyük ölçüde etkileyeceğe benziyor. Zira Rusya'nın 2015 yılında oyun pazarından payına kalacak miktar 1.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Oyun içi eşcinsel etkileşimler, milyonlar satan Mass Effect, Dragon Age ve Skyrim gibi oyunlarda da karşımıza çıkmıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

herkes kabullenecek bunları artık yok öyle

Doğada 2 cinsiyet vardır gerisi sapkınlık... yanlış anlaşılmasın... doğaya, insanlara, kısacası yaşayanlara saygı duyulmalı ve herkese hitap eden oyunlarda cinsellikten kaçınılmalı... fikirlere saygı duyulmalı ama toplum için uygun olan uygulanmalı...

@14 May 2014 08:32 Şahsen eşcinsel değilim lakin, doğada da eşcinsel davranışlar sergilenmektedir. Penguenler ve yaban ördeklerinde sık rastlanan bir durumdur. Sadece belirtmek istedim.

@14 May 2014 08:32 tipik bir şuursuz...

21. yy. eşcinsellik çağı olarak adlandırılmalı. Heryerde bir övgü bir cesaretlendirme. Birşey söylediğin zaman ırkçılık yapmaktan daha çok tepki alıyorsun. Heteroseksüel olmak ayıplanacak neredeyse...

Eşcinsel değilim ama insanlara bu kadar batması saçma. Bence eşcinsellerin daha zeki olmasından dolayı kadar çekemiyorlar. Çünkü cinsellik hormonlarının sayısı azaldığında kafada çalışmaya başlıyor.

Arkadaslar bunun gibi oyunlar.aslinda tuzak.cocuklarimizi uzak tutmaliyiz

Ne kadar abartılıyor bu konular.adam istediğini yapar oyuna koyar.önceden siyahlar da böyle yapılıyordu.ama artık kalktı eminim buda sıradan bir şey olucaktır

Doğada eşcinselik var. Bunuda nerden çıkardın? Bir gözlemci olarak söyliyebilirimki pek cok hayvanda eşcinselik daha fazla var. Ve bu tür konular kapatılmalı.

Doğada eşcinselik var. Bunuda nerden çıkardın? Bir gözlemci olarak söyliyebilirimki pek cok hayvanda eşcinselik daha fazla var. Ve bu tür konular kapatılmalı.

Rusya en çok eş cinselin bulunduğu ülke bunu neden yapıyor? Ayıp birşey yada kötü bir şey değilki.

Bir oyun sadece ne var bunda?

Bir oyun sadece ne var bunda?

İyi olmuş bence çocukların ne işi olur cinsel içerikli oyunlarla...

tam komedi ya:)

İyi yapmış. Bozuk saat misali Putinde doğru hareketler yapabiliyor. Onurlu olmakta, iğrenç bir hale bürünmekte insanın tercihi. Allah, bizleri iğrenç hallere düşmekten korusun.

Sen de yorum yaz