Singapur'a 3 boyutlu sanal model

3DEXPERIENCity teknolojisi kullanılarak Singapur'un 3 boyutlu bir sanal modeli oluşturulacak.

Singapur'un 3 boyutlu sanal modeli oluşturulacak

Büyük yazılım şirketlerinden 3DEXPERIENCE Şirketi Dassault Systèmes, Singapur'daki National Research Foundation (NRF) ve Başbakanlık Ofisi ile sanal uzaydaki anlam ve özellikleri içeren gerçekçi ve entegre üç boyutlu (3D) model Virtual Singapore'u geliştirmek için işbirliği yaptığını açıkladı. Gelişmiş ve modelleme teknolojileri, Virtual Singapore'un statik ve dinamik şehir veri ve bilgileri ile doldurulmasını sağlayacak.

Virtual Singapore, Singapur'un karşılaştığı yeni ve karmaşık zorlukları hedef alan araç ve hizmetleri geliştirmek için Singapur vatandaşları, şirketleri, hükümeti ve araştırmacıları tarafından kullanılacak olan, zengin veri ortamı ve görselleştirme teknikleri barındıran, ortak geliştirilen bir platform. Proje Dassault Systèmes'in 3DEXPERIENCity teknolojisini kullanarak Singapur'un dinamik ve 3 boyutlu bir modelini oluşturacak ve tüm paydaşları güvenli ve kontrollü bir ortamda bir araya getirecek. Konseptlerin ve hizmetlerin test edilmesi, karar verme, teknoloji araştırma ve topluluğun işbirliğini sağlamak için modelde veri analitiği olacak ve modelleme kabiliyetleri simüle edilecek.

Virtual Singapore; çeşitli kamu kuruluşlarından alınan geometrik, coğrafi mekansal ve topolojik görüntü ve veriler ve demografik, hareket veya iklim gibi arşivlenmiş ve gerçek zamanlı verilerden yararlanacak. Kullanıcıların Singapur'a ait zengin görsel modellerini ve gerçekçi büyük boyutlu simülasyonlarını oluşturabilmesini sağlayacak. Kullanıcılar şehir devletinde şehirleşmenin etkilerini dijital olarak inceleyebilecek ve çevre ve felaket yönetimi, altyapı, iç güvenlik veya kamu hizmetleri ile ilgili lojistik, yönetim ve operasyonları optimize eden çözümler geliştirebilecek.

Dassault Systèmes Başkanı ve CEO'su Bernard Charlès, şunları söyledi: "Singapur önümüzdeki yıllar için dönüşümünü planlarken teknolojiden yararlanma konusunda dünyanın en gelişmiş şehri. Hükümetin Akıllı Ulus oluşturma yönündeki ileri görüşlü vizyonu bizim ürün, doğa ve yaşamı 3 boyutlu evrenlerde uyumlu hale getirme yönündeki misyonumuz ile uyuşuyor.  Şehirler insanlar tarafından üretilen en karmaşık ürünlerden biridir. En ileri teknolojiye sahip araçlar ve uygulamalar kullanarak bu şehirlerin gelecekte yaşayacaklarını daha verimli ve doğru bir şekilde tahmin ederek, ulusal kaynakların planlanması veya hizmetlerin sağlanması yönünde daha hazırlıklı olabilir ve daha sürdürülebilir bir yaşam kalitesine katkıda bulunabiliriz. Başka şehirlerin de Singapur'un bu heyecan verici girişimini takip etmesini umuyoruz."

Dassault Systèmes'in 3DEXPERIENCE platformu üzerinde çalışan 3DEXPERIENCity uygulaması, gerçek dünyayı temsil etmek, genişletmek ve geliştirmek ve sürdürülebilir şehirlerin verileri, süreçleri ve insanlarını yönetmek için ölçeklendirilebilir, tek bir merkezi platform sunuyor. 3DEXPERIENCity sanallaştırma, simülasyon ve işbirliği özellikleri sayesinde mimari, altyapı, planlama, kaynak ve toplumu hedef almakta.

Singapur'un kalkınmasında araştırma, inovasyon ve girişimcilik büyük önem taşıyor. Aynı şekilde insanların hayatını geliştiren çözümler sunduğu, iş fırsatları oluşturduğu ve yeni sektörlere girdiği için bilgiye dayanan bir ekonomi ve toplum da büyük öneme sahip. Virtual Singapore Aralık 2014'te Singapur'un Akıllı Toplum girişiminin bir parçası olarak başlatıldı. Virtual Singapore platformunun 2018 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir