Sınırsız veri keyfi Microsoft'tan geliyor!

Microsoft öyle bir karara imza attı ki, Sony'nin PS4'te buna nasıl karşılık vereceği merak konusu...

  • Ertuğrul Süngü
Sınırsız veri keyfi Microsoft'tan geliyor!
"Sonsuz" depolama alanı vaat etti!

Microsoft, Sony ile olan yeni jenerasyon konsol savaşına inanılması güç bir yenilik ile devam ediyor... Microsoft'un an itibari ile dünyanın en iyi cloud sunucularına sahip olduğu bir gerçek. Azure, SkyDrive ve birçok diğer ürünü ile konu hakkında fark yaratan Microsoft, Xbox One ile de cloud servisini kullanacağını zaten önceden beyan etmişti. Fakat öyle görünüyor ki firmanın planları arasında çok daha fazlası bulunuyor.

Bilindiği üzere cloud sunucular, birçok farklı dosyayı bünyesinde barındırabiliyor. Fakat Microsoft, Xbox 360 kullanıcılarına sadece kısıtlı bir alan sağlıyordu ve daha da kötüsü bu alan sadece oyunlarla ilgili verileri depolamaya açıktı. İşte bu dar alan firma tarafından yapılan yeni bir açıklama ile bambaşka bir boyuta atladı. Zira Xbox One ile kullanılabilecek cloud sunucu alanı "sonsuz" olarak açıklandı. Bununla da yetinmeyen Microsoft, kullanılacak bu sonsuz alanın sadece oyunlarla da sınırlı kalmayacağını açıkladı. Firmadan gelen açıklama şu şekilde: "Xbox Live, Xbox One kullanıcıları için sınırsız cloud sunucu kullanımı açmaya karar verdi. Bu alanda sadece oyun dosyalarınızı değil, aynı zamanda Xbox Live içeriğinizi, profil bilgilerinizi, oyunlarınızı, gerçekleştirdiğiniz başarılarınızı ve birçok diğer bilginizi de kayıt altında tutabileceksiniz. Doğrudan cloud sunucu altında depolanacak bilgileriniz, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde otomatik olarak kullanımınıza açılacak."

Bir önceki jenerasyon Xbox kullanıcıları ise, bu yeni özelliği kullanmak için üyeliklerini Xbox Live Gold hesabına çevirmek zorundalar. Fakat açıklanan bir diğer habere göre Xbox One ile sınırsız cloud sunucu kullanımının, Silver aboneler için de açılması söz konusu. Bu yeni özelliğin Indie, yani bağımsız oyun geliştiricilerini büyük oranda etkileyeceğiyse su götürmez bir gerçek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Bu mu şimdi sonyi şarkına çevirecek şeyy pehh....

Bu haberin başlıgını gören xbox un yemek yapa bildiğini sanar . Sanki sony bu nu yapamaz Xbox onedaki ddr3 rezaletinden bahseden yok

@31 Tem 2013 18:20 Xbox One'da DDR3 rezilliği yoktur, PS4 te GDDR5 rezilliği ve muazzam gecikmesi vardır

@31 Tem 2013 18:20 sanırım senin bilgisayarında o rezaletten yok. Xbox One ps4 e oranla bilgisayarlara daha yakın ve Windows uygulamalarını da çalıştırabilecek. İyi oyun demek ultra grafik demek değildir umarım bunu bir gün anlarsın.

@31 Tem 2013 21:07 cahile bak nasıl millete yanlış bilgi veriyor cahil ...

Microsoft gerçekten, Sony'i sıkıştırıyor.. Zaten sonucu hep belli. Microsoft yazılım ve Dünya devi.

Ps 4 de cloud sistemi olduğunu hatırlatırım. Sony onun için sırf Gaika şirketini satın aldı. Ayriyetten çok büyük birşeymiş gibi anlatılmış cloud sistemi zaten anca video paylaşmaya depolamaya ıvır zıvırı etkin bir şekilde kullanmak için yarar. Önemli olan oyunlar ve kaliteleri. Ps4 donanım özellikleri xbox one daha iyi, Sony 1. parti frimaların kalitesin den artık bahsetmiycem zaten bilmeyen kalmamıştır adamlar en son Last of Ous la ortalığı yardı. bilmem anlatabildimmi. Ve son birşeydaha bu ülkede xbox fanlarını da hiçbirzaman anlamıyorum siz ilkönce gidin de bir araştırın Ms dilekçe falan yazın. Ms xbox one Türkiye de satışa çıkarcakmı. xbox360 bile seneler sonra geldi. Türkiyeye xbox live açakmı? Birşeyin fanı olunabilir ama boş fanı olunmaz!

@31 Tem 2013 21:36 Sony fanboyluk akıyor.

Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Her türlü bilgileriniz adamların elinde olacak.

İmkansız bir şey, yetişmeleri mümkün değil. Kesin bant genişliği ve/veya bir seferde atılabilecek dosya büyüklüğü vb. kısıtlamalar olur.

Ms 3 işletim sistemi kullandığı halde ram'e 5 gb bıraktı.Sony ise tek ve basit işletim sistemiyle ram'e 5.5gb bıraktı.Oyunlar desen zaten xbox one arayı açtı 360 daki gibi oyunsuz bırakmaz artık.Bu adamlar paragöz ama o kadarda profesyönel işler çıkartabiliyor.

Sony ps3 ün üzerine pek şey koymadı xbox one daha yenilikçi bir konsol ama kısa vadede ps4 alacak bunun sebebide ms in başta uygulamak istedği saçma politikalar neyseki hatalarından erken vazgeçtiler

Xbox one daha yenilikçi bir konsolmu güldüm resmen ya nedemessin çok yenilikçi okadar yenilikçiki kasasın da bile meymelet yok o derece yenilikçi. DDR3 gibi ucuz sakız parası Ramlerden 8GB yerleştiren yenilikçi konsol. :)

@31 Tem 2013 23:38 donanım olarak hiç bir fark yok aynılar. Ps4'te hiç olmazsa ikinci el oyunlar abir kısıtlama ya da ekstra para falan istemiyorlar.

@01 Ağu 2013 02:07 Senin yenilikçi anlayışın ancak bu kadar.gddr5 olması yenilikçi bir konsol olduğunu göstermez zaten donanım artacaktı.He Xbox one neler geldi dersen sesle ve elle kontrol, smartglass, snap mode, tv, kalp atışlarına kadar ölçebilecek seviyede gelişmiş kinect, yeni exclusive oyunlar bunlarla birlikte win8 uyg çalışabilirmiş ilerde gelmesi muhtemel illumiroom.

O senin yenilikçi anlayışın Oyunculkar hiçte sıcak bakmadı onlara hiçte ilgilerini çekmedi ilk xbox one tanıtımında Ms onlara odaklandı paso. oyun göstermedi die dünyanın tepkisini aldılar. Bir oyun konsolun da en büyük yenilik olucaksa bu Oyunlar üzerin de olmalıdır ıvır zıvır içi yenilik yapmışsa oyuncuların umrunda olmaz. ve yaptıkları şeyde yenilikçi olmuyor. xbox360 zaten Knict çıkarmıştı bu Knict daha iyisi buda çok yenilik sayılmaz öyle. En kaliteli oyunları yapan taraf kazanır. Sony bu işin 1 numarası. Adamlar yeni IP duyurdu The Order. Siz ıvır zıvırla ilglenin hata isteyin xbox one takla atsın zaten oyun oynatmaktan başka herşeye yarayacak oyun konsolu değil Dekoder mübarek.

Donanım olarak aynılarmı ? sen öyle san bu işten anlamadığın belli oluyor Ps4 APU su xbox one çok daha performanslı bir APU testleri yayınlandı git araştır internetten. hatta araştırmana da gerek yok Ms kendisi bile kabul etti bu durumru çıkıpta donanımın iyi olması herşey demek değil dediler. hatta xbox one kopmle değişceği ile ilgili söylenti haberleri bile çıktı. Siz daha kendiniz kandırın donanımları aynı die :)

@01 Ağu 2013 12:33 Düşünün kardeşim bilgisayar, konsol ve telefon aynı işletim sisteminde bu yenilik değilse nedir yenilik?

Bu kadar yorum yapılmış ama hiç birisinin evinde ne playstation var nede xbox.

Sony ve Microsoft cocuk gibi kavga ediyorlar. "Benim konsolum seninkini dover taammi?" "Hyr bnm cloudum varr hiii ok "

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play