Sır teknoloji Türklerin elinde!

Türkiye'de geliştirilen bir proje ile TSK'nın güvenli uydu haberleşmesi ihtiyacı karşılanacak.

Sır teknoloji Türk'lerin elinde
Aselsan ve Bilkent Üniversitesi'nin geliştirdiği bu proje ile TSK'nın güvenlik ihtiyacı karşılanacak.

Aselsan ve Bilkent Üniversitesi'nin "İşlemsel EHF Uydu Aktarıcısı ve Test Ortamı Geliştirilmesi Projesi" ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, yüksek frekanslarda ve güvenli uydu haberleşmesi ihtiyacı karşılanacak. Dünyada sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin uydularında işlemsel EHF (Extremly High Frequency) kullanılıyor.

Aselsan'dan yapılan açıklamaya göre, İşlemsel EHF Uydu Aktarıcısının, TSK'nın ihtiyacı kapsamında haberleşme uydularında kullanılması hedefleniyor. Aselsan, proje kapsamında işlemsel uydu aktarıcısı ile anteninin tasarımını ve üretiminin yanı sıra fonksiyonel testlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli bir test ortamı geliştirecek ve üretecek.

Ayrıca üretimi tamamlanan birimlerin uydu platformlarında kullanımı için gerekli tüm kalifikasyon testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan test altyapısı da proje kapsamında oluşturulacak. Proje, Türkiye'nin ileride ihtiyaç duyacağı haberleşme uydularında yer alacak diğer tüm aktarıcıların da milli olarak üretilmesi için çok önemli bir bilgi birikimi ve altyapı sağlayacak.

Dünyada sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin uydularında işlemsel EHF (Extremly High Frequency) kullanılıyor ve konu ile ilgili bilgi alışverişinde ciddi sınırlamalar bulunuyor. TÜBİTAK destekli olarak ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek proje ile teknoloji transferi ile kazanılması mümkün olmayan bir alanda özgün çözümler üretilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi arasında 4 Haziran 2008 tarihinde imzalanan "İşlemsel EHF Uydu Aktarıcısı ve Test Ortamı Geliştirilmesi Projesi" dün düzenlenen tören ile hayata geçirildi.

ANKA

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

TÜrk ordusunun çok kaliteli mühendis ve beyinlere sahip oldugu kesin ve kanıtlanmıştır..hava-kara-kara-hava ve kara-kara füze sistemlerimizi geliştirmemiz lazım.Ordumuzun daha çok modernleşmesi lazım,teknoloji argeside gün geçtikçe gözle görülür şekilde artıyor...Tek güvencemiz olan Türk Ordusunu Allah her daim muzaffer eylesin,dualarımız,gönüllerimiz onlarla...Kimse Türk ordusunu karalamaya çalışmasın unutmasınlarki bu millet ordu-millettir,bizi coniler vs karıştırmasınlar...yavas atin tekmesi pek olur!

böyle haberleri okuduğumda gerçekten gözlerim doluyor, kendimde mühendisim, bu ülke için çalışıp üretmekten gurur duyuyorum.
türkiyenin önü çok açık inanın...

Türk devletinin gücü sonsuzdur.Ne mutlu Türk olana.

Evet ordumuz gerçekten çok kaliteli mühendis ve beyinlere sahip eminim, ama keşke onları daha iyi koruyabilseydik diyorum.

dışarıya para vermek yerine şöyle kendin üret işte ya, helal.. amma ve lakin şöyle bir durum var ki bana garip geliyor, düşmanlarımızı besleyen(ler)in teknolojilerini kullanıyoruz, onlardan uçak alıyor, haberleşme teknolojimizi onlarınki gibi yapıyoruz.. bence garip, ya sizce?

inşallah bu bilim adamlarını taşıyan uçaklar da düşmez !!!

turkiye için küçük adım.uyduyu biz icaad etmedik ya surekli FBI'ın yer bulma uydusunda yararlanmak yerine artık sıkılmıs olamlılar ki gel beraber uydu yapalım sentezine girmişler.Umarım işe yarar....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir