Nokia Amerika'da sıradan bir marka...

Nokia tüm dünyada fırtına gibi eserken Amerika'da sıradan bir marka. Nedenlerini araştırdık...

GSM operatörleriyle kampanyalar

GSM operatörleriyle kampanyalar
Nokia'nın AT&T ile ortak geliştirdiği Surge, isim olarak da farklı

Nokia'nın esas umudu GSM operatörleri aracılığıyla satışlar. AT&T, T-Mobile USA, Verizon Wireless ve Sprint Nextel Inc. gibi firmalarla Nokia'nın anlaşma ve çalışmalarının yoğunlaşması beklenebilir. Nokia'nın bu firmalardan AT&T ve T-Mobile USA ile diğerlerinden çok daha iyi anlaştığı da biliniyor.

Şu sıralar Verizon üç Nokia modelini satıyor, 7205 Intrigue, 2505 Mirage ve 6205 modelleri müzik veya mesajlaşmaya odaklanan telefonlar. Bu telefonlar akıllı telefon statüsüne girmiyor. AT&T ise Nokia E71x ve Surge'ü satmaya başladı. T-Mobile ise Nokia 5310, 5610 ve 7510 modellerini satıyor.

Surge, Nokia'nın Symbian kullanan yeni akıllı telefon modeli. Nokia bu telefonunun Amerika'daki reklamında ilk kez model numarası kullanmadı. Bu da gösteriyor ki Avrupa'da işleyen pazarlama tekniklerinin Amerika'da işlemediğini gören Nokia'da Amerikan pazarlama tekniklerine bir kayma var. Nokia'nın bunun farkına biraz geç varmasının sebebi mühendislik odaklı bir yapısı olmasından kaynaklanabilir.

Amerika'daki cep telefonu satışlarının büyük çoğunluğunu belirli bir servis sağlayıcıyla anlaşmalı ve Sim kartı kilitli telefonlar oluşturuyor. Kilitli olmayan akıllı telefonların Pazar payı sadece yüzde 10. Çünkü bu tür bir alışverişte servis sağlayıcının taksitli ve özel fiyatlarından yararlanmak mümkün olmuyor. En az bir 500 doları peşin harcamak gerekiyor ve servis sağlayıcılar da hat açarken müşterileri bekletiyor. Nokia sim kartı değiştirilebilir akıllı telefonları New York ve Chicago'daki iki Nokia mağazasında yapıyor. Bunların arasında üst düzey N97, E75 ve E71 de yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

nokia benim için de sıradan bir marka

nokia bu symbian takıntısıyla giderse batar

nokia artık sıktı biraz. değişiklik yapması lazım.

amerikalı haz edememesi normal nokia dan...benim icinde guvenilirligi yoktur nokia nın...finlandiya teknolojide ne yapmıstır neyin altında ımzası vardır...ekonomik siyasal hangi gucu vardır?..western88

"Nokia tüm dünyada fırtına gibi eserken Amerika'da sıradan bir marka."
Motorola da tüm dünyada sıradan bir markayken Amerika'da fırtına gibi esiyor. ABD'de en fazla satilan cep telefonu markasi Motorola.

sıradan adi bir marka zaten ortalık malı

"Amerikalılar Symbian'ı anlamıyor" . Woav ne tespit ama. OSX , Android, WinMobile ve diger mobil isletim sistemlerini anliyorlar ama
Symbian'a kafalari basmiyor oylemi? Bence baslik atarken daha dikkatli davranmalisiniz. Bunun isletim sistemini anlayip anlamamakla uzaktan yakindan ilgisi yok. Yazinin sonlarina dogru gecek sebeplere yaklasiliyor.
Aral

Ben Amerika'da işim dolayısıyla 3 yıl kaldım. Adamlar Motorola hastası. Bizim burda da Motorala tutmuyor :)

Nokia kendini tekrarlamaktan ben ise bu mesajları yazmaktan bıkmadım. :D Nokia devri yavaş yavaş kapanıyor. Yada artık symbian yeterli gelmiyor. Eğer bilgisayar ile aşina biri iseniz eminim yetmez. Bazen telefondan çok şey beklersiniz. O yüzden ben iphone diyorum. Nokia'yı artık kullanmam.

Adamların bir ton yerli alternatif varken neden Nokia almadıklarına o kadar şaşacak bişey yok. Bi biz şöyle milliyetçi olamadık.

nokia nın ürettigi takoz kalaz gibi telefonları kim kullansın

kimseye katılmıyorum.akıllı cep telleri doğru ama normal olanlar doğru değil ben cep telefonu satıcısıyım en çok satılan nokia ve sağlam olan bence nokia dan şaşmayın iphone a dicek bişeyim yok ama n97 tercihimdir.win mobile kullanmalı.(nokia)

nokia iyi bi üretici olduğundan değil insanların alışkanlıklarını değiştirememesinden kazanıyo.

Cep telefonları Türkiye'ye ilk geldiğinde Panasonic, Ericsson ve Nokia ünlüydü. Panasonic uzun zamandır ortalarda yok. Ericsson; Sony ile birleşti ve dolu dizgin gidiyor fakat Nokia için gelecek günlük güneşlik değil. Eskiden herkesin elinde Nokia varken artık o egomanya son buldu. Alternatif markalar (Samasung vb.) Nokia'nın liderliğini aldılar. Bunun nedeni bence; aynı özelliklikte onlarca modelin bulunması ve Nokiaların tarz olarak çağa bir türlü ayak uyduramamasıdır. Gençler de Nokia'nın dibe vurduğunu da CHIP haber yapmıştı. Çok eskiden beri Nokia kullanıcısıyım ama artık favorim; General Mobile.

Türkiyede ağıza sakız olmuş '' Nokia'dan başka telefon kullanılmaz '' adam hayatında nokiadan başka marka görmemişki htc desen yenir mi içilir mi diye sorar

türkiyede de symbianın bu kadar bilinmesinin tek sebebi var.nokia 6600.yolda gördüğüm 2 insanın 1 inde vardı bu telefon ve herkes internetten program yüklendiğini öğrendi ve çok geniş program yelpazesi vardı.bence nokia bu başarısını bu telefona borçlu.3650,7650 gibi telefonlarddada vardı ama bilen çok azdı veya içindeki symbian neredeyse hiç bi işe yaramıodu.bence nokianın tarih anlayışı s60v2 den önce s60v2 den sonra :)

eskiden siemens vardı şimdi siemens nokia telefonlar için elektronik parça üretiyor 2006da birleşmişler. yanlış hatırlamıyorsam

burada da operatorlerin destegi ile büyümüş, ama inişe geçmiş bir marka olarak biliniyor..

Nokia arastirmistim Finlandia olmasi lazim oranin markasi ama son zamanlarda cok yanlis yapti Nokia Telefonlari hizla iade ediliyormus galiba samsung iyi ama sarj bir ayri mesele teskil ediyor bende D900i kullaniyorum ama sikayetciyim yinede...

İlk telefonum nokia 3310'du gayet sağlamdı.Uzunca bir süre kullandım.Sonra akıllı telefon nokia 6600'a geçtim.Tabi halk arasında nokia'nın imajı meşhur.Alırsan nokia al diyorlar.1,5 sene içerisinde 3 arıza verdi,sattım.Nokia 6630'a geçtim.Bu da 3 defa arıza verdi ama 2.5 yıldır kullanıyorum.Arkadaşım 3 yıldır samsung d600 kullanıyor ve en ufak bir sorunu olmadı,telefonda yeni gibi duruyor.Diyeceğim o ki Nokia akıllı telefonları sağlam yapamıyor.Alırsanız Philipsin bataryası uzun giden X serilerinden yada samsung almanız.Ben nokia'a da çok hayal kırıklığı yaşadım.

nokia win. mob. işletim sistemini kullanırsa yeniden çoşar bence

valla kardeşim nokia dan başkası yalan..elin amerikalısı ne yapsın mokia yı ..onların binlerce çeşidi ve daha kaliteli markaları var.. bizim gibi gariban ülkelerde hükmünü sürdürürler...

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir