Siri hakkında az bilinenler!

iPhone 4S'in kişisel yardımcısı Siri hakkındaki bu ilginç detayları biliyor muydunuz?

  • Zeynel A. Öztürk
Siri hakkında az bilinenler!

iPhone 4S'in favori özelliklerinden Siri, ses komutlarınızla mesaj yazabiliyor, bir hatırlatma meydana getirebiliyor, internette arama yapabiliyor ve bir telefon görüşmesi başlatabiliyor. Ancak araştırmalar, Siri'nin çok daha kısıtlı amaçlarla kullanıldığını gösteriyor. İşte Siri hakkında ilginizi çekecek bazı gerçekler.

- iPhone 4S kullanıcılarının yüzde 87'si, Siri'yi en az ayda bir kez kullandığını söylüyor.

- Siri kullanıcılarının yüzde 55'i, ondan memnun.

- Yüzde 9'u Siri'den hiç memnun değil.

- Yüzde 36'sı ise ortalama bir memnuniyete sahip.

- Siri en çok telefon aramaları, internette arama ve mesaj gönderme amaçlı kullanılıyor.

- Kullanıcıların yüzde 35'i, bir randevu meydana getirmek için Siri'yi hiç kullanmamış. Yüzde 32'si Siri ile hiç müzik çalmamış. Yüzde 30'u onunla hiç e-posta göndermemiş. Yüzde 26'sı ise Siri ile her gün e-posta gönderiyor.

Siri, ne kadar veri tüketiyor?

Siri'nin sadece internet bağlantısına ihtiyaç duyması bir yana, araştırmalar iPhone 4S'in iPhone 4'e göre iki kat fazla veri kullandığını söylüyor. Peki bunun Siri ile ne kadar ilgisi var?

- Alarm ayarlamak, takviminize bir öğe eklemek gibi temel görevlerin her biri, 40KB veri tüketiyor.

- Siri'nin sorularınıza cevap vermesi, sorgu başına yaklaşık 100KB veri tüketiyor.

- SMS mesajları yaklaşık 15KB veri tüketirken, e-postalar 75KB veri tüketebiliyor.

- Siri, varsayılan olarak Google'da arama yapıyor ancak Siri'ye farklı arama motorlarında arama yapmasını söyleyebiliyorsunuz.

- Siri, sorgularınızın bir çoğu için bir cevap veritabanına sahip olan arama motoru Wolfram Alpha'yı kullanıyor. Bugün Wolfram Alpha'nın arama trafiğinin yüzde 25'ini Siri oluşturuyor. Bu ise günde 140.000 ziyarete denk geliyor.

- Kullanıcıların yüzde 51'i, bir sonraki ceplerinde Siri benzeri bir hizmetin bulunmasının "çok önemli" olduğunu söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

iphone 4s miz varda türkçe dil desteği olmadığı için siriyi kullanamıyoruz .d

Türkçe destekli siri ne zaman gelirki acaba ?

kullanamayacakları şeylere heveslenirlerse olacagı bu :)

Turkce destegi olmadiktan sonra ne onemi varki? Inglilzce her kelimeyi anlamasi icin tam olarak iyi bir aksan gerektiriyor.

BEN BU SİRİNİN AYNISINI GALAXY İME BEDAVA YÜKLEDİM. İNGİLİZCEM ÇOK İYİ OLMASINA RAĞMEN (YILLARCA AMERİKADA KALMIŞ BİRİ OLARAK OLSUN O KADAR) BUNA RAĞMEN DEDİKLERİMİN NEREDEYSE YARISINI YANLIŞ ALGILIYOR. TAM BİR AMERİKAN AKSANIYLA KONUŞMANIZ LAZIM, BUDA BİZİM GİBİ 2. DİL OLARAK İNGİLİZCE KONUŞANLAR İÇİN İMKANSIZ. GIRTLAK YAPISI 11 YAŞINDAN SONRA ANA DİLİNİZİN AKSANINA OTURUR. BU YAŞTAN SONRA ÖĞRENECEĞİNİZ HİÇBİR DİLİ %100 AKSANLA KONUŞAMAZSINIZ. E BEN NE YAPAYIM BÖYLE SESLİ KOMUTU O ZAMAN.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play