Siri ve S Voice'i karşılaştırdık!

iPhone 4S'in Siri'si mi, yoksa Galaxy S3'ün S Voice'i mi daha iyi? Test ettik, karşılaştırdık!

  • Zeynel A. Öztürk

Apple geçtiğimiz seneden beri kişisel yardımcı Siri ile yeni bir çağ açmaya çalışıyor. Ancak Apple'ın bu konuda başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Apple'ın bu durumuna rağmen Samsung, Galaxy S III'de sesli denetim modasını izledi ve S Voice özelliğini yeni cebine entegre etti. Biz de Galaxy S'in S Voice uygulaması ile Siri'yi karşılaştırdık.

Öncelikle iki uygulamanın da Türkçe konuşmaları desteklemediğini söyleyelim (en azından şimdilik). Dolayısıyla testlerimizi İngilizce ve Almanca dilinde yaptık.

1. Raunt: Günlük uygulamalar

İlk olarak Siri ve S Voice'in günlük iş hayatında nasıl çalıştığını inceledik. Takvim, mesaj yazma veya arama yapma görevleri ikisinde de sorunsuz bir biçimde çalıştı. İki yazılımda da ses tanıma hatalarına zaman zaman rastladık. Hem Siri'nin hem de S Voice'in hava durumu özellikleri oldukça iyi. S Voice, tüm hava durumunu detaylı bir biçimde size okuyabiliyor.

S Voice, "Open Firefox", "Open Browser" gibi komutlarımıza cevap verirken "Open Internet" cümlemize anlam veremedi. S Voice ile Wi-Fi, Bluetooth ve diğer özellikleri açıp kapatmanız da mümkün.

1. Raunt'un kazananı S Voice. Zira S Voice'in işlevselliğinin daha geniş olduğu oldukça açık

Raunt 2: Dil desteği ve söylenenleri yorumlama

S Voice'e derdinizi anlatmak, Siri'ye göre biraz daha güç

Raunt 2: Dil desteği ve söylenenleri doğru yorumlama

Her ikisi de, ne yazık ki Türkçe desteği sunamıyor. Siri'nin desteklediği diller İngilizce (ABD, Birleşik Krallık, Avustralya), Fransızca, Almanca ve Japonca. S Voice ise ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere 2 farklı İngilizce, İspanya ve Latin Amerika olmak üzere iki farklı İspanyolca desteği sunuyor. Bunlara ek olarak Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Çince, S Voice'in desteklediği diğer diller.

İngilizce ve Almanca denemelerimizde, Siri'nin, söylenenleri S Voice'e oranla daha isabetli anladığına şahit olduk. S Voice'e derdimizi anlatmak, Siri'ye oranla biraz daha zor oldu.

Kısacası bu raundun kazananı Siri... Ama S Voice'in Siri'ye göre çok yeni olduğunu ve zamanla gelişeceğini de bir köşeye yazmakta yarar var...

3. Raunt: Eğlence ve işlevler

3. Raunt: Eğlence ve işlevler

Siri, "En iyi telefon hangisi?" ve "Bu gece ne yapıyorsun?" gibi sorulara esprili bir cevap veriyor. Bu belki çok önemli bir işlev değil, ancak Apple'ın Siri'ye gerçekten önem verdiğinin bir göstergesi.

S Voice ise bu tür sorularda size internette arama yapmanızı öneriyor. Eğlenceye yönelik işlevlerde Apple'ın belirgin bir biçimde önde olduğunu söyleyebiliriz. dolayısıyla 3. raundun kazananı Siri.

Sonuç

Sonuç

Bu düellonun gerçek bir kazananı yok. İki ses algılama yazılımı da zaman zaman büyük hatalar yapabiliyor, bunun yanında ikisi de Türkçeyi desteklemiyor ve İngilizce (veya desteklenen farklı bir dilde) konuşmanız gerekiyor.

S Voice'in beta aşamasında olduğu oldukça belirgin ve dolayısıyla geliştirilmesi gerekiyor. Galaxy S III'ün yeni piyasaya sürüldüğünü göz önünde bulundurarak Samsung'un bunu yapacağına ve S Voice'i daha iyi bir hale getireceğine inanıyoruz. Ancak şu an Wi-Fi'ı veya Bluetooth'u sesle açıp kapatmak gibi bir takım işlevleri konuşarak yerine getirmek yerine elinizle halletmek daha kolay gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

çok merak ettiğim bir şey var; siz bunları kime test ettirdiniz. şahsen ben2 telefonunda turkce lehçe ile konuşulan yabancı dilleri anlayabileceğinden şüpheliyim

siri daha espirili şahsen. ve daha zeki cümleler kullanıyor.

@04 Haziran 2012 08:53 Bencede siri daha iyi s voicenin türkçesi bile yok ama sirinin var ve bence apple samsungtan daha iyi

kıyasladığınızın biri orjinal biri taklit. neyini kıyasladınız anlamadım. kardeşim başarı başkasının üretiği bir şeyi alıp daha iyisini sürmek başarı değil, onu herkes yapar. önemli olan bir şeyleri ortaya çıkarmak. ilk üreten olmak.

@04 Haz 2012 09:15 Bosver yorma nefesini anlamayacaklar nasilsa...

@04 Haziran 2012 09:15 o zaman neden telefon üretiyor aplee ?

@04 Haziran 2012 09:15 saçmalamayın, ilk araba üretildikten sonra elbette taklit edildi. ve o firmanın şu anki piyasa ürünlerinden çok çok daha kalitelileri mevcuttur. veya japonya teknolojiyi taklit ederek başladığı yolda dünyanın en iyi markaları olmayı başardı. sen japon ürünlerini başka ülke ürünleriyle kıyaslamak istemezsin ama taklitle başladılar tüm teknoloji hayatlarına ve giderek te taklit artıyor. çin firması kingston ve benq gibi de diyebiliriz

@04 Haziran 2012 09:15 O zaman telefon ya da bilgisayar ilk icat edildikleri halleri başarılı. Şimdikiler taklit ve gereksiz... Salaksın bence. İlk doğduğun halin daha başarılı bence.

@04 Haziran 2012 09:15 Bencede apple herşeyi çıkarıyor tasarlıyor hayalinde canlandırarak üretiyor samsung özenip benzerini yapmaya çalışıyor

adamlar resmen taraf tutuyor. siriniin de yapabildiği hava durumu vs. işlemler için s-voice'a puan veriyor. s-voice bir şey anlamadığında yine "daha yeni" diyerek hak veriyor. Buna rağmen 3 raundun 2'sini siri alıyor fakat bizimkiler eşitlik ilan ediyor.

kıyasladığınızın biri orjinal biri taklit. neyini kıyasladınız anlamadım. kardeşim başarı başkasının üretiği bir şeyi alıp daha iyisini sürmek başarı değil, onu herkes yapar. önemli olan bir şeyleri ortaya çıkarmak. ilk üreten olmak. ------------------------------------------------------- cep telefonunu apple mı icat etti ? o da başkasının yaptığı telefon denen icadı geliştirip sürmüştür piyasaya ayrıca siri'nin ilkel modeli "sesli komut" nokia'larda uzun zaman vardı zaten! apple o özelliği geliştirip fanboylarına sürmüştür...

@04 Haz 2012 10:29 Ses ile kumanda ilk olarak Siri ile gelmiş birşey değil. Samsung çok benzer özellikleri daha önceden mevcut. Daha önce kullandığım Galaxy S2 de de ses ile kumanda ve S-Voice ve Siri benzeri bir uygulama mevcut. Ki Galaxy S2 iphone 4s ten çok daha önce piyasadaydı. Her modelde biraz daha gelişiyor. Bu işin bu kadar ön plana çıkmasının nedeni Apple ın 4s tanıtımında ses ile kumandayı abartarak lanse etmesidir. Yoksa bu işi ilk yapan veya geliştiren Apple değil. Apple sadece yaygara nasıl kopartılır onu iyi biliyor.

@04 Haz 2012 11:00 benim yazdıklarımı tam okumadın galiba kardeş ! ben 09:15'te yazılan yoruma cevap yazdım (alıntı yaparak eski sistemdeki gibi), aceleci ve önyargıcı olmamak lazım...

Gidin karşılaştırma videolarını izleyin.S Voice bir şey anlamıyormuş.Misal her ikisinede you are beatiful dediğinizde s voice karşılık veriyor siri ise ı dont understand diyor.

@04 Haz 2012 13:05 arkadas ben siriye dedim you are beautiful , bana karsilik verdi , o nasil oluyor o zama? bana Thanks , can we get to work now? diye yanitladi , bence Siri daha iyi

@04 Haz 2012 13:05 siri oyle laubalı degıldır sadece gorevını yapar her iştifatı da kabul etmez. :))

@04 Haziran 2012 13:05 Sen öyle san s voice sürekli you speak return diyor ama siri karşılık veriyor

"Gidin karşılaştırma videolarını izleyin.S Voice bir şey anlamıyormuş.Misal her ikisinede you are beatiful dediğinizde s voice karşılık veriyor siri ise ı dont understand diyor." bi telefona you are beautiful deyince anlamaması çok normal.. siri, s voice'dan çok daha fazla kelime anlayabiliyor. asıl siz gidin video izleyin. android fan boy'ları video ekliyor siz de onları mı izliyorsunuz? hepsi yalan.

Allah aşkına şu videoyu izleyin: /watch?v=99JbTeDl7TM S Voice "i don't understand ok cancel" olarak anladığı şeye "canceled" cevabını veriyor. Bu kadar beyinsiz bir telefon görmedim. Neyi iptal ettiğini bilmiyor mal :D

Yorumlarda S-Voice'e taklit, çakma vs. deneceğinden hiç şüphem yoktu. iPhone 4S'in daha adını bile bilmezken Galaxy SII'de Voice Talk ve Voice Command özellikleriyle her türlü sesli denetimi gerçekleştirebiliyorduk zaten. :)

@04 Haziran 2012 14:50 konuyu biraz hortlattım ama Apple şuan taklit ettiği şeyi geçmiş durumda. Hatice değil netice :)

Bu testi yapan arkadasin s-voice nin seni anlamadigini ve kendini anlöatmakta cok zorluk cektigini yazmisin acaba sen cok duzgun Ingilizce ve Almanca konusa bildin telefon la.Telefonun seni anlamamasi cok normal.

sen bi Türkçe yi doğru düzgün yazmayı öğrende gel yavru.

@05 Haz 2012 14:00 Yavrum ben yazmaktan bahset medim duzgun ve net konusmaktan bahsettim .Ben turkceyi senden daha iyi biliyorum ve istedigim sekilde de yazarim arschloch.

eyyy ziyaretci, siriye camur atma, you are beatiful dedim siriye verdigi cevap su: "oh, stop" sen ingilizceyi iyi ogren de gel. siri'nin senden daha iyi anladigi kesin.

telafuzlarinizda sikinti var arkadaslar bosuna camur atmayin, ingilizcede vurgu onemli oyle kelimeyi veya cumleyi duz soylerseniz anlamaz,mesela fine thanks and you cumlesini direk soylerseniz anlasilmaz, vurgulu soylemeniz gerekir.insanlar bile anlamiyor vurgusuz. mesala work'u yazildigi gibi soylerseniz siri alamiyor ama onu vurgulu soylediginizde mesala vörg dediginizde hemen anliyor.ben catir catir kullaniyorum.Bu siri sayesinde zamaninda vurgularina dikkat etmedigim kelimelerin nasil vurgu yapilarak soylendigini ogrendim.Emin olun yabanci insanlarda vurgusuz kelimeleri anlamakta zorlaniyor.

Siri çok dürüst daha 2 hafta önceye kadar "tüm zamanların en iyi telefonu hangisi?" dediğinizde Nokia Lumia 900 diyordu, şimdi Apple cevabı değiştirdi. Ama "kullanıcıların en çok memnun olduğu telefon hangisi?" derseniz hala Windows Phone yüklü Nokia Lumia 900 diyor :)

Beğenmediğiniz Nokia bile yıllardır yapıyor bu işleri.

Nokia bu teknolojiyi sadece bluetooth gibi bir kelime denildiğinde o kelimenin olduğu menüyü açarak bizlere hizmet veriyordu,Apple ise hiçbir telefonda olmayan bir akımı başlattı.Siri her ne kadar eksikleri olan bir yazılım da olsa hem çığır açması hem de ilk olmasından dolayı bence çamur atmak yerine tebrik edilmesi gerektiğinin daha büyük bir erdem olduğunu düşünüyorum !

İkisinin de daha çok yol kat etmesi lazım en iyisi Speaktoit Assistant. Çok sağlam muhabbeti vardır Sam'in.

telafuzlarinizda sikinti var arkadaslar bosuna camur atmayin, ingilizcede vurgu onemli oyle kelimeyi veya cumleyi duz soylerseniz anlamaz,mesela fine thanks and you cumlesini direk soylerseniz anlasilmaz, vurgulu soylemeniz gerekir.insanlar bile anlamiyor vurgusuz. mesala work'u yazildigi gibi soylerseniz siri alamiyor ama onu vurgulu soylediginizde mesala vörg dediginizde hemen anliyor.ben catir catir kullaniyorum.Bu siri sayesinde zamaninda vurgularina dikkat etmedigim kelimelerin nasil vurgu yapilarak soylendigini ogrendim.Emin olun yabanci insanlarda vurgusuz kelimeleri anlamakta zorlaniyor --------------------------------------------------- Telaffuzda sorun var doğru. Sonuçta ingilizceyi sonradan öğrenen herkeste bu var. Senin "çatır çatır" kullanabilmen programı inceleyip anlayabildiği halde konuşmanla alakalı. Ben yıllarca Amerikada kaldım, ingilizcemden bahsetmeme gerek yok. Amerikan olmadığımı konuşmamadan amerikalılar bile anlayamıyordu. uzun lafın kısası telaffuzumda, aksanımda felan hiçbir sorun yok. fakat yinede konuşmalarda algılamama sorunu yapıyor. kelimeleri yavaş tane tane söylememe rağmen bazı kelimeleri birkaç defa da anlayabiliyor. yani boşuna kendi kendini kandırma arkadaşım

fandroidler basmış burayı kaçın...

İkiside kötü türkçe konuşamayacaksak napalım

@17 Haz 2012 13:35 ingilizceni geliştir.Ben telefonla ingilizce muhabbet ede ede ingilizce notlarımı arttırdım.İltifat edince o da ediyor falan vb

denedim open internet svoiceda açıldı

int.bağlantısı neden istiyor çok mantıksız... ayarlara girecem diye niye internete bağlansın tel saçma... internet bağlantısız yani offline ve türkçe olması şart

Ama siri çok komik.canım çok sıkılıyor siri dedim.sıkı can iyidir çabuk cıkmaz derler dedi:))))))DD

Siri daha iyi hem sirinin Türkçesi var s voice nin yok

Apple da türkçe konuşuyorum ama samsung galaksi tab 3de konuşmuyo

Siz nerde kaldınız siri A dan tut Z ye kadarını açıyor

Bence samsung özenti ilk sesli komut(siri) iphoneda çıktı sonra samsung s voice diye hiçbirşey anlamayan dandik birşey çıkardı Sirinin türkçesi çıkalı yaklaşık 2 yıl oldu ama s voice hala ingilizce siri ne dersem anlıyor s voice hiçbişey anlamıyo Mesela s voice ye"what is the weather like"diyorum"can you speak return"diyor

@11 Mart 2016 22:35 hayır s voice daha önceden vardı sadece adı değişikti

Arkadaslar. S3 s4 note5 ve suan da s7 edge kullaniyorum. Apple a hayatta para verip almam. Samsung siri den once s voice i degisik ismler ile çıkarmıştı. Dogru. Fakat bizim ona verdiğimiz deger kadar bize deger vermeyen bir firma. Yigidi oldur hakkini yeme. Bu ulkede sesli komutlari günlük hayatinda ingilizce olarak kullanan kac kisi var. Her ne kadar once çıkarmış ta olsa her nekadar genis kapsamli da olsa Türkçesi olmadiktan sonra bir anlami yok. Siri daha sonra cikti ama Türkçe algiliyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost