Sistem Belleğine Hakim Olun!

Çoğu uygulama kapatıldığında, kullanılan sistem belleğindeki veriler silinmiyor. Bunlar bir süre sonra sistemde performans düşüşüne neden oluyor. Bu yazıda size çeşitli programlar yardımıyla, bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatıyoruz.

Sistem Belleğine Hakim Olun! (Sayfa 2)

Yardımcı programlarla optimizasyon

WinRAm Turbo: PC’nizin sistem performansını arttırın
WinRAm Turbo, Microsoft Windows işletim sistemlerinde yaşanan gereksiz bellek adreslemesini çözmek için geliştirilmiş olan bir yazılım. Bu tunning uygulaması ilk olarak boş olan ve kullanılan bellek miktarını gösteriyor. Bellek miktarının yoğunluğuna göre tek bir fare tıklaması ile belleğinizi defrag işleminden geçiriyor. Bu program isteğe bağlı olarak bu işlemi otomatik olarak da yapabiliyor.

Bunun için bellekteki verileri ilk olarak Windows’un swap dosyasına taşıyor. Boşalan bellek bir defrag işlemine tabii tutuluyor ve swap dosyasında bulunan veriler geri yükleniyor. Bu işlem swap dosyanın büyüklüğüne ve sabitdiskin hızına bağlı olarak gerçekleşiyor. Sonuçta daha temiz bir belleğe sahip olunuyor. Üstelik yüzde 50’lik bir yer kazancı sağlanıyor. Sonraki işlemde ise swap dosyası veya temp dosyası siliniyor. WinRAm Turbo, kısaca söylemek gerekirse, işgal edilen ve kullanılmayan belleği serbest bırakarak kullanılır hale getiriyor.

Ram Idle: Grafik arabirimli bellek takibi
RAM Idle, sistem belleğini defrag işleminden geçirerek, gereksiz yere bilgi saklayan belleğin serbest kalmasını sağlıyor. Bu işlemi sistemi yormadan, yani sistem kaynaklarından çok az bir miktar kullanarak yapıyor. Oldukça başarılı bir program olan RAM Idle, sistem kaynaklarında sadece yüzde 0.5’lik bir yer kaplıyor.

Sistem performansını arttıran bu program, çökmeleri, mavi ekran sorunlarını ve sistemin anlamsız şekilde yavaş çalışmasını minimuma indirgiyor.

Programı çeşitli özelliklere göre ayarlayabilmeniz de, programın avantajlarından. Örneğin bellek miktarına bir dolum sınırı verip, bu sınır geçildiğinde belleğin boşalmasını sağlayabilirsiniz. Program isteğinize göre belirli bir zaman dilimi içinde bu işlemini gerçekleştirebiliyor. Kısaca bu program, Windows için gerekli olan bellek miktarını ayarlıyor. Böylece gereksiz yere bellek dolmamış oluyor.

Sistem belleğinin kontrolü, bir grafik arabirim ile gösterilebiliyor... Belirleyeceğiniz bir kısa yol tuşu ile manuel olarak da belleklerin boşalmasını sağlayabilirsiniz.

Mem Turbo: Sistem stabilitesini yükseltmek
Windows uygulamaları çalışırken sistem belleği, herhangi ekstra bir program çalıştırmadan anlamsız bir şekilde doluyor. Günlük uygulamalarda bu birçoğumuzun başına gelmiştir. Sistem, kapatılan programların bellekten kendilerini silmemeleri sayesinde şişiyor. Bu da sistem performansını olumsuz yönde etkiliyor. Mem turbo bu işlemi takip eden bir uygulama. 750 KB olan program, belirlediğiniz sınıra göre sistem belleğini defrag işleminden geçirerek, daha çok belleğin serbest kalmasını sağlıyor. Sistem belleğindeki boşluğun ne kadar olması gerektiğini ayarlayan bu yazılım, gereğinden fazla bir boş alan yaratmıyor ve dolayısıyla daha az bir alan ile daha çok uygulama çalıştırabiliyor.

FreeMem Pro: Sistem kaynaklarının denetlenmesi
Sistem belleği, bilgisayarın en merkezi ve genelde en sorunsuz çalışan bileşenlerinden biridir. Ama ne yazık ki yanlış programlanmış yazılımlar sayesinde, sistem belleği sisteme sorunlar yaşatabilir. Sistem belleğinizin rahat çalışması için kullanabileceğiniz diğer seçeneklerden biri de Free Mem Pro yazılımı. Free Mem Pro, çeşitli fonksiyonları ile belleği rahatlatabilen bir yazılım. Otomatik olarak sistem belleğini boşaltan bu program, istendiğinde manuel olarak da bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu programda sınır değeri verebileceğiniz gibi, sistemde ne kadar belleğin serbest kalmasını da ayarlayabilirsiniz. Bilgisayardaki sistem kaynaklarını denetleyen FreeMem Pro, donanım bileşenlerinin bellek kapasitelerini belirlemesi ile bu işlemi gerçekleştirir. Bu sayede sistem belleği, veri adreslenmesi ve işlemci yükü sıkı bir kontrol altına alınabiliyor. Stabil bir çalışmaya sahip olan yazılım, bilgisayar sistemleri için oldukça kullanışlı bir sistem uygulaması da sunuyor.

Win Hex: Profesyonel kullanıcılar için özel
Hex-Editor, çeşitli veri tiplerini içerikleri ile birlikte kullanıcılara gösterebiliyor. Diğer Hex editörlerden farklı olarak bu program, sadece verinin içeriğini değil aynı zamanda kontrol kodunu da verebiliyor. WinHex, oldukça geniş özelliklere sahip olan bir program. Örneğin WinHex’i açtığınızda, sağ kenarda verilerin genel bilgileri gösteriliyor. Menü kısmında ise arama fonksiyonları, RAM Editor, veri analizi, verilerinin bölünmesi, verilerin birleştirilmesi ve verilerin silinmesi gibi fonksiyonlar mevcut. Ara belleğinin de işlenmesi ve verilerin RTF, ASCII, HTML veya orijinal formatta gösterilmesi, bu programın artı özelliklerinden bazıları. Program, her türlü veriyi onarabilmenin yanı sıra silinen verileri de geri getirebiliyor. Kısaca WinHex, başka programlarının sakladığı verilere erişmenizi sağlıyor. Örneğin sabitdisk, disket, CD-ROM ve DVD’ler için Disk Editor ya da Windows programlarının sanal belleğinin ayarlanması için RAM Editor uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Burada tanıtılan tüm programları eCHIP’te bulabirsiniz (HeCHIPCode RAM).

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir