Sistem Geri Yükleme çalışmıyorsa...

Sorunsuz bir "Sistem Geri Yükleme" isteyenler... İste bilmeniz gereken ipuçları!

  • Ümit Öncel
Sistem Geri Yükleme Çalışmıyorsa...
Sistem Geri Yükleme yaparken nelere dikkat etmek gereki?

Bilgisayarınızın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için internetten indirdiğiniz ve kurduğunuz programları özenli bir şekilde seçmek büyük önem taşıyor. Fakat bu tek başına yeterli olmayabilir. Düzenli aralıklarla disk birleştirmesi yapmanın da faydası büyüktür. Yine de zaman zaman sisteminizin sağlıklı çalışmasını engelleyecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda en sağlıklı çözüm Sistem Geri Yükleme ile işletim sisteminim kaydettiği, daha önceki ve sorunsuz çalıştığı bir halini geri yüklemek olacaktır. Ama ne yazık ki bu da her zaman beklediğiniz sonucu vermeyebilir.

Sistem Geri Yükleme çalışmamakta direniyorsa veya geri yükleme işlemi sırasında bir sorunla karşılaşırsanız ilk yapmanız gereken şey aynı işi bir kez de Güvenli Mod'da iken tekrarlamak olacaktır. Bilgisayarınızı Güvenli Mod'da çalıştırmak için sistemi yeniden başlatın ve bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın.

Windows Güvenli Mod'da yeniden başladıktan sonra Başlat tuşuna tıklayınca açılan arama kutusuna sistem yazın ve bulunan seçeneklerden sistem geri yüklemeye tıklayın. Bu sayede daha önce Sistem Geri Yükleme'nin sağlıklı çalışmasını engelleyen problemleri aşarak sisteminizi kurtarabilirsiniz.

Disk alanı ve diğer önemli detaylar

Sistem Geri Yükleme'nin çalışmasını engelleyen sorunlardan biri de yetersiz sabit disk alanı olabilir. Sistem Geri Yükleme'nin sağlıklı çalışabilmesi için en az 300 MB boş sabit disk alanına ihtiyaç duyar. Eğer sabit diskinizde yeterli boş alan varsa bunun daha fazlasını ayırmanızın da faydası olabilir.

Bunu düzenlemek için Bilgisayarım'a sağ tuş ile tıklayıp Özellikler'i seçin. Buradan Gelişmiş Sistem Ayarları bağlantısına tıklayın ve açılan pencerede sistem geri yükleme ile ilgili olan sekmeye geçin. Buradaki ayarlardan sisteminizin geri yükleme için ne kadar boş alan ayıracağını belirleyebilirsiniz.

Diğer önemli bir nokta sistem geri yükleme noktalarının gerçekten yaratılıp yaratılmadığı olacaktır. Bunun için Başlat'a tıkladıktan sonra rstrui kelimesini arayın ve en üstte çıkan sonuca tıklayın. Bir sonraki pencereden ilerleyin ve tüm sistem geri yükleme noktalarının var olup olmadığını kontrol edin.

Bunun dışında Windows 7'nin sunduğu disk onarım aracını da deneyebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme sadece, işletim sisteminin tamamen sorunsuz çalıştığı durumlardaki yedekler sayesinde işe yarayacaktır. Ama eğer çok geç kaldıysanız disk onarımı daha iyi bir tercih olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

disk onarım aracı'nı nerede bulabileceğimiz hakkında da bilgi verir misiniz?

Boşverin Windowsun geri yükleme hizmetini. Acronis kullanın sonra saçınızı başınızı yolmayın.

sisem geri yüklemenin kapalı olmadığından emin olun sonra çırpının

Disk onarım aracı yok sadece sistem sağlıklı çalışırken oluşturmanız için,sistem onarım diski oluştur bölümünden bir dvd oluşturup kullanabilirsiniz.Denetim masası-Kurtarma-Dosyalarınızı geri yükleyin-Sistem onarım diski oluşturun dan yapabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play