Sistem tepsisinde çalışan 6 müthiş araç!

Sistem tepsisinde çalışan, her an elinizin altında sizi bekleyen bu 6 araç, çok işinize yarayacak!

Sistem tepsisinde çalışan 6 müthiş araç!

Windows'un çok bahsedilmeyen, en faydalı özelliklerinden bir tanesi, belirli programları görev çubuğunun sağ kısmında yer alan sistem tepsisinde gösterebilmesi. Sistem alanı olarak da adlandırılan bu bölge, sağ alt köşede, saatin hemen solunda yer alıyor.

Bazı sistem tepsisi simgelerinin, onları tek tek kapatmanızı beklemekten fazlasını yapmadığı doğru. Ancak Skype, Google Drive, CCLeaner ve farklı antivirüs yazılımları, simgelerinin üzerine sağ tıklayarak çeşitli işlevlere hızla ulaşmanıza olanak tanıyorlar. Ancak sistem tepsisine faydalı işlevler ekleyerek işletim sistemini geliştirilen farklı yazılımlar da var. Aşağıda bu yazılımlardan en iyilerini bulacaksınız.

Hyperdesktop

Photobucket veya Imgur gibi resim depolama sitelerine sıkça resim yüklüyorsanız, bu küçük uygulama işinizi iyice kolaylaştıracak. İşlemi başlatmak için resmi Hyperdesktop penceresine sürükleyebilir, "Browse" düğmesine tıklayarak PC'nizdeki bir resmi seçebilir veya "Capture" düğmesini kullanarak bir ekran görüntüsü alabilirsiniz. Hangi yolu izlerseniz izleyin, resim anında karşıdaki hizmete yüklenecek ve direkt bağlantı, "Image Links" kutusuna kopyalanacaktır.

SuperF4 ve ShareX

SuperF4

Windows'un ALT+F4 klavye kısayolu, programları nazik biçimde kapatmanızı sağlıyor. Bu kısayolu kullandığınızda kapanıp kapanmamak, uygulamanın tercihine bağlı.

SuperF4, ön plandaki uygulamaları CTRL+ALT+F4 ile hiç beklemeden, anında kapatıyor. Kısayolu kullanmadan önce kaydetmeniz gereken işleri kaydettiğinizden emin olun

ShareX

Ekran yakalama işiyle yakından ilgili iseniz, sizi tam bir yakalama uzmanına dönüştüren ShareX'e göz atmalısınız. Araç, ekran görüntüleri üzerine alıntı eklemenize, onları birçok işlev yardımıyla düzenlemenize izin veriyor. Ekrandan çektiğiniz görüntüleri MPEG biçiminde veya animasyonlu GIF olarak kaydetmeniz de mümkün.

Soundswitch, PureText ve MiniBin

Soundswitch

Soundswitch, farklı ses aygıtları arasında geçiş yapmayı çok kolay bir hale getiriyor. Araç sayesinde Windows'un ses ayarlarıyla uğraşmanıza hiç gerek kalmıyor, sadece bir kısayol tuşuyla geçiş yapabiliyorsunuz.

PureText

Panoya kopyaladığınız metinler, farklı biçimlendirmelere sahip olabilir. PureText ise biçimlendirilmiş metinleri düz metne dönüştürmeye yarıyor. Metni panoya kopyalayın ve ardından PureText için ayarladığınız kısayol tuşuna basın. Şimdi dönüştürülen düz metni istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

MiniBin

Masaüstünü temiz tutmayı seven PC kullanıcılarından iseniz, muhtemelen çöp kutunuzun da dolup taşmasına izin vermiyorsunuzdur. Saatin yanına yerleşen MiniBin ile Geri Dönüşüm Kutusu'nu sistem alanınızdan açabilir veya boşaltabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

tasarım güzel olmuş.. zaten ne yapsanız eskisinden iyi olacağı için.

6 araç fazla zaten tonla program kullanıyoz

Yeni sayfa düzenlemeniz ve tasarımı fevkalade olmuş. Tüm Chip emekçilerini tebrik ederim. Başarı dolu yayınlar dilerim.

CHİP YENİ TASARIMINIZ MÜKEMMEL OLMUŞ! BİR CHİP SEVER OLARAK ÇOK MUTLU OLDUM...

sevgili çipi çip tasarımın harikulade olmuş yoksa sende mi apple dan çaldın he :P

yeni tasarın 10 numara 5 yıldız zaten lazımdı böyle bir düzenleme

Birkaç gün önce Debian'a geçtim. GNOME'un yanında şu Windows tasarımları komik geliyor artık bana. Hele Windows 8'den sonraki genel tasarım...

Yeni tasarım dehşet olmuş :D

Hadi bugün yine iyi günümdeyim, size özellikle Comodo Realtime Scanning ile uyumlu özel Firefox Tweak'lerimi göndereyim, Los Amigos: >>>>>>browser.cache.disk.scan True>>>>>>browser.cache.offline.scan True>>>>>>browser.cache.memory.scan True>>>>>>plugin.scan.Java True>>>>>>plugin.scan.Flash True>>>>>>extensions.download.getAddons.scanWhenDone True...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir