Site cezalandırmada "müthiş" yöntem

Neyse ki bu kapatma haberi bizden değil... Almanya Wikipedia'yı yasaklamadı, doğrudan kapattı!

Güncelleme: Wikipedia Almanya, mahkeme kararının kalkmasının ardından, bugün öğlen saatlerinde tekrar normal yayınına döndü.

Alman Sol Parti Federal milletvekili Lutz Heilmann, internet ansiklopedisi Wikipedia'yı geçici olarak kapattırdı. Ama bu kapattırma yasaklama değil, gerçek bir kapattırma. Haberin yayına hazırlandığı saatlerde siteye giriş yapmak isteyenler karşılarında yine Wikipedia Almanya (www.wikipedia.de) sayfasını görüyor; ancak sayfada kapatma nedeninden başka bir şey bulunmuyordu.

Hakkında özgeçmişiyle ilgili asılsız bilgilerin yer aldığını ileri süren Heilmann'ın açtığı dava üzerine Lübeck Bölgesel Mahkemesi, "www.wikipedia.de" internet sitesini ihtiyati tedbirle kapattı. Siteye giriş yapmak isteyenler "www.wikipedia.org" adresine de yönlendirilmiyor.

Spiegel Online'ın haberine göre, 42 yaşındaki Sol Parti milletvekili, eski Doğu Almanya'nın iç istihbaratı STASİ'deki göreviyle ilgili bilgilerin yer alması nedeniyle Wikipedia aleyhinde mahkemeye başvurup kapatma kararı aldırdı.

Wikipedia Almanya kapatma kararına itiraz edeceğini bildirirken söz konusu internet portalının kapatılması eleştirilere neden oldu. Heilmann, hakkında yazılan yanlış bilgilerin siteden çıkartılmasından sonra yaptığı basın açıklamasında, "Benim girişimim sonucu Lübeck Bölgesel Mahkeme kararıyla alınan ihtiyati tedbir kararıyla kapatılan Wikipedia'nın tüm kullanıcılarından, söz konusu siteye girememelerinden ötürü özür diliyorum" dedi.

Sitenin, mahkeme kararının da kalmasından hemen sonra tekrar normal yayınına dönmesi bekleniyor.

chip.com.tr - Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Buna nasıl yorum yapılır bilmiyorum ki. Biraz diil fazlaca abartılı bir çözüm olmuş bu sanki.

ingilizce sayfasına girsinler açık şuan. yanlış bir bilgi için neden bütün siteyi kapatıyorlar çok anlamsız sadece yanlış bilginin olduğu sayfayı kapatsalar olmuyor mu?? yoksa almanların kafası basmıyomu buna..

Ya Benim Anlamadıgım sayfanın adresini kapatsalar olmuyomu bütün siteyi kapatmaya ne gerek niye milleti bilgi özgürlügünden yoksun bırakıyorsunuz

Açılmış...

Heilmann'ın babasınıda sevmezdim...

Sen de yorum yaz