Siteleri yasaklamak çözüm olabilir mi?

Türkiye'de uygulanan internet politikası doğru mu? Yoksa kendi kendimize zarar mı veriyoruz?

Cem Sinanoğlu
Son zamanlarda sık sık yaşadığımız site kapatma olayları, konunun aslında enine boyuna tartışılması gerektiğini gösteriyor. YouTube'a defalarca uygulanan yasakları ele alalım. Bu site tüm dünyada akla mantığa sığmayacak kadar çok ziyaretçiye sahip, site içerisinde insana dudak uçuklatacak kadar çok sayıda video bulunuyor. Bir gün birileri bu videolara bir video daha ekliyor. Ancak bu video, her Türk vatandaşını rahatsız edecek bir içeriğe sahip.

Peki ama daha sonra ne oluyor? Mahkeme kararıyla tüm YouTube sitesini Türk internet kullanıcılarına yasaklıyoruz. Bu yasak ilk bakışta doğruymuş gibi görünebilir, hatta bu yasağı savunanların da haksız oldukları söylenemez. Sonuçta orada bir video var ve bizim vazgeçilmez değerlerimize hakaret ediyor. Ama olayın farklı bir boyutu daha var ve bunu hiç kimse göremiyor. Bu video ya da buna benzer birkaç video, kumsaldaki birkaç küçük kum tanesinden farklı değil. Ancak biz ortalığı ayağa kaldırıyoruz, fark etmeden bu videoyu eşe dosta duyuruyoruz. İşin komik kısmı videoyu sadece biz, kendi içimizde engelleyebiliyoruz, tüm dünya kolaylıkla erişebiliyor.

Videoyu eşe dosta kendimiz duyuruyoruz, ama site nasılsa yasaklı... İşin aslı ne yazık ki böyle değil. Bugün internet kullanan küçük bir çocuk bile, alternatif yöntemler yardımıyla yasaklı sitelere giriş yapabiliyor. Bir site mahkeme kararıyla yasaklandığında, neredeyse tüm yayın organları bu sitelere nasıl giriş yapılabileceğini anlatmaya başlıyor. Bu yanlış bir hareket mi? Tabii ki değil. Sonuçta ortada bu videolarla ilgisi olmayan ve bu siteye giriş yapıp video izleyen çok sayıda kullanıcı var, doğal olarak internet sansürünü nasıl aşabileceğimizi bilmek istiyoruz. Daha sonra ne mi oluyor? Siteye girenler yasağa yol açan videoyu arıyor, buluyor ve izliyor. Sonuç: Bizi haklı olarak rahatsız eden bir videonun, hiç istemeden de olsa reklamını yapmış oluyoruz.


Aynı durum, hala yasaklı olan Google grupları için de geçerli. Google gruplarında köpeğine nasıl bakması gerektiğini tartışanlardan tutun da, bir müzik grubu fanatiklerinin tanıştığı çok sayıda grup var. Bu kadar çok grubun arasında bize ters gelen gruplar bulunması da kaçınılmaz. Ama mahkeme kararı, tüm Google gruplarına erişimin kısıtlanması yönünde. Böylece aykırı gruba Türkiye'den giriş yapılamıyor; tabii siteye doğrudan girmeye çalışılırsa... Ama bu durumda asıl cezalandırılan, köpeği ya da sevdiği müzik grubu hakkında arkadaşlarıyla iletişim kuranlar oluyor.

Hedef hatalı mı seçiliyor?

Düşündürücü olan diğer bir nokta ise, koskoca YouTube birkaç video yüzünden kapatılıyor. Google grupları birkaç rahatsız edici grup yüzünden komple ortadan kaldırılıyor ama yasadışı birçok yapılanmanın sitesine rahatlıkla, hiçbir engelleme ile karşılaşılmadan girilebiliyor. Üstelik bu sitelerin içinde sadece birkaç rahatsız edici kelime ya da video yok, tam tersine, site bütünüyle rahatsız edici. Ama her nedense YouTube ya da Google'a hakkında gösterdiğimiz hassasiyeti bu tip siteler için gösteremiyoruz.

Sonuç olarak internet sitelerine erişimin kısıtlanması konusunda ortada tek bir haklı yok. Hatta işin aslı herkes kendine göre haklı. Bazılarımız bir siteden rahatsız olup yasaklanmasını destekliyoruz, bazılarımız internette ifade özgürlüğünü savunmak adına kısıtlamalara karşı çıkıyoruz. Sonuçta her iki kesim de fikrini savunurken Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda hareket ediyor. Yasağı savunanlar, rahatsız oldukları site içeriğini ortadan kaldırdıklarını düşünüp mutlu oluyor, yasağa karşı çıkanlar ise ülkenin olumsuz yönde reklamı yapıldığını düşünüyor. Onlar da haksız değil, zira yabancı basında Türkiye Çin, İran ya da Küba gibi yasakçı ülkelerle aynı kefeye koyuluyor.

Ne yapılabilirdi?

Ortada rahatsız edici bir durum olduğunu kimse inkar edemez; ancak yapılan uygulamanın ne kadar doğru olduğu da kesinlikle tartışılmalı.

İlk seçenek doğru düzgün çalışan bir kontrol ve filtreleme mekanizması oluşturmak. Böylece birkaç kum tanesi için tüm kumsalı kapatmamıza gerek kalmaz, ayrıca kumsalın tam ortasında duran büyük kayayı da kolaylıkla görebilir ve önlem alabiliriz.

İkinci seçenek ise interneti komple kapatıp bizi rahatsız eden hiçbir şeyle karşılaşmamak. Yani kafamızı kumsaldaki kumlara gömüp hiçbir şeyi görmeyiz, böylece ortada bizi rahatsız eden birşey de kalmaz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Basit şekilde bakalım ben istersem vatandaş olarak şikayet ederim dilekçemi veririm, savcı inceler hakim karar verir kapatılır. Ortada mevcut yasalar var ve bu yasalar kalkmadıkça veya uygulamalarına net bir yorum yapılmadıkça baya kapatılır. Savcıda Hakimde ben yapmam demez diyemez. Peki you tube kapatılıyorda başka site neden kapatılmıyor ? çok basit onlar şikayet almıyorlar alsalar onlarda kapatılır. Top burada adalet bakanında bu yasak uygulanabiliyormu ? hayır biraz internetten anlayan bu yasak duvarını aşıp bu videoları izleyebiliyor büyük bir çoğunluk bu yöntemleri bilmiyor ve izliyemiyor ancak yasağın sonuçta işlemediği apaçık ortada. Bu durumda ceza mekanizmasının geçerliliği ortadan kalkmış bulunuyor cezası uygulanamayan bir hükümde olamaz sayın bakana acilen duyurulur....

http://www.chip.com.tr/konu/YouTube-yine-yasaklandi_6735.html haberinin altına daha önce yolladığım yorumu burada da paylaşmak istiyorum.

Wikinews'teki haber: http://en.wikinews.org/wiki/YouTube_banned_in_Turkey_once_again

Ayrıca Wikipedia'daki youtube engellemeleriyle ilgili başlık: http://en.wikipedia.org/wiki/Blocking_of_YouTube

Bu makaleye göre youtube'u engelleyen ülkeler; Ermenistan, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonesya, İran, Fas, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye, Tayland, Türkiye ve Birleşmiş Arap Emirlikleri.

Bu tutumla ancak bu ülkelerle birlikte anılmaya ve kategorize edilmeye devam edeceğiz. Sorarım size bu ülkelerden kaç tanesi ile birlikte anılmak, kaçımızın hoşuna gider? Eğer bu sayı gerçekten yüksek ise ve böyle düşünenler çoğunlukta ise ne mutlu bizlere. Benim için bu sayı ne yazık ki oldukça küçük.

Kesinlikle yanlış anlaşılmasın; bu yorumu hiçbir halk veya herhangibir ülkenin vatandaşıyla ilgili zıt ve/veya olumsuz bir yargı vermek adına değil; bunu daha çok yönetim şekilleri, bilim&teknolojiye yönelik yaklaşımları, ayrıca vatandaşlarına ve yönetimleri altında tuttukları halklara sundukları haklar açısından değerlendirmek üzere belirttim.

Youtube'da ve daha pek çok sitede Türkiye'ye, Türk İnsanı'na, Türklük'e, Atatürk'e ve daha nicelerine hakaret eden "iç ve dış mihraklar" herzaman olacaktır. Bunu engellemenin yolu ise Türkiye'yi bu platformlardan uzak tutmaya çalışmak değil, olsa olsa bunu yapanları bu platformadan uzaklaştırmaya çalışmak olmalıdır.

Bu işi yapanların aynı tutumu sürdüreceğimizi bilerek, Türk insanının internet'ine ket vurmak için kasıtlı olarak bunu yapmadıklarını; bizlerinde bu gün youtube'u; yarın belki google'ı (daha geçende groups.google.com engellendi) sonra yahoo'yu; msn'i; hotmail'i derken bütün dünya ile aramızdaki internet iletişimini kapatmamız için çanak tutmadıklarını veya daha bunu akıl etmedilerse bile bunu yarın yapmayacaklarını kim iddia edebilir. Biz ise bu oyuna düşerek sadece ama sadece bu amacı güdenlerin ekmeğine bal süreriz.

Youtube'a erişimi engellemek, deve kuşu gibi kafamızı kuma gömmekten farksız geliyor bana (tabii ki bazı kesimlerin de işine gelicektir bu). Türk insanına yakışan ise başını kuma gömmek değil, karanlıktan çıkıp zorlukların ve kendine dil çıkaranların karşısında dikilmektir.

Mutlaka bu gibi durumlarda Türkiye tavrını belli etmelidir ama bunun yolu-yordamı, yasak adı altında kendi kendimizi biyerde cezalandırırcasına internetin fişini çekmek olmamalıdır. Türkiye youtube'a giremese de bu tip videolar youtube'dan gelip geçmeye devam edecektir. İşin kötü tarafı bizler o platformda varlığımızı sürdürmezsek, burada yeniden peydahlanacak olan bu videolara kim dur diyecek?

Cem Sinanoğlu yazdığı yazıda herşey çok mantıklı youtubeyi kapatmak kumsala kafamızı sokmak gibidir yasakçı zihniyet değilde ilerice özgürce bize zarar vermeyen politikadır.
Bir kaç kişi yüzünden bizim internet özgürlüğmüüz elimizden alınamaz

5651 sayili, “internet ortaminda yapilan yayinlarin düzenlenmesi ve bu yayinlar yoluyla islenen suçlarla mücadele edilmesi hakkinda kanun” adi altinda sunulan erisim engellenmesini gerektiren 8 kusurlu hareket bahanesiyle, günümüzde pek çok site hiçbir uyari verilmeksizin kapatilmaktadir. Bu maddeler arasinda; çocuk pornosu, uyusturucu temini, kumar ve fuhus, Atatürk’e hakaret gibi net ve açik ifadeler olmasinin yani sira “müstehcenlik” “saglik için tehlikeli madde temini” ve “intihara özendirme” gibi kisisel yoruma açik sebepler de bulunmaktadir. Müstehcenligin ne oldugunun yasa çerçevesinde net bir sekilde tanimlanmamasi halinde, bu, o ihbardan bulunan kisinin kisisel müstehcenlik yorumuna bagli olacak ve diger bir kisinin bilgiye ulasma özgürlügünü engelleyecektir. Gerçek hayatta suç sayilan konularin, internette de suç sayilmasi kaçinilmaz olmakla birlikte, müstehcenlik gibi suç olmayan, üstelik de net bir tanim içermeyen bir tanimlamanin kanunda yer almasi kabul edilebilir degildir. Bunun yani sira, sakincali içerigin siteden kaldirilmasinin talep edilmesi ya da site yönetiminin uyarilmasi gibi çözümler yerine; bir sakincali sayfa nedeniyle blogger.com, wordpress.com, youtube.com, geocities.com gibi sitelerin toptan kapatilmasi yoluna gidilmesinin ve sitelerin ardi arkasina kapatilmasinin ülkemizi, AB’ye girmek için ugrastigimiz su günlerde bizi dis dünyada düsürdügü konumun yani sira, buralarda sayfa sahibi olanlari magdur durumda birakiyor oldugu ve insan haklari beyannamesinin de 11. ve 19. maddelerine aykirilik teskil ettigi ortadadir. Beyannamenin 11. maddesine gore kisinin suçu ispatlanincaya kadar suçsuz sayilacagi ilkesi, bu kanundaki gecikmesinde sakinca bulunan durumlarda tedbir amaçli yayin durdurmasi ile çignenmektedir. Yine beyannemenin 11. maddesine gore zanliya adil dava hakki taninmadan suçlu ilan edilememesi gerekliligi de bu kanunla ihlal edilmekte, kendini savunma hakki verilmeksizin siteler kapatilmaktadir.
Yine bu kanun, beyannamenin 19. maddesine gore herkesin sahibi olmasi gereken fikir sahibi olma ve ifade etme hakki, daha da önemlisi kisinin herhangi bir ortamda kisitlama olmaksizin bilgi edinme hakkina karsi çikmaktadir. Bu kapatmalar insan haklarina aykiri olmalarinin yani sira, bu siteler üzerinden gelir saglayan, bu sitelere reklam veren ya da dijital medyalar üzerinden islerini yürüten is sahipleri ve reklamverenleri de zor durumda birakmakta ve önemli bir sektör olan internet ajanslari ve reklam meslek sahiplerinin önünü kesmekte ve tüketici haklari açisindan da sakincali sonuçlar dogurmaktadir. Tüm bunlarin yani sira, internet kanunun disinda “kisiye hakaret” gerekçesiyle bir açiklama ya da uyari yapilmaksizin kapatilan pek çok site bulunmaktadir.
Oysa ki “kisilik haklarina saldiri” 5651 sayili internet yasasi çerçevesinde degil, 4721 sayili Medeni Kanun’un 24. maddesi uyarinca degerlendirilmistir. Bu kanun 5651 sayili kanun’dan once, konuyla ilgili baska bi hüküm bulunmadigindan siklikla uygulanmasina ragmen, 5651 sayili Kanun’un yürürlüge girmesi bu olanagi ortadan kaldirmistir. Ve bu Kanun’un “‹çerigin yayindan çikarilmasi ve cevap hakki” basligini tasiyan 9. maddesinde erisim engelleme kavramindan söz edilmemektedir. Ayni degerdeki iki hukuk kuralinin çatismasi halinde basvurulacak yorum ilkesi; daha sonra çikan kuralin öncekiyle çatismasi halinde sonraki kuralin uygulanmasi gerekliligidir. Bir diger yorum ilkesi ise konuya iliskin özel kural bulunmasi halinde genel kuralin uygulanamamasidir. Tüm bu nedenlerle “kisilik haklarina saldiri” söz konusu oldugunda dahi uygulama 5651 sayili Kanun çerçevesinde yapilmalidir. Dolayisiyla, gazetevatan.com, Richarddawkins.com, turandursun.org gibi sitelerin kapatilmasinda hukuka aykirilik da söz konusudur.
Sonuç olarak, tüm bu kapatmalar gerek bilgi alma özgürlügümüz açisindan, gerek mesleki açidan, gerekse de hukuka aykirilik açisindan demokrasi ve çagdaslik adina kabul edilemez yanlislar içermektedir. Kapatilan sitelerin önce uyarilmasini, kamuoyunun sitelerin ne sebeplere kapatildigi konusunda bilgilendirilmesini, yasada net sekilde tanimlanmayan gerekçelerin tanimlanmasini, kisisel yorumlara mahal verilmemesini ve illa kapatma gerçeklesecekse sitelerin toptan server üzerinden kapatilmasi yerine sadece sakincali içerigin kaldirilmasi yönünde gerekli düzenlemelerin yapilmasini umuyoruz.

Komiklik mi bu nedir kardeşim,İran Çin bile bukadar değil

Bir zamanlar gazeteler, mecmualar kapatılır o gazetelerde başka adla yayına devam ederdi. Mesela Kim dergisinin adı Mim olurdu.
Şimdi de sırayı web siteleri bloglar aldı.
Youtube kapatılmadan önce defalarca adını duyduğum halde girmemiş, girmek lüzumunu duymamıştım; kapatılınca acaba nasıl bir hakaret varmış diye birkaç gün araştırıp uğraşarak sonunda girmeyi başardım tabii başka yerlere de baktım artık youtube tiryakisiyim ve devamlı giriyorum.
Denetimin Türktelekomda olduğunu düşünerek belki birkaç kişiyi şimdilik engelliyorsunuz ama yakında teknoloji ilerleyince bu kuruluş iyice zavallı duruma düşecek ne telefon bağlantısı, ne de baz istasyonlarına gerek kalmadan doğrudan uydu yoluyla istediğimiz siteye girebileceğiz. O zaman nasıl bir engel getireceksiniz? Yoksa kapı kapı dolaşıp bilgisayarları mı toplayacaksınız?

Türklere yönelik kötü amaçlı yada hakaret içerikli video yu TÜM DÜNYADA Türkler hariç herkes biliyor.Biz bilmezsek ne anlamı kalır kapatmanın.Uyutuluyoruz ama tüm dünyanın haberi var.Yapılan hakaretleri bilmeden oturuyoruz.Kimin ne düşündüğünden haberimiz yok.Televizyon ekranlarındaki dizilerden bi farkı kalmadı.Tüm ülkede yer yerinden oynarken dizilerimizde şenşakrak ortam var.Aynen bu şekilde Youtube'da onca şey olurken sadece bizim gözümüz bağlı olarak kalıyoruz.Eğer biz o hakaretleri görmezsek nasıl savunup karşı çıkabiliriz ki?Hiçbirinden haberimiz bile yok.

Bu sitelerin kökten kapatılması bir insan hata yaptı tüm halkın veya kabilenin cezalandırılmasına benziyor. Bugün blogspot'da bir yakınımın sayfasına gimek isterken, Diyarbakır mahkemesinin şok kararıyla karşılaştım. Önce youtube, sonra geocities, blogger ve blogspot'a erişimi kökten engellediler. Yarın Türkiye merkezli ücretsiz sayfa veren şirketlere de gelebilir.

Bu kadar çağ dışı bir anlayış olamaz, YouTube sonra şimdide Diji Türk'ün şikayeti üzerine blogları kapatmışlar. Tek çare her yeri kökünden kapatmak mı? İzinsiz, kanunsuz maç gösteren kişiye para cezası verilemez mi?

Blog sahibi değilim ama istediğim siteye veya bloga rahat giremeyen hürriyeti kısıtlanmış sade bir vatandaş olarak en az blog sahipleri kadar sinirli ve üzgünüm.
Bu kadar çağ dışı bir anlayış olamaz, YouTube sonra şimdide Diji Türk'ün şikayeti üzerine blogları kapatmışlar. Tek çare her yeri kökünden kapatmak mı? İzinsiz, kanunsuz maç gösteren kişiye para cezası verilemez mi?
Bana maç işin bahanesi gibi geliyor. Ben bunun altında yatan değişik şeylerden şüpheleniyorum. Eğer bu kişiyi bulup sadece ona ceza verilmediyse bu yayını izinsiz yayınlayanla yasaklayanın aynı kişi- ler olmadığını kim iddia edebilir?

Her şeyden önce yaptıkları anayasaya aykırı

MADDE 31. – Kişiler ve siyasî partiler, kamu tüzel kişilerinin elindeki basın dışı kitle haberleşme ve yayım araçlarından yararlanma hakkına sahiptir. Bu yararlanmanın şartları ve usulleri kanunla düzenlenir.
(Değişik: 3.10.2001-4709/11 md.) Kanun, millî güvenlik, kamu düzeni, genel ahlâk ve sağlığın korunması sebepleri dışında, halkın bu araçlarla haber almasını, düşünce ve kanaatlere ulaşmasını ve kamuoyunun serbestçe oluşmasını engelleyici kayıtlar koyamaz.

kınıyorum bu durumu. 3-5 yasadışı yayın yapanların cezalandırılması gerekirken bu internet platformunun cezalandırılmasını anlamış değilim.
digiturk'u de bu tutumundan dolayı ayrıca kınıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir