Sıvı metali bu kadar özel yapan ne?

iPhone 5'in kasasında kullanılacağı söylenen "sıvı metal" nedir? Onu bu kadar özel yapan ne?

  • Zeynel A. Öztürk

iPhone 5'in kasasında "sıvı metal" adında yeni bir alaşım kullanılacağı dedikoduları bir süredir internette dolaşıyor. Sıvı metal, aslında bir seri amorf metal alaşım serisinin ticari adı. Vitreloy olarak da bilinen şirket, bu alaşım grubunu California Institute of Technology'de geliştirdi. Liquidmetal Technologies tarafından pazarlanan alaşım, yeni değil ve 2003'den beri ticari ürünlerde kullanılıyor. Sıvı metal, askeri araçlarda, medikal cihazlarda ve bazı tüketici ürünlerinde kullanılıyor. Peki bu alaşımı bu kadar özel yapan ne?

Sıvı metalin özellikleri: Alaşımın en önemli özellikleri arasında yüksek gerilme gücü, iyi aşınma dayanıklılığı, neredeyse elastik olması ve bu sayede depolanan enerjiyi yavaşça bırakabilmesi var.

Sıvı metal, sadece son kullanıcılara yönelik bu özelliklere değil, üreticilerin de hoşuna gidecek özelliklere sahip. Sıvı metal, ısıya cam gibi tepki veriyor, yüksek sıcaklıklarda denetlenmesi ve yoğurulması kolay bir yapıya sahip. Dolayısıyla onu çok miktarda üretmek isteyen şirketlere kolaylık sağlıyor. İşlem tamamlandığında titanyum veya alüminyumdan daha güçlü bir madde elde ediliyor.

Peki Apple, iPhone 5'te neden sıvı metali tercih etmiş olabilir? Haberimizin ikinci sayfasında...

Gerçek hayattaki kullanımı, Apple

Gerçek hayattaki kullanımı
Sıvı metal son olarak Vertu'nun akıllı cep kılıflarında, Sansa'nın MP3 çalıcılarında, Sandisk'in USB flash sürücülerinde ve hatta lüks saat kutularında kullanılıyor. Tüm bu ürünler, alaşımın çarpmaya ve aşınmaya karşı olan dayanıklılığından faydalanıyor.

Apple ve sıvı metal
Apple'ın ceplerinin kasasında sıvı metal kullanacak olmasının en önemli işareti, 2010'da Liquidmetal Technologies'den alınan bir lisans. Apple, bunu iPhone 3G içerisindeki teknolojilerde kullanmış olsa da lisans, daha geniş bir anlam taşıyor olabilir.

iPhone 5'in sıvı metal alaşımlarından meydana gelmesi, onun daha güçlü ve darbelere karşı çok daha dayanıklı olması anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Çok güzel olurda fiyat ta ona göre olur

samsung gibi polikarbon (plastik (!)) kullanmasınlar sakın. alet yapcaksınız tasarımıda iyi olsun.

tekno tuğla sıvı metalden olunca milltin cebinden T1000'ler fışkıracak(!)...

Apple zaten herşeyi olması gereken fiyatının 2 katına veriyor iPhone 5'ler araba parası olur artık

en azından altın ve söz ettikleri sıvı metal alışımından yapsalardı soğuğa dayanıklı olurdu esnekliği bi nebze azalırdı ama soğuğa bu derece dayanıksız olmazdı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play