Siz kapalı sanıyorsunuz; ama...

Bekleme modunda çalışan elektronik cihazlarımız, bakın aslında nasıl inanılmaz bir elektrik harcıyor

Siz kapalı sanıyorsunuz; ama...

Elektrik faturanız her ay sizi şaşırtmaya devam ediyorsa, suçlu sözde "bekleme modunda" bekleyen PlayStation'ınız, yazıcınız veya diğer "akıllı" cihazlarınız olabilir.

International Energy Agency'nin yeni bir raporuna göre "ağ cihazlarının" dünya çapında harcadığını enerji, saatte 616 terawatt'a ulaşıyor. Bu sayı, tüm İngiltere'nin harcadığı enerjinin üzerinde. Bunun anlamı, dünyadaki 14 milyar ağ bağlantılı cihazın sadece ağ bağlantısını korumak için enerjiyi çöpe attığı.

Bekleme modu veya "standby" modu, genellikle bir düşük-güç modu gibi algılansa da, çoğu durumda cihaz, tam güçte çalışmaya devam edebiliyor. Bu durumdan sorumlu ilk cihazlar arasında TV kutuları, oyun konsolları var.

İşin en can sıkıcı yanı, kullanılan bu enerjinin çoğunun boşa gitmesi. Rapora göre toplam enerji tüketimi, mevcut teknolojiler kullanılarak saatte 600 terawatt azaltılabilir. Bu, hiç de yabana atılacak bir tasarruf değil. Bir başka bakış açısından bu tasarruf, 200 orta boyutlu kömürle çalışan enerji santralinin kapatılması anlamına geliyor.

Kendi tasarrufunu kendisi yapan teknolojiler geliştirilene kadar, tüketici olarak yapabileceğimiz çok fazla şey yok - cihazlarımızın fişini çekmek dışında.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

iyiymiş. bundan sonra herşeyin fişini çekerim evde. bi tek buzdolabı hariç hepsini kapatırım artık

Bu sadece teknoloji ile olabilir. Yoksa kullanacagimiz zaman acmak kullanmadigimiz zaman fisten cekmek, bir lokantanin siz gittiginizde yemegi pisirmeye baslamasina veya bir magazanin sadece musteriler geldigi zaman isiklarini yakmasina hatta magazayi sadece musteri gelince acmaya benzer. Tuketim icin gunumuzde sadece var olmasi degil anlik olarak tuketime hazir olmasi gerekir

aa resimdeki prizden bende istiyorum :)

Chip; yeni nesil Windows'ların tükettiği elektrik miktarını yazarsan çok seviniriz. XP ile bir karşılaştırma yap bakalım! Herkes görsün...

"saatte x terawatt enerji harcıyor" hatalı bir yazımdır. watt güç birimidir. watt saat enerji birimidir. cehalette sınır tanımıyorsunuz.

led lambaları kullanıyorum artık,müthiş tasarruflu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir