Sızan bir rapora göre Google, bunları yapmış!

Google'ın 2012'de FTC ile anlaşarak kapattığı sorunla ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
FTC kararının detayları yeni ortaya çıktı!

Federal Ticaret Komisyonu, Google'ın tekelcilik karşıtı kanunları çiğneyip çiğnemediğini belirlemek üzere yaptığı inceleme ve araştırmaların ardından 2012'de arama deviyle anlaşma yoluna gitmişti. Ancak Wall Street Journal'ın eline geçen bir özel FTC raporu, komisyonun suçlamalar konusunda derinden ikiye ayrıldığını gösteriyor.

Google, anlaşmanın bir parçası olarak bazı iş uygulamalarında küçük değişiklikler yapmış, raporda kanunu çiğneyecek herhangi bir davranıştan bahsedilmediğini ileri sürmüştü. Ancak incelemeler sonunda 9 milyon belge toplayan FTC yetkilileri, Google'a dava açmak istediler. Bunun nedenleri, WSJ'nin yeni raporuyla anlaşıldı.

Rapora göre örneğin Google, Yelp, TripAdvisor ve Amazon gibi firmalardan içerik almıştı. bir başka şikayete göreyse Google, arama sonuçlarında ürün sıralamalarını değiştirerek kendi sonuçlarını daha üstte göstermeye başladı. Firmalar, bu durum hakkında Google'a şikayette bulunduklarında ise Google, onları içerikleri Google'dan tamamen kaldırmakla tehdit etmişti. Rapor, Google'ın tehdidinin Yelp ve TripAdvisor'a geri adım attırmayı amaçladığını ve bu amacına ulaştığını söylüyor.

WSJ'nin raporda altını çizdiği bir başka bölüm, Google'ın rakip arama motorlarıyla anlaşarak kendi arama sonuçlarını gösteren web sitelerini kısıtladığı iddiaları. Bir başka iddiaya göreyse Google, firmanın reklam kampanyalarıyla elde edilen bilgilerin diğer hizmetlerin kampanyalarında kullanılmasını kabul etmemekteydi.

Google, FTC'nin incelemelerinin ardından küçük değişikliklerle durumu kurtarsa da rapor, olup bitenler sırasında Google'ın "kıl payı kurtulduğunu" söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Her ağızlarını açtıklarında "Dünyayı daha iyi bir yer yapıoruz" lakırıdırsı.......

@20 Mar 2015 18:50 bir de beni en çok sinir eden "bizler iyi insanlarız" açıklaması. Eski şirketin patronu beni yurt dışı şubeden getirtip düşük maaş teklif etmişti krizi bahane ederek ve bizler iyi insanlarız demişti ben şüpheci bir bakış atınca. Sonra ilk yaptıkları iş yönetim kurulunun maaşlarını yükseltmek oldu. Ben onlara milyonlar kazandırdıktan sonra ve benle işi bitince çok ağır bir mobbing yaptılar ve 4 senedir işsizim. Bunları "bizler iyi insanlarız" diyen iş dünyası insanlarına güvenmeyip başka iş aramaları için, insanlara tecrübe olsun diye yazdım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play