Sizce Microsoft 5 yılda kaç yama yayınladı?

Microsoft'un son 5 yılda kaç yama yayınladığını tahmin edebilir misiniz? İşte rakamlar...

Şaşırtıcı güncelleme rakamları
Windows devamlı güncelleniyor

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft ,işletim sistemlerinin ve kullanıcılarının kişisel bilgi güvenliklerini korumak ve kollamak maksadıyla, her ayın ikinci haftasında salı günleri farklı yazılımlarının üzerine güncelleme paketlerini sistemlere aşılamaktadır.

Son işletim sistemi olan Windows 7'yi piyasaya süren Microsoft, geçmiş işletim sistemleri Windows Vista ve Windows XP için bu yönde ciddi çalışmalar gerçekleştirdi. Microsoft, 5 - 6 yıllık zaman diliminde 450'ye yakın paket ile 800 civarında çeşitli güvenlik açığını kapatmayı başardı. Bu açık sayısının üçte biri ''Kritik - Öncelikli'' güncellemelerdi.

Özellikle 2008 (150 üzerinde) ve 2009 (Henüz son iki ayın güncelleştirmesi yayımlanmadan 165 civarında) yılı Microsoft'un büyük miktarda güvenlik güncelleştirmesini gerçekleştirdiği yıllar. Özellikle geçtiğimiz ay yayımlanan '' Microsoft - Windows October ( Ekim ) Update '' rekor yamayla ayı kapatmıştı...

CHIP Online'ın notu:

Bu haberi hazırlayan okuyucumuz Turkish Developer'a teşekkürler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Merak ettim acaba, XP veya Vista için yapılan güncellemelerin toplam boyutu kaç gigabat.

Desenize şu anda sıfırdan SP'siz bir XP kursak, güncellemeleri yaptıktan sonra, eski XP'den geriye bir şey kalmayacak. Anlaşılan XP'nin tamamını güncelleme yöntemi ile değiştireceğiz.

windows için gayet normaL..

adamlar ne yapsın hackerlar rahat durmuyorki

bir de kaynak kodlarını açmış olsalar yamanın kralı o zaman ortaya çıkardı.

Aslında tek yapan Microsoft değildir.Aslında insanoğlunun olduğu her yerde yama vardır.Bir söz söylersiniz ve arkasından da şunu düşünürsünüz:"Yani ben bu sözü söyledim ama şimdi bunu bu şekilde anlarlar." Dönersiniz ve hemen bir düzeltme yani bir yama yaparsınız.

Her zaman herşeyi baştan hesap edemezsiniz.Sizin dışınızdaki bağımsız parametreleri önceden tam olarak hesaplayabilmeniz mümkün değildir.

Olaylar benzersizdir, eşsizdir; çünkü her olayda farklı parametreler ve/veya bilinen parametrelerin farklı görünümleri rol oynar ama olgular tekerrürden ibarettir.Bir saniye önceki dünya bir saniye sonraki dünyadan olaylar açısından bakıldığında farklıdır.

Yani mutlaka bir yerde hata yapılacaktır ve bu hatayı düzeltmek için de yama çıkarılacaktır.Bu bir olgudur.

akşamları işletim sistemi mi geliştiriyosunuz siz ?

2002 senesimiydi neydi microsoft windows xp`ye 150 mb yama çıkarmıştı :)
herkes ön yargılarla vistaya sorunlu fiyasko diyor ancak windows xp ilk çıktığında windows me`den sonra en sorunlu işletim sistemiydi ve ayrıca ben windows vista`yı service pack 1`ten önce kullandım hiçte öyle bir sorunla karşılaşmadım evet biraz kasıyordu ama 3 gb ramle kullanıyordum visata`yı ve vista sistemde %30 yer kaplıyordu windows 7`de bu oran % 25

Aslında tek yama yapan Microsoft değil. Aslında insanoğlunun olduğu her yerde yama vardır. Bir söz söylersiniz ve arkasından da şunu düşünürsünüz:"Yani ben bu sözü söyledim ama şimdi bunu bu şekilde anlarlar." Dönersiniz ve hemen bir düzeltme yani bir yama yaparsınız.

Her zaman herşeyi baştan hesap edemezsiniz. Sizin dışınızdaki bağımsız parametreleri önceden tam olarak hesaplayabilmeniz mümkün değildir.

Olaylar eşsizdir; çünkü her olayda farklı parametreler ve/veya tahmini parametrelerin farklı değerleri rol oynar ama olgular ise tekerrürden ibarettir. Bir saniye önceki dünya, bir saniye sonraki dünyadan olaylar açısından bakıldığında farklıdır ama dünya eşsiz olayların ortak noktalarında gizlenen olguların hakimiyeti altındadır.

Yani insan tarafından mutlaka bir yerde hata yapılacaktır ve bu hatayı düzeltmek için de yama çıkarılacaktır.

Bu bir olgudur.

Hakimiyet olgunundur.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkçe meali: Tarih tekerrürden ibarettir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play