Sızdırılan kimlik bilgilerinde yeni tehlike!

50 milyon TC vatandaşının kimlik bilgilerinin sızmasından sonra, yeni tehlike kapıda!

  • Zeynel A. Öztürk
Sızdırılan kimlik bilgilerinde yeni tehlike!

Türkiye'deki yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin internete sızmasının ardından bu bilgileri çevrimiçi olarak sorgulamanıza izin veren siteler ortaya çıkmaya başladı. Bu sitelere ilgi oldukça yoğun, ancak bazı kullanıcılar, bu sitelerin bilgisayarınıza zararlı bulaştırdığını iddia ediyorlar.

Mernis adıyla internete düşen dosya içerisinde Türk vatandaşlarının kimlik numaraları, doğum tarihleri, ikamet adresleri gibi bilgiler yer alıyor. Bu bilgileri sorgulamanıza izin veren siteler ise yeni bir kimlik avcılığının başlangıç noktası olabilir.

Bazı kullanıcılar, sitelerde sorgulama yaptıktan sonra bilgisayarlarında zararlıyla karşılaştıklarını, bu zararlıların sosyal medya ve banka hesaplarının oturum açma bilgilerini çalabildiğini söylüyor. İddiaya göre bazı sorgulama siteleri tarafından bilgisayara bırakılan cookie (çerez) dosyaları, kötü amaçlı kullanılabiliyor ve tarayıcınızdaki diğer verilere ulaşabiliyor.

Zararlıların hangi web sayfalarında olduğu açıklanmadığından, sızıntıyla ilgili sorgulama sitelerinden uzak durmanızda fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yav zaten, kim "acaba benim de tc kimlik numaram varmı yav" diye, kendi eliyle TC kimlik Numarasını başka sitelere yazar !!!

Linux ve İOS hariç deseniz iyiydi.

Hükümet yetkilileri çıkıp da "Biz bu işi beceremedik. Verilerinizi koruyamadık." deseler hiç kızmam. Ama böyle insan aklıyla dalga geçen demeçler verip de bir de şakşakçı medya tarafından "adamlar haklı" şeklinde yayınlanınca çıldırıyorum. Kimlik bilgilerim elden ele geziyor ve bir özrü bırakın, bakanlar ve medya pişkinlik yarışına girmiş durumda. Nasılsa bir kereden bir şey olmaz değil mi?

Bu şekilde mağdur olanların hakkı ne olacak? Bence sorumlular hesap versin.

Neyin güvenliğinden bahsediyorsunız kargocu bile TC numarasını almadan ürün teslim etmiyor yeni telefonlar herkesin parmak izini zaten bigbrother'a gönderdi bile. Olan garibim çifçilere üreticilere oluyor. Herşeyden önemlisi Birlik olabilmek iyiye iyi kötüye kötü diyebilmektir.

tek çözüm bu güvensiz ülkede ölmek o zaman kimse birşey yapamaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost