Sizi izlemiyoruz, bu sadece veritabanı için

Apple, "casus iPhone" skandalının ardından ilk kez konuştu; bakın kendini nasıl savundu...

  • Melik Arslan
Sizi izlemiyoruz, bu sadece veritabanı için...
Biri bizi gözetliyor...

Apple, son günlerde en çok, kullanıcılarının yerini tespit ettiğine dair söylentilerle anılıyor. Konu hakkında daha önce "Biz izlemiyoruz, onlar izliyor" diyerek Android'i suçlayan Steve Jobs'un şirketi Apple, şimdi de bu durumun sadece veritabanları için yapıldığını söylüyor.

Kendi sitesinde bu durumdan hoşlanmayan kullanıcılar için soru-cevap şeklinde bir yazı yayınlayan Apple, kullanıcıların konumlarını tespit etmediğini ve böyle bir planları olmadığını açıklıyor. Bu veritabanının, kullanıcıların kendi yerlerini daha kolay ve daha hızlı bulabilmelerini sağladığı belirtiliyor. İşte o yazıdan bir bölüm:

iPhone'um neden bulunduğum konumu kaydediyor?
iPhone sizin konumunuzu kaydetmiyor. Bu sadece size en yakın Wi-Fi noktalarını saptayabilmek, ihtiyacınız olduğunda da bu bilgiye anında erişebilmenizi sağlamak için yapılan bir veritabanı işlemi. Bir telefonun tam bir konumunun GPS uydusu tarafından çıkarılması, dakikalar alan bir süreçtir. Oysa iPhone, bu işlemi sadece birkaç saniyede yapabilir, hatta kapalı mekânlarda sadece Wi-Fi noktasını ve baz istasyonunu kullanarak telefonun konumunu bulabilir. Bu hesaplamalar, bir sürü iPhone'un bağlandığı Wi-Fi noktalarını saptayabilmek için şifreli ve kimlik bilgisi içermeksizin Apple'a gönderilmektedir.

Kimlik bilgilerinin alınması söz konusu değil!

Macrumors.com'a göre de Apple bu verileri kimlik bilgileri olmadan alıyor ve şifreli bir bağlantı kullanarak sizin kimliğinizi ifşa etmek için kullanmıyor.

Apple, ayrıca önümüzdeki haftalarda yayımlanması beklenen bir güncelleme üzerinde çalışıyor. iOS platformuna gelecek olan bu güncelleme sayesinde Wi-Fi noktalarının miktarını düşürecek ve konum bulma ile alakalı servisler etkisizleştirildiğinde telefonun hafızasında bulunan konum bilgileri silinecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Apple taktiği bu. Hep başkalarını suçluyor. iPhone 4 çekmediğinde de bak diğerleri de çekmiyor diye açıklama yaptı

"Özgür yazılım"ın üstüne durmuyoruz boşu boşuna. Microsoft, Apple gibi kapalı kaynak kodlu ticari yazılım yapan şirketlerin arka planda ne yaptıklarını bilemiyorsunuz.

adamnlar haklı bızlerı ızleyıp ne yapcaklar sankı mıllette bulmus bırsey hemen saldırıyor bılende bılmeyende yazık:)

aynı su cılgın proje gıbı adama mıkrofon uzatmıslar dıyor ulkemızın gelısmesı ıcın bu sart falan fılan adam konusuyor gaza gelmış sonra soruyor adama bu projenın amacı ne bılmıyorum dıyor

kanal hangı ıkı kanalı bırlestırcek dıyor karadenız ege dıyen var
karadenız akdenız dıyen var.trabzon ıstanbul dıyen var şişe ıstanbul dıyen var valla yazık konusunca adam sanıyorsun ama daha harıtayı bılmıyor

Valla ne diyim birçok telefon ve navigasyon cihazı kullandım; iphone umun kapalı yerlerde bile çok hızlı konum bulması beni çok şaşırtıyordu. Eğer çalışma mantığı bu ise benim gizlim saklım yok, hem bu bilgileri kaydetmiş olsa bile neye yarıyacak. Ben kimim ki? Yer tespit etme ve izlenme konusuna gelince, her yerde kamera var, hatta devlet bile alenen güvenlik için diye söyleyip her noktaya mobese kameraları koydu. O yüzden kameralar rahatsız etmiyorsa, telefonların dinlenmesi umurumda olmuyorsa, büyütülecek bi sorun değil. Gizli şeyler yapacaksan, iphone nunu hatta normal bir cep telefonunu bile alma. baz istasyonları zaten seni izliyor. 3 baz istasyonundan alınan sinyallerle %90 konumunuz belirlenebiliyor. Turkcell'i olanlar denesin: en eski telefon bile olabilir GPS özelliği olmasına gerek yok. Neredeyim yazıp 2222 ye gönderin sonucu görün...

Apple taktiği gerçekten. Başkalarını suçla sen aradan sıyrıl. Başlangıçta sözleşemede niye belirtmiyorsun. Ya da böyle bir özelliğimiz var. İsterseniz bunu kapatırsınız falan diye. Ama foyan ortaya çıkınca da ama bakın biz bunu şunu için yaptıyoruz vs. vs. Olmuyor steve amca olmuyor yakışmıyor sana.

"Özgür yazılım"ın üstüne durmuyoruz boşu boşuna. Microsoft, Apple gibi kapalı kaynak kodlu ticari yazılım yapan şirketlerin arka planda ne yaptıklarını bilemiyorsunuz.

Peki arkadaşım sen açık kaynak kodda ne yaptıklarını biliyormusun.Hepsi de aynı.Birinde sadece kaynak kod saklı diğerinde geliştirmeye açık ama bir yere kadar.

Bence hız açısından gayet mantıklı bir işleyiş stili. Ayrıca diğer arkadasların yazdığı gibi zaten baz istasyonundan nerede olduğun anında bulunuyor.

Madem böyle bir durum var bunu uygulama başlarken kullanıcının onayına bıraksın. Herkes bu bilgileri Apple ile paylaşmak zorunda diye birşey söz konusu değil ama değilmi?

Sen de yorum yaz