Sizi parmağınızdan tanıyan otomat!

Hitachi'nin yiyecek - içecek otomatını kullanmak için bozuk paraya gerek yok. Detaylar burada...

  • Ümit Öncel
Sizi parmağınızdan tanıyan otomat!
Bu makine damarlarınızı tanıyor!

Yiyecek veya içecek almak için kullanılan satış otomatlarının büyük kısmı bozuk para ile çalışıyor. Eğer cebinizde bozuk paranız varsa hiç sorun yok ama çok susadığınız bir anda içecek almak için para bozdurmaya çalışmak zorunda kalmak insanın bütün keyfini kaçırabiliyor. Bunu fark eden Hitachi, para ile çalışan otomatlara karşı kendi alternatifini geliştirdi.

Şu anda sadece bir adet prototipi hazırlanmış olan bu otomat bozuk paraya değil, sadece parmağınıza ihtiyaç duyuyor. Özel alıcısına dokundurulan parmağın damar yapısını tanıyabilen otomat, eğer kullanıcı sisteminde kayıtlıysa tanımlı kredi kartından yaptığı alış verişin bedeli düşüyor ve böylece bozuk para derdini ortadan kaldırıyor.

Fakat Hitachi'nin sadece bir adet ürettiği bu otomatın ticari olarak geliştirilip geliştirilmeyeceği ise henüz belli değil. Firma şimdilik bu otomatı kendi bünyesi içerisinde kullanıyor ve gelen talebe göre seri üretime geçip geçmemeye karar verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Fazla mı gereksiz ne ?

Düşünce olarak güzel fakat uygulanması bir hayli zor bir teknoloji gibi duruyor. Çünkü; metrolarda ki herkesin parmak izinin kopyalanması zor olur herhalde ama şirketlerde güzel olabilir.

ehehhe =)) hemen hacklerler bunu ucunda kredi kartı bilgileri var sonucda anca şirket içinde çalışır bu

RFID çipli kredi kartları varken oldukça gereksiz gibi. Ayrıca parmak izi tanıma olayı pratikte çok sorun çıkarabiliyor.

saçmalığın daniskası; makinaya parmak izi okuyucu yerine, bozuk para slotu yanına bide kredi kartı okuyucusu koysanıza...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play