Skylake işlemcilere Speed Shift dopingi!

Windows 10'un, Intel'in Skylake işlemcilerini kullananlara müthiş bir müjdesi var!

  • Onur Seven
Windows 10'dan Speed Shift dopingi!

Intel'den Windows 10 ile birlikte Skylake işlemci kullananlara sevindirici bir haber geldi. Intel, Speed Shift teknolojisi sayesinde bilgisayar performansının önemli ölçüde artacağını duyurdu. Peki Speed Shift nedir? Kısaca Intel'in Skylake performansını arttırmak için geliştirdiği bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde işlemci saat frekansı daha hızlı değişirken, bu değişimi işletim sistemi yerine işlemcinin kendisi yapıyor.

Intel bu teknolojiyi "İşlemci daha hızlı şekilde en iyi işlem hızını ve voltajını performans ve enerji tüketimini göz önünde bulundurarak yapabilecek" şeklinde açıklıyor.

Şirketin açıklamasına göre bu "hızlı tepkiler" sayesinde tek işlemci gerektiren işlerde ya da kısa süreli iş yüklerinde büyük kolaylık sağlanırken, web sayfası açmak gibi işlemler müthiş hızlı hale gelecek.

Yazılım tarafında ise, işletim sisteminin bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Windows 10 için yakın zamanda bir güncellemenin gelmesi bekleniyor. Bu güncelleme ile kullanıcıların Speed Shift ile tanışacağı düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

napak şimdi sıkayleyk mi alak :D

@13 Kasım 2015 23:14 aynen daha ben pcyi aldığımda broadweller yoktu hep haswell vardı o zaman da 19.06.2015 şimdi sıkayleykler çıkıyor yavaş yavaş pc yi satıp sıkayleykli bir pc almak lazım XD

@13 Kasım 2015 23:14 alsan ne olacak i yalan dolan işler zaten ssd takınca makine 2 sn içinde hazır oluyor 2sn kesmiyorsa raid yaparsın yarım saniye civarına düşer açılış süresi uygulamalarda zaten doğru orantılı olarak daha hızlı çalışıp yanı vermeye başlıyor. kimse sanmasın bu yenilik görünümlü saçmalığın makinayı 0.10 saniyede işlem yapabilecek hale getireceğini.

@14 Kasım 2015 10:13 ssd şart hız istiyorsan skylake'in faydası olmaz zaten pentium4+ssd>i7-5960x+dandik hdd biraz da sen düşün yani :)

Sürekli sizi dinleyecek olan "Skylake" işlemcilerin şu an piyasa değeri İ5 için 800TL civarında. BBG evi kurmak isteyenlere duyurulur.

@13 Kasım 2015 23:29 ek olarak voltaj regülasyonu devreleri cpu içinden anakarta alın dığı için ucuz anakartlarda sorun çıkacaktır kaliteli anakart şart kılındı.

@14 Kasım 2015 11:41 Haklısınız.

boşuna uğraşma findows ben intelin salake işlecilerini almam amdyi bekliyecem.. şu elimdeki intel tabanlı elimi tutamadığım kadar kaynayan lattopu unutmuyacam.. ayrıca adaletsiz yazılımlarınızla sizi hak divanında yuhlarım.. bu yazdığımın fanlıkla alakası yoktur zaten hiç biride benim firmam değil..

@13 Kasım 2015 23:52 salake mi :D güzel benzetme

@13 Kasım 2015 23:52 masa üstü için amd geçersen tamamda dizüstünde amd tam hayal kırıklığı.

Reklam kokan hareketler bunlar

Hayırdır uçak olsa ne yazar. Size kalsa 5 ayda 1 işlemci almamız lazım.

Skylake iyi iyi de açıkcası gerek yok lol. Halen 5 yıllık i7 950'imi kullanmaktayım, 1. Jenerasyon i7 işlemci. Windows 10 sorunsuz çalışıyor Black ops 3 felan hiç sorun değil sadece 16gb ram ve 680gtx var hiç donanımı abartmaya gerek yok valla

@vknyvz Şahsen İ serisinin atasını kullanıyorum. (Core2Quad q8400) Yani sizinkinden 1 seri daha eski ama işlemcimdeki tek sorun 4 çekirdekten birinin diğerlerinden fazla ısınması.Diğer çekirdeklerle arasında en az 3-5 C* fark oluyor. (İşlemcimi 60C* sıcaklığın üzerine çıkarmama politikam vardır her zaman. Hatta sırf bu sebeple yıllardır işlemcimi yarı hızında kullanıyorum)Şu haldeyken tek sıkıntı yaşayabildiğim zaman bazı video işleme programlarının işlemciyi sonuna kadar kullanmak istemesi :-)

@vknyvz q9650 4ghz 8gb ram gtx980ti darboğaz filan yok bench tetleri yeni nesilerle aynı gpu için cpu da yeterli yeni komut setlerinden kaybediyoruz 2 yıl sonra yeni makine yaparım zaten intel amd le anlaşma yapmış ısıtıp ısıtıp sürüyolar piyasaya

@14 Kasım 2015 17:52 AIDA64 Extreme aç anakart cpuıd altında Tjmax Sıcaklığı değerine bak o dereceye yaklaşmadığın sürece sorun olmaz birde stok soğutucu yerine mutlaka iyi bir soğutucu ve kaliteli macun kulan.

@14 Kasım 2015 22:32 Zaten o arkada dönen anlaşmaları bilenler biliyor. Aynı elma pencere ve linux(test ve geliştirme için bırakılmış yazılım) arasında da olan o anlaşmalar gibi.

@15 Kasım 2015 16:56 Stok soğutucunun iki katı performanslı bir soğutucu kullanıyorum, yalnız anakartımın bios'unda (QuadroG31) nedenini anlayamadığım bir şekilde fan hızı ile ilgili hiç bir ayar yok :) İşin ilginci fan hızını arttırmak için indirdiğim yazılımların hiç biri de işe yaramıyor. Kötü bir durum yani. İşlemci fanım 3000 devir yapabildiği halde şu an 2000 devir üzerine çıkmadığını düşünüyorum :(

Sen de yorum yaz