Skype Translator canlı çeviri yapacak!

Microsoft'un yeni bombası, uzun zamandır kurulan bir hayali daha gerçeğe dönüştürüyor!

  • Cem Şancı
Skype Translator canlı çeviri yapacak!

Microsoft'un yeni başkanı Staya Nadella, Skype hakkında heyecan verici yeni bir gelişmeyi duyurdu. Skype'nin yakında, farklı dillere sahip insanların sohbetlerinde tercüme yapmayı mümkün kılacağını açıklayan Nadella, bu yeni servisin isminin de Skype Translator olacağını belirtti.

Böylece Skype üzerinden sohbet eden ve farklı diller konuşan insanlar, konuşmaları canlı olarak kendi dillerine çevirerek okuyabilecekler.

Google da, YouTube servisi üzerinde farklı dillerdeki videoların otomatik olarak tercüme edilmiş altyazılarla seyredilmesini sağlıyor ancak Google Translate servisine dayanan bu hizmette kelimeler çoğu zaman yanlış algılanabiliyor. Microsoft ise, farklı dillerin tercüme edilmesi konusunda çok daha deneyimli olduğu için, tercüme servisinin daha isabetli olabileceği umut ediliyor. 

Yeni hizmetin testlerine, bu yılın sonunda başlanacak. Türkçe için ilk aşamada mükemel bir tercüme beklentisi içinde değiliz ancak en azından farklı dillerden İngilizce'ye, Almanca'ya veya Fransızca'ya başarılı çeviriler yapılabilirse, dünyadaki dil engelinin biraz daha aşılmış olduğunu görebileceğiz. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bence microsoft bu işte google ile işbirliği yapmalı. Google Translate her ne kadar yeterli olmasa da bildiğim kadarıyla dünyanın en iyi çeviri sistemi.

@29 May 2014 17:39 Birşey bilmiyorsun demek ki

bir edebiyat bölümü okuyarak hint avrupa dil ailesine verin önceliği

@29 May 2014 17:57 Boşversene

google çeviri varken gereksiz kısaca çöp

google çeviri diye birşey varken gereksiz

@29 May 2014 18:09 Okumadan yorumlamak güzelmiş :D

Devrim denilebilecek bir uygulama.

Google'ı sevmem ama çeviride Google daha başarılı bence.

Adam canli canli ceviri yapiyo. Sen goruntulu gorusme sirasinda konusuyosun adamlar aninda alt yaziya karsinin dilini yaziyor. Sen daha bing cevirinin ne oldugunu bilmeden cop diyosun. Google chakalı misin nesin. Hocan hic demedi mi sana. Onemli olan okumak degil. Anlayabilmek!

Bing ve Microsoft çalışmaları hep başarılı.Google ve Android diploma toplamı gibi...

Bing süper bir araç. WP da sadece kameraya metni okutuyorsun sana çeviri yapıyor

bill gates haklı çıktı sesli teknolojilerde kusursuz noktaya gelecez diye sanırım bunun yaygınlaşması kaldı sadece ve wp 8.2 ya da wp 9 da cortanada da olacak bu teknoloji

Google daha iyi diyorsun, Google'a yazdığın Türkçe cümleyi herhangi bir dile çevirdikten sonra tekrar Türkçeye çevir bakalım başarılı mı değil mi görürsün kelimenin tam anlamıyla rezalet

Sen de yorum yaz