Smart TV'nizi saldırılardan korumanın yolları

Evinizde bir akıllı TV'niz varsa, artık onu da korumak zorundasınız! İşte almanız gereken tedbirler.

  • Zeynel A. Öztürk
Smart TV'nizi saldırılardan korumanın yolları!

Sadece birkaç sene önce "TV'nizin hack'lenmesi" anlam taşımayan bir cümleydi. Ancak günümüzün Smart TV'leri gerçekten de saldırılara uğrayabiliyor, hack'lenebiliyorlar. Açıkçası yakın zamanda TV'mize anti-zararlı yazılımları yüklemek zorunda kalırsak, pek de şaşırmayacağız. Peki risklerden korunmak için şimdi ne yapabilirsiniz?

Smart TV'nizi hack'lemekten nasıl korursunuz?

Smart TV'lerde bazı açıklar var, ancak onları kullanan önemli bir zararlı henüz ortaya çıkmadı. Herhangi bir saldırı ortaya çıkmadan onlara karşı hangi önlemi alacağınızı seçmek biraz zor bir iş, ancak genel güvenlik prensipleri TV'ler için de geçerli.

- Güncel kalın: Üreticiler, güvenlik açıklarını kapamak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Bu yüzden en son firmware'i yüklemeye dikkat edin; geçerli bir nedeniniz yoksa güncellemeleri atlamayın.

- Firewall kullanın: TV'nizin bağlı olduğu Router'ınızın firewall özelliğini açık tutun. İnternete bağlı her cihaz, bir firewall tarafından korunmalıdır.

- Zararlılara karşı tarayın: Bu işlev TV'den TV'ye değişiklik göstermekte, ancak bu tür bir uygulama kullanmanıza izin veriliyorsa, onu kullanın.

- Kamera güvenliği: Web kamerası güvenliği ipuçları, TV'nizin kamerası için de geçerlidir. Kameranızın açık olduğunu varsayın ve önünde yanlışlıkla yayınlanmasını istemediğiniz şeyler yapmayın.

-  Son çare: Smart TV kullanmayın: Gizliliğiniz konusunda çok endişeliyseniz, Smart TV'ler yerine geleneksel televizyonları tercih edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ne guzel oneri lol ! kim bu editörler hiç anlamadim " son çare Smart Tv Kullanmayin " hee seni dinleyecektik ya :)

Son çare: Smart TV kullanmayın: Gizliliğiniz konusunda çok endişeliyseniz, Smart TV'ler yerine geleneksel televizyonları tercih edebilirsiniz. sizde boyle oneri verecekseniz gidin manavlik yapin. madem adam akilli bisey oneremiyorsunuz.

smart tv lere ne gerek var ki?

tv yi hacklemek mi? yuh artık....

Editör son önerin bence smart tv kullanın fakat android tabanlı ise önlem alınması gerekir demen gerekirdi çünkü Philips gibi bazı firmaların smart tvlerinde farklı işletim sistemi kullanıyorlar birkaç modelde, popüler olmadığı sınırlı kullanıcısı olduğu için zararlı bulaşma ihtimali zor.

yeni çıkan smart tv ler önlemini almışlar kameraları arkada duruyor istenildiğinde öne çıkıyor veya bir önceki modellerde kameranın önüne kağıt koyabilirsiniz

yuh en saçma yorumu yazdırma yarşımı yapıyorsunuz son çare smart tv kullanma geleneksel tv kalmadı tüm tvler internete giriyor + bazısı uygulama yükletmiyorda... ağ üzerinde kimliğinide belli etmiyor...

Tuplu tv kullanin sorun olmaz

iSheep yazar ve androide attığı 1000. çamur...

"Son çare: Smart TV kullanmayın: Gizliliğiniz konusunda çok endişeliyseniz, Smart TV'ler yerine geleneksel televizyonları tercih edebilirsiniz." çok saçma olmuş internet bağlantısını kesin deseydiz daha iyiydi.

Sen de yorum yaz