SMS'lerin sonu geliyor mu?

Uğruna ufak bir servet döktüğümüz kısa mesaj, ya da gerçek adıyla SMS dosyasını açıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
SMS'lerin sonu geliyor mu?

Cep telefonlarıyla kısa mesaj (SMS) yazıp gönderme modası, 21 yıl önce Neil Papworth'ün Richard Jarvis'e gönderdiği "mutlu noeller" mesajıyla başladı.

Bu ilk mesajla beraber mobil mesajlaşma yükselmeye, cep telefonuyla arama yapmak ise düşmeye başladı. Mobil mesajlaşma, bugün düz metin göndermeye yarayan SMS'i yanında MMS, e-posta, IM (anında mesajlaşma) ve çeşitli sosyal medya siteleriyle karşımıza çıkıyor. Mesajlaşma, her uygulama mağazasında bulunabilen e-posta ve IM uygulamalarıyla her modern akıllı cebin merkezi olmuş durumda.

Papworth, büyük değişimin Jarvis'e yazdığı kutlama mesajıyla başlayacağını tahmin edebilir miydi? Friedhelm Hillebrand, mesajları 160 karaktere kısıtlamanın tarihi değiştirecek bir şey olduğunu biliyor muydu?

Her şey böyle başladı

Her şey böyle başladı

İlk metin mesajı, 1992'de bir PC'den gönderilmişti. Mesaj, Vodafone ağından bir Orbitel 901'e taşınmıştı. Orbitel 901, metin girme özelliğine sahip olmayan bir cihazdı.

"Mobil" terimini kullansak da aslında Orbitel 901'in bugünkü taşınabilir cihazlara benzer bir yanı pek yok. Cihaz, kablolu bir ahizeye sahip muazzam bir aletti.

Tasarım anlamında 3.000 dolarlık Motorola MicroTAC'in çok ama çok gerisindeydi.

Nokia kapıyı çalıyor

Nokia kapıyı çalıyor

Nokia, 1993'te metin mesajlarının taşınabilir cihazlar üzerinden gönderilmesine karar verene kadar, onları PC'lerden göndermeniz gerekiyordu. Nokia 1011, "candybar" tasarımıyla cep telefonu tasarımında büyük bir değişime imza atıyordu. 192 x 60 x45mm'lik kabul edilebilir boyutlara sahip cihaz, 475 gram ağırlığındaydı (iPad Air'den 6 gram daha ağır).

T9, 1995'te icat edildiğinden o tarihe kadar yazı yazarken dikkatli olmanız gerekiyordu. Bu tarihte ortalama bir ABD'li, ayda 0.4 SMS gönderiyordu. Bu, yılda sadece 5 kısa mesaja denk geliyor. 5 yıl sonra bir ABD'linin 1 ayda gönderdiği mesaj sayısı, 35'e çıktı. 2008'de ise bu sayı, 357'ye ulaştı.

SMS'lerin yaygınlaşmasında tam klavyeli telefonların yükselişi rol oynadı. Bu telefonların ilki Nokia tarafından üretilmişti. Nokia, yatay kapaklı telefonu Nokia 9000i Communicator ile 1997'de BlackBerry 850'yi yerle bir etmişti. Cihaz sadece 397  gram ağırlığındaydı. İçinde ise 24MHz işlemci, 8MB RAM bulunuyordu. Telefon, e-posta gönderip alma işlevine de sahipti.

Ağdan ağa mesaj gönderme ve MMS'ler

Ağdan ağa mesaj gönderme

Mesaj gönderme mobil cihazlarda yaygınlaşmaya başlasa da 1999'a kadar farklı operatörler arasında mesaj göndermeniz mümkün değildi. Bu yüzden SMS'in ilk kullanıcıları, sesli görüşmelere para ödememek için arkadaşlarıyla aynı operatörü kullanmak zorundaydı. Bir operatörden bir başka operatöre SMS göndermek, ilk başlarda oldukça pahalıydı.

İngiltere, 2001'de ayda 1 milyar SMS'e ulaşmayı başardı. Kısa mesajlar, protesto düzenlemeden felaket anlarında hızla bilgi sağlamakta kullanılıyor, giderek güçleniyordu.

MMS'le tanışıyoruz

MMS (Multimedia Messaging Service - Çoklu Ortam Mesajlaşma Hizmeti), ilk olarak Mart 2002'de Norveçli operatör Telenor tarafından sunuldu.

SMS'in popülerliği ABD'de 2007'de telefon görüşmelerini geçti. Aralık ayında bir ABD'li, ortalama 218 metin mesajı göndermiş, 213 telefon görüşmesi yapmıştı. Bu rakamlar, cep telefonlarının kullanımı arttıkça iyice kontrolden çıktı. Mobile Data Association'ın raporuna göre 2007'de 56.9 milyar mesaj gönderildi. Bu sayı 2009'da 96.8 milyara yükseldi.

Her şey buraya kadar mı?

SnapChat, SMS'i öldürebilecek mi?

Her şey buraya kadar mı?

Ancak Temmuz 2009'de mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın ortaya çıkışı, kısa mesajlara sağlam bir yumruk vurdu. WhatsApp ile (3G veya WiFi üzerinden) bedava mesaj göndermek mümkündü. Hizmetin kullanıcı sayısı, 2009'un sonunda 1 milyona ulaştı.

Ekim 2011'de WhatsApp'ın ilettiği mesaj sayısı 1 milyarı geçmişti. Finlandiya, Hong Kong, İspanya ve Hollanda, bu sene gönderilen SMS sayısının düştüğünü söylediler.

Nielsen'e göre SMS'in yükselmesini sağlayan 13-19 yaş grubu, şu sıralar SnapChat gibi mobil mesajlaşma uygulamalarını kullanıyorlar. Ancak tüm bunlar, metin mesajlaşmanın sonunun geldiği anlamına gelmiyor. Rapora göre şimdiye kadar global olarak 585 milyar dolar gelir sağlayan SMS'ler, tahminlere göre önümüzdeki 7 sene içinde 1 milyar dolarlık gelirin kapısı olacak.

Bir ayda en çok kısa mesaj gönderme rekorunu elinde bulunduran Fred Lidgren'in bunda payı elbette var. Lidgren, günde 18.887 mesaj (dakikada 13 mesaja denk geliyor) göndermeyi başarmıştı. Daha önceki rekor sahipleri, 200.052 mesajla Andrew Acklin ve 182.689 mesajla Deepak Sharma idi.

Sırada ne var?

Sırada ne var?

WhatsApp, Kik, Facebook ve Snapchat'in hızla yükseldiği bir dönemde, kısa mesajın ne kadar ömrü kalmış olabilir?

3G, 4G ve kolayca erişilebilen Wi-Fi teknolojilerinin yaygınlaşması, mesajların standart ağlar yerine veri bağlantısı üzerinden gönderilmesine yol açtı. Mesajların geleceğinde anında mesajlaşma uygulamaları var, ancak bu SMS'in biteceği anlamına gelmiyor. SMS'ler, tüm telefonlarda desteklenen evrensel bir standart sunuyorlar. Bir SMS gönderirken, karşı tarafta doğru uygulamanın yüklü olup olmadığını düşünmenize gerek olmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Duygulanan çıksın beyler, kasıyor. :(

Günümüzde SMS gönderimi, bankalar ve şirketler veya kişiler tarafından suistimal edilen bir araç haline dönüştürülmüştür. Herhangi bir aboneliğiniz olmadığı halde ne idüğü belirsiz kişler tarafından gönderilen istenmeyen reklam içerikli SMS'ler. Kampanyaları hakkında bilgilendirme SMS'leri gönderen bankalar, şirket görünümlü telefon sapıkları. Başlıksız SMS gönderimi yapan, ileti içeriğinde gergedan boynuzu performans artırıcı ürün tanıtımı yapan telefon sapıkları v.b. saymakla bitmez. Bu istenmeyen (spam) iletiler yüzünden GSM numaramı değiştirmek zorunda kaldım. Bir örnek vermek gerekirse alış veriş için gittiğim Vatan Bilgisayar'dan satıcı eleman TC numaramı ve GSM numaramı sordu, bende dedimki kendisine "burası devlet dairesimi, nüfus müdürlüğümü" tabiyiki talep ettiği kişisel bilgilerimi kendisi ile paylaşmadım "ama beyfendi kişiye özel indirimlerimizden yararlanabilmeniz için bu bilgileri vermeniz gerekli" dedi bende dedim ki kendisine "GSM numaramı size vereyimde bol, bol kampanya reklamı gönderin telefonuma, almayım teşekkürler" dedim. Siz, siz olun asla kişisel bilgilerinizi şirketlerle paylaşmayınız. Çünkü bu konuda gerçekten de iyi niyet taşımıyorlar. Aksi durumda kampanyaları hakkında bol, bol reklam içerikli SMS'leri dayarlar size. Birde bu kişisel bilgilerinizi 3. parti gerçek veya tüzel kişilerle paylaşıp ayrıca para kazandıkları da bir gerçektir, bu da size reklam bombardımanı olarak geri dönüyor. Bu konuda her hangi bir yasal kanun yaptırımının da olmaması cabası. Şirketler, istedikleri gibi at koşturuyorlar.

@Metinolmetin aşırı işsizsin galiba?...

@18 Şub 2014 16:18 Sende aşırı gereksizsin galiba ?

Sms, hormonlar var oldukça yaşayacaktır. .. Rtt.

Ne günlerdi o sms ler :) ayda 5000 sms ler yetmezdi zamaninda bana. Simdi ayda 5 tane anca gonderiyorum.

İŞTE TAM OLARAK NOKİA EFSANESİ.....

Gün geldi 12 bin sms ay sonunu çıkarmadı. Gün geldi 1000 sms nin yarısı bile bitmedi. Ama sms nin yeri hiç değişmedi. Whatsapp msn messengerin alternatifi geliyor bana. Hakeza facebookta öyle.

Metinolmetin in dediği gibi aynen katılıyorum. Ve bu dertten kurtuldum. Operatörü aradım Gelen ve Giden SMS' leri kapattım. Mesaj gönderen Başarısız iletisiyle karşılaşıyor. 6 ay kadar oldu. Kafam öyle bi rahatkine diyecek yok :) Tavsiye ederim.

Nokia yenilikciymis

sms olayı tam liseli ergen işidir. aklı başında olan her bilinçli telefon kullanıcısı derdini konuşarak halleder...

@18 Şub 2014 16:17 aklı başında insanların genelde konuşmaya pek vakti olmuyor :-) sms de bu durumlarda yardıma koşmuş olmaz mı?

@18 Şub 2014 16:17 bence yanılıyorsun güzel arkadaşım cuma mesajları için rehber listemde 117 kişi var hepsini tek tek aramaya uğraşırsam hattını kullandığım servis operatörünü epey zengin ederim sanırım

@18 Şub 2014 16:17 ergenmi, ben bizim fakültenin dekanıyla mesajlaşıyorum. koca profesördemi ergen.

@18 Şub 2014 16:17 kesinlikle çok haklısınız.

Bu teknolojinin en nefret ettiğim yanı her yeni çıkan özellik her zaman ilk zamanlar hep pahalı oluyor.

güzel bi inceleme olmuş teşekkürler chip

yapma işte bunu yapma açma sms dosyasını...

Ben en çok SMS'in sesini özlüyorun. Ki Nokiada çalan malum SMS uyarı sesi bilirsiniz mors alfabesinde çalar. Ben bu sesi çok özlüyorum. Geçen bir yerde duydum gözlerim hafif doldu. O gün o sesin aynısını buldum alarm sesi yaptım. Ama o zaman da uyanmak yerine tatlı bir rüyaya daldım. Kısaca SMS öyle veya böyle hepimizde kalan güzel heyecan verici bir teknolojiydi. Şimdi çöpe atıldı. Whatsapp çıkmış milyarlaca dolara para biçilmiş. Ben teknolojinin bu yönüne kırgınım. Keşke biraz vefalı kalabilseydik. Belki filmi yapılabilir. Senaristler biraz düşünseler bu işte ekmek var. Hem de gelecek nesillere hislerimizi aktarabiliriz. Sevgiyle kalın.

@22 Şub 2014 03:20 telgrafla ilgili bir film de yok maalesef. :(

saçma smslere verdiğimiz paraya yazık bitecekmi bitsin operatörlerin kazancı düşer en azından

Yıl olmuş 2014 hala sms kullanan var mı acep

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost