Snapchat: Geçerli Bir Yaş Tespit Mekanizmamız Yok

Snapchat, Birleşik Krallık soruşturması karşısında platformun eksikliklerinden birini kabul etti!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Snapchat: Geçerli Bir Yaş Tespit Mekanizmamız Yok

Birleşik Krallık Parlamentosu'nun karşısına çıkan Snapchat, yaş doğrulama sürecinin 13 yaş ve altı kullanıcıların mesajlaşma uygulaması üzerinde oturum açmalarını engellemediğini doğruladı. Bu, büyük bir sır değil zira uygulama sizden sadece doğum tarihinizi girmenizi bekliyor. Ancak Snapchat'in açıklamasında dikkat çeken satış başları da yok değil.

"İnternet endüstrisinde çalışmış herhangi birine soracak olursanız, size on üç yaşından genç kullanıcıları bir sosyal medya ağından uzak tutmanın yüzde yüz güvenli bir yolu olmadığını söyleyecektir" cümleleri ile durumu açıklayan Snapchat uluslararası topluluk baş yöneticisi Stephen Collins, Snapchat'in Birleşik Krallık tarafından görevlendirilen bir komisyon ile birlikte yeni bir yaş doğrulama sistemi üzerinde çalıştığını belirtti ancak anlaşmanın henüz tamamlanmaması sebebiyle detayları açıklamadı.

14 yaşındaki bir cinayet kurbanının ailesine popüler platform üzerinden aşağılayıcı mesajlar gönderilmesinin ardından Collins ve bir başka Snapchat yetkilisi Birleşik Krallık bünyesinde oluşturulan Dijital, Kültürel, Medya ve Spor Komitesi tarafından sorguya alındı. Snapchat yetkilileri ise sorgunun üzerine yaptıkları açıklamada firmanın 13 yaş ve altı kullanıcılar tarafından açılan hesapları tespit etmesi durumunda söz konusu hesapların derhal kapatılacağının altını çizdi. Bunun yanı sıra internet tarayıcısı ile hesap kaydı yapan kullanıcıların diğer siteler tarafından depolanan çerezler sebebiyle açık vererek gerçek yaşlarını Snapchat'e otomatik olarak iletmiş olacaklarını da belirtelim. Ancak yine de Snapchat ve parlamento üyelerinin vardığı ortak nokta açık: Kullanıcıların gerçek yaşlarını tespit etmek için geçerli bir mekanizma yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

snapchat garibim yıllardır çekiyor. geliştirdiği tüm şeyleri diğer sosyal ağlar kopyaladı. şimdi de alması gereken değeri görmüyor haliyle..

Sen de yorum yaz