Snapdragon 820'ye Samsung imzası!

Qualcomm'un yeni mobil canavarı Snapdragon 820'nin üretimi, artık Samsung'a emanet!

  • Zeynel A. Öztürk
Snapdragon 820'ye Samsung imzası!

Samsung, 14nm LLP teknolojisine sahip mantıksal yongaların toplu üretimine başladığını duyurdu. 14nm LLP (Low-Power Plus), firmanın 14nm FinFET işlem teknolojisinin ikinci nesli.

Yarıiletken teknolojilerinin en önde gelen isimlerinden olan Samsung, sektörün ilk 14nm LPE (Low-Power Early) teknolojisini 2015'in ilk yarısında duyurmuştu. Yeni 14nm LPP teknolojisi ise firmanın Exynos 8 Octa işlemcisi gibi işlemcilerde "eşsiz bir güç verimliliği ve performans sunacağı" anlamına geliyor. Qualcomm'un bu senenin ilk yarısında cihazlara girmesi beklenen Snapdragon 820 işlemcisi de Samsung'un yeni 14nm LPP teknolojisini kullanıyor. Yani yeni Snapdragon canavarı da Samsung tarafından üretilecek...

Transistörlerde kullanılan 3 boyutlu FinFET yapısı, daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimi sağlıyor. Yeni 14nm LPP teknolojisi, transistör yapısı ve işlem optimizasyonları sayesinde bir önceki 14nm LPE'ye göre yüzde 15'e kadar daha yüksek hız sağlarken ve güç tüketimini yüzde 15 düşürüyor.

14nm FinFET teknolojisi, önümüzdeki aylarda mobil cihazlar ve IoT (nesnelerin interneti) cihazları için en gelişmiş ve optimize çözümlerden biri olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bu üretilen işlemci acaba rev.1 mi yoksa rev.2 mi? rev.2 daha iyi sonuçlar alıyormuş testlerde.

Samsung cok akilli insanlarca yonetiliyor. Once Apple icin islemci uretip Ax serisi islemcilieri Exynox'lara kopyaladilar. Simdi de ayni seyi snadragon'da yapacaklar. Seneye uretecegi Exynox'lara ne Snapdragon ne Apple islemcileri yaklasabilir.

@14 Ocak 2016 18:55 snapdragonun samsung mimarisini kullanacagini soyluyor. Haberi bir kere daha oku.

Samsung işin iyice bokunu çıkardı arkadaş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost