Snapdragon 820'yi Samsung mu üretecek?

Samsung ve Qualcomm arasında, kimsenin beklemediği sürpriz bir ilişki başlıyor!

Snapdragon 820'yi Samsung mu üretecek?

Yeni bir rapora göre Qualcomm, yonga üreticisi olarak TSMC yerine Samsung'u tercih etmeye başlayacak.

Qualcomm, yongalarını şimdiye kadar Taiwan Semiconductor'den (TSMC) elde etmekteydi. Ancak Re/code'un raporuna göre Qualcomm, tedarikçi değişikliğine giderek bir sonraki üst seviye SoC'lerinde Samsung'la birlikte çalışacak. Qualcomm'un bu hamlesinde Samsung'un üretim fabrikalarına yaptığı yatırımın ve firmanın 14nm'lik üretim teknolojisinin etkisi olduğu düşünülüyor.

Güçlü bir yonga olarak kabul edilen Snapdragon 810, TSMC tarafından üretilmişti ancak aşırı ısınma sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Qualcomm'un üretim işini Samsung'un tesislerine taşıması ve daha gelişmiş üretim teknolojilerinden faydalanması, bu sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Samsung'un kendi yongası olan Exynos, Snapdragon 810'u temel almasına rağmen benzer bir sorun yaşamamıştı.

Raporun doğru çıkması, Apple'ın A9 işlemcisini de üretmesi beklenen Samsung'un yonga üretim sektöründe ismini daha da güçlendirmesi anlamına gelecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Daha dün apple, samsung yoğun olacak diye tsmc ile anlaşmaya çalışıyordu.

Apple TSMC işlemci kullanmaktan neden vazgeçti anlaşıldı...

Samsung saygı duyduğum büyük bir firma ancak gittikçe büyük bir tekel gücüne ulaşıyor. Apple gibi her şeye patent davası açmasa da şirket politikaları her zaman değişebilir. Umarım ileride mobil elektronik sektöründe Apple gibi bir kambur olmaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir