Snow Leopard: Mac OS 10.6'daki yenilikler

Apple'ın Windows katili beraberinde neleri getiriyor? CHIP Online sizin için inceledi...

Snow Leopard: Mac OS 10.6'daki yenilikler
Snow Leopard: Apple, Mac OS'u bir adım ileriye götürdü.

Mac OS Leopard'ın çıkmasından yaklaşık iki sene sonra yeni sürüm 10.6 Snow Leopard raflarda yerini aldı. Güncellemenin bedeli 29 Dolar. Görsel olarak fazla bir değişiklik yok; fakat Leopard'a kaput altında birçok ince ayar yapıldı. Daha hızlı, daha hafif, daha uyumlu; Apple'ın işletim sistemi tutarlı biçimde geliştirildi.

Kar Leoparı daha kurulum aşamasında önceki sürüme göre daha hafif olduğunu gösteriyor: Mac OS 10.5'ten 10.6'ya güncelleme yapıldığında sabit diskte yedi GB'a kadar boş yer açılıyor. Ayrıca Apple, Leopard'dan Snow Leopard'a yükseltme yapmanın sıfırdan kurulum gerektirmediğinin altını çiziyor; hatta bu seçenek tavsiye bile edilmiyor. Kısacası DVD'yi yerleştirmek, kuruluma onay vermek ve yaklaşık yarım saat beklemek işletim sistemini en güncel seviyeye getiriyor.

Bu andan itibaren hissedeceğiniz değişiklikler önceden de belirttiğimiz gibi arabirimde değil, kaput altında. Fakat ne olursa olsun yapılan ince ayarlar kendini belirgin derecede hissettiriyor: Mail veya Safari gibi günlük uygulamalar 64-Bit gücü sayesinde yaklaşık iki kat daha hızlı çalışıyor, JPEG'ler iki kattan daha fazla hızlı açılıyor ve bekleme modundan çıkmak şimdiye kadar ihtiyaç duyulan sürenin yarısı kadar sürüyor.

Exchange desteği ile iş dünyasına hazır

Microsoft Exchange: 10.6'dan itibaren Mac OS da kendini firma ağlarında rahat hissediyor.

Mac'lerin iş dünyasında tercih edilmemesinin en büyük sebeplerinden biri Microsoft Exchange'in baskınlığıydı. Neredeyse her büyük firma e-posta, kişi listesi, takvim ve önemli notları firma çapında yönetmek için Redmond kökenli iletişim çözümünü kullanıyor. Apple bu duruma da uyum sağladı ve Snow Leopard ile tam Exchange desteği sunuyor. Gelecekte birkaç tıklama ile Mac'ler de firma ağına entegre edilebilecek: Exchange sunucusu e-posta hesabı olarak eklenirse (istek üzerine) buradaki tüm kişi bilgileri otomatikman adres defterine, randevular ise iCal uygulamasına taşınıyor.

Görülebilir en büyük değişikliklerden biri Quicktime X'te meydana geldi: Video çaların yeni sürümü sadece 64-Bit sistem için optimize edilmekle kalmadı, aynı zamanda yeni bir kullanıcı arabirimine de büründü. Aslında arabirim diyetine girdi desek de doğru olur; zira Snow Leopard altındaki Quicktime arabirimi sadece bir parça ismi çubuğundan oluşuyor. Başka hiçbir pencere öğesi yok, hatta parça ismi çubuğu bile birkaç saniyelik oynatımdan sonra kayboluyor. Önceki Quicktime sürümlerinden tanıtan yarı şeffaf denetim öğeleri gerektiğinde film üzerinde beliriyor. Ayrıca yeni bir buton sayesinde videoyu direkt iTunes'a veya YouTube'a göndermek mümkün. Öncesinde ise iPhone 3GS'ten tanıdık olduğunuz üzere videoyu düzenleyebiliyorsunuz ve iPhone/iPod, Apple TV veya bilgisayarda oynatılacak şekilde optimize edebiliyorsunuz.

Snow Leopard bir süredir temin edilebiliyor ve hâlihazırda Leopard sahib, olanlara 29 Dolar karşılığında sunuluyor. Beş bilgisayarda kullanılabilen aile paketinin fiyatı 49 Dolar (sadece yükseltme), iLive 09 ve iWorks 09 yazılım paketini bünyesinde barındıran Snow Leopard içinse 169 Dolar talep ediliyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

MS de vista --> win7 özel güncellemesini 30 dolara satsın, baksın bakalım korsan kullanım azalıyo mu, azalmıyo mu...

pc'ye kurulamadan nası windows'u katledebilir ki. Sadece mac'e yüklendiğinden pc daha avantajlı

e adamlar haklı sadece mac pclerde kurdurma konusunda çünkü pc'lere kurulsa zaten serial istemiyor korsan kullanımı acayip artar bence

Microsoft Windows ürünleri artık hayatın bir parçası gibi Windows olmadan Bilgisayar'ın hiç bir anlamı yok.. Mac'ler sadece Ben Mac kullanıyorum demek için yazılmış ufak bir yazılım.

"MS de vista --> win7 özel güncellemesini 30 dolara satsın, baksın bakalım korsan kullanım azalıyo mu, azalmıyo mu..."

çok doğru, şimdi biz vistamızı win7'ye yükseltmek için yeni bir sistem almamız gerekiyor ve sıfırdan kurulum gerektiriyor.

Power4Gear : Cahillikten öleceksiniz yakında. Bu kadar da saçma yazılmaz yani.. ben mac kullanıyorum demek için ha? En azından bi google wikipediaya bak araştır, ondan sonra fikir belirt.

Mac'ler PC de kullanılan ve işe yarayan herşeyi çok daha zevkli, hızlı, güvenli ve stabil bir şekilde yapan cihazlar.
Windows ilşletim sisteminin 5-6 sene sonraki halinin daha iyi hali.
Windows ise, Mac'in MAC kullanamayanlar için , Mac dışındaki bilgisayarlar için yapılmış dandik, kullanışsız , basit hali olarak piyasaya çıktı zamanında, hala da öyle.
Ayrıca, MAC'ler PC'deki tüm programları da %100 çalıştırabilmekteler Windows ile açıldığında, ama MAC sahibi olan kimse Windows gibi geri kalmış, basit bi işletim sistemine katlanamadığı için Windows kullanmıyor MAC'inde.

centauri...
bana söylermisin windowsun neresi geri kalmış ve basit?
pc de çalışan programlar ender olarak macte çalışıyor ve performanssız emilasyon olarak çalışıyor lütfen eksik ve yanlış bilgi verme.
senin yorumlarını okuyanlar sanıyor ki apple büyük lider tapılacak kadar büyük bir firma:) tapında görün cehennemi

"Windows ise, Mac'in MAC kullanamayanlar için , Mac dışındaki bilgisayarlar için yapılmış dandik, kullanışsız , basit hali olarak piyasaya çıktı zamanında, hala da öyle." bu yorumun gerçekten çocukça ve hakaret sınıfına giriyor. dünya windows kullanıyor sen kullanışsız diyorsun.

ayrıca Power4Gear e yazdığın yorum hiç tatlı dilli senin gibi kültürlü zengin yüksek kişilikli bir şahsiyete yakışmayan hakaret dolu küçümseyici bir yorum desem yorum değil ayıp diyeyim. anlaşılan yaşının da verdiği farkla biraz heyecanlısın.

mac için kendini daha fazla heder etme başkasınında kalbini kırma dahası appleı abartma

sizler daha uyuyun apple cılar...

pis kurtlu ısırklı apple himalaya dağlarını sabunladıda haberiniz yok, kazık kazık üstüne, problem - problem üstüne

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Mac sürüm geliştirdikçe sistem gereksinimlerini düşürür sistemi optimize eder , Windows her seferinde daha fazla sistem kaynağı ister fark bu ...

Bu edipciftci adlı arkadaşın apple ile ne alıp veremediği var merak ediyorum.
Ne kadar apple ile ilgili haber varsa hepsine atlamış zavallı!
Nedir bu kompleks edipciğim?

infoman, eksik bilgi filan vermiyorum.

WINDOWS PROGRAMLARI EMULASYONLA FİLAN ÇALIŞMIYOR.
Direk Windows KURULABİLİYOR Mac bilgisayarlara.
Hala bunu bilmiyorsun ve bana eksik bilgi verme diyorsun? Apple hakkında tek satır bile yazmaman lazım, çünkü 2006dan beri, üç yıldır, Apple'ın tüm bilgisayarlarına Windows kurulabiliyor.
En azından bi google'da search yap?
İngilizcen var mı? Varsa "Fastest vista running notebook" yaz google'a.

DÜNYANIN EN HIZLI WINDOWS ÇALIŞTIRAN LAPTOP I, MACBOOK PRO. Buyrun link:
http://www.pcworld.com/article/136649-3/in_pictures_the_most_notable_notebooks_of_2007.html
En üstte de yazıyor, En hızlı Vista çalıştıran Macbook Pro, sebebi de donanımların birbiriyle uyumu filan diyor.

WINDOWS Mac in çok daha geri versiyonu , çünkü MAC in 5 sene önce verdiği şeyleri yenilik olarak sunuyor. Mesela, Windows vistadaki gadgets, Mac OS X'teki dashboard'un (2003) taklidi. Ama çok kötü bir taklidi, çünkü dashboard'dan çok daha yavaş çalışıyor, gadget eklemesi çok daha zor ve verimsiz. Windows 7'deki dock ta appleın 2001de çıkardığı dock un taklidi. Ama son derece dandik yavaş ve yine kullanışsız. Backup'a dönme utility si de windows vistada var, Mac OS Un benzeri. Yine ÇOK yavaş ve kullanımı çok daha zor . Kimse kullanmıyor zaten çünkü herkesin kullanabileceği kadar basit değil.

Evimde INTEL XEON 4 çekirdekli HP PC var. 2 çekilrdekli Macbook Pro daha hızlı çalışıyor... Ve yine 2.3ghz, 4 GB RAM li HP laptop 1080p videolarda VLC ile bazen tekılırken, 2 GB Ram li Macbook Pro ASLA takılmıyor, hatta aynı anda 4 tane açabiliyor takılmadan.
Windows'ta registry var, MAC OS X te yok otomatik olarak hallediyor. Siz registry e yazmıyorsunuz, böylece çökmüyor.
Windows'ta defragmentation var, disk birleştirme. Çünkü disk dağılabiliyor, veriler dağılıyor. MAC OS X'te yok, çünkü tüm verileri OTOMATİK olarak uygun yerlere yazıyor ve disk birleştirmeye (defragmentation) gerek kalmıyor. Bu yüzden Windows u yavaşlayıp 'bilgisayar çok dolu ondan' diyen bi sürü tip varken, MAC OS X i ağzına kadar doldur, yavaşlamıyor.
MAC OS X i kitleyip restart etmiyorsun.
MAC OS X e yılda bi virüs geliyor, o da sen elinle kurarsan. Internetten virüs bulaşmıyor.

Daha ne diyim..

Ayrıca, dünyada Windows çok kullanılsa da, 1000 DOLAR ÜZERİNDEKİ laptopların %70inden fazlası MAC. Mac in rakibi tüm PC ler değil, VAIO, Alienware gibi high-end bilgisayarlar, ve bu kategoride birinci.

Ayrıca, yaşım bilgisayar dünyasının C64'lerden beri takip etmeye müsait. (30) Windows'un yapısını da, Linux'un yapısını da, UNIX'in yapısını da sizden çok daha iyi biliyorum, bilgisayar mühendisiyim zaten, vistanın registry lerinin oluşturulmasının detaylarının inciğini cıcıgını bile biliyorum
Ayrıca, işletim sistemlerinin yapılarından anlayan hiçkimse de oturup Windows MAC OS X'ten iyi demez, diyemez. Teknik gerçekler var.
Windows daha dışarıya açık daha çok donanıma uyumlu olması için daha kırılgan bi yapıdadır. Tek bi programın çökmesi sistemi çökertebilir, MAC'te bu olmaz, çünü ağaç gibi bi yapıyla çalışır çökerse o dalı keser devam eder. Linux te böyledir.

centauri kullandığın cümleleri seçerek yaz! Nasıl bir karaktere sahip olduğunu belli ediyorsun.. Mac üzerinden hangi Windows yazılımını Emulator olmadan çalıştırabiliyorsun? Windows ile aynı rahatlığı, kullanım kolaylığını hiç bir Operating System sağlayamıyor. Madem o kadar Mac taraftarısın, Windows'suz yapamada göreyim seni hadi...

Mac'in herşeyi PC'den üstün sadece oyunlar konusunda geride kalıyor

Power4Gear, intel işlemcili mac sistemlere istenirse windows yüklenebiliyor, bootcamp ile de açılışta mac-os mu windows mu şeklinde soru geliyor. Mac-os altında ayrıca windows emulatorleri var.

Kedi ulaşamadığı ete mındar dermiş hala konuşun siz Mact'ten %100 çalma win7nizle başarılar size boş boş konuşun süper win 7 hadi gidin alın :D

centauri ye katılıyorum ama mac da kendini kurumsal olarak biraz daha geliştirmeli.tüm dünya sırtını windows a dayadı(internet,donanım).düşünün dünyaca ünlü pc üreticileri vista uyumlu,xp uyumlu diyerekten donanımlarını piyasaya sürüyorlar.daha yeni yeni mac,linux,unix e uygun programlar,donanımlar yapılıyor biraz daha gayretle windows tekelini tarihe gömerler.saygılarımla

Küresel ısınma var karlar eriyor acaba karlar eriyince kar leopar ı aslan karşısına ne yapacak

corel bile çalıştırmıyo mac ya bi font yüzünden açılmayan programlarmı istersin.. yetersiz kaynaklar... kendi programlarında başka program çalıştırmayan tabii hızlı çalışır..kendi dünyalarında yaşayan bi avuç insana hitab ediyo sadece.. windowstaki her şeyi onda da yapabildiğim zaman geçerim mac e

centauri;
Mesajından alıntı yapamıcam zira baya bi zırvalamışsın, alıntı yaparak sayfayı doldurmanın alemi yok.
Sana sadece bir cümle yazayım istersen sen yine yok registry yok defrag falan devam et.
2009 işletim sistemleri kullanım oranları, Windows %88.7 Mac Os %9.6
Umarım yeterlidir..

juze79 sana sonuna kadar hak veriyorum.. Windows %88.7 Mac Os %9.6 oran herşeyi gösteriyor :)) ayrıca şu hala Mac'ı savunan arkadaşlar konuyu başka yere taşırmayın.. sizin hiçbir kaşınız yok Mac OS altında emulator olmadan hiç bir Windows ürününü çalıştıramazsınız. en büyük örneği Windows için Bootcamp emulator'u. son olarak Mac OS kullanan kesimdeki arkadaşlara bu mesajım. Böyle bilişim sitelerinde Microsoft Windows ürünlerini kötüleyip Apple Mac OS ları göğe yükseltip evde Micorosft Windows ürünlerini kullanan arkadaşlar mevcut. Ne oldu sizin Mac OS sevdanız? Microsoft Windows'suz yapamazsınız... olur hergün müzik dinlersin film izlersin ona birşey demem :))

Power4Gear, dünyadan haberin yok.
MAC üzerinde Windows ürünü çalıştırmak için, emülatöre filan gerek yok. Oturup direk Windows kurulabiliyor, ayrıca dünyanın en hızlı Windows çalıştıran bilgisayarları Mac'ler.

Windows'ta yapılan herşey daha iyi olarak Mac'te yapılabilir.
İlaveten, kullanım oranları hiçbirşey ifade etmiyor, Mac de diğer PC ler gibi plastik kalitesiz dandik işletim sistemli ucuz laptoplar yapsa, oranı yükseltir. Ama amacı oranı yükseltmek değil, kaliteyi yükseltmek...

juse 97;

Renault Symbol 2008 satışı 40.437
BMWnin tüm modelleri toplam, 10.280

Ne kadar zekice bi örnek verdiğini kendin gör.

juse 97;

Renault Symbol 2008 satışı 40.437
BMWnin tüm modelleri toplam, 10.280

Ne kadar zekice bi örnek verdiğini kendin gör.
------------------------------------------------------------------------------
Senin yaşın kaç centauri ? Bu yaptığın kıyasa 0-6 yaş grubu bile güler..
Senin mantığına bak şimdi; bir planör ve bir boeing aynı, sonuçta ikiside uçmak için, bir kayık ve bir cruise aynı sonuçta ikiside denizde gitmek için..
Allah akıl fikir versin ne diyeyim, müritlik uğruna yaptıkları kıyaslara bak şakasınız siz şaka :)

Uzun uzun yazmayacaktım ama sabit fikirli at gözlükleriyle bakanlara bir nebze de olsa yardım edebilmek uğruna bir kaç cümle yazmak istiyorum.
Centauri demişsinki fiyatı ucuz olsaydı, ben burdan şu anlamı çıkarttım, bütçesi yetmeyenler pc alır. O zaman har banka her şirket (%99) pc kullanmak durumunda olan her iş yeri bütçesi elvermediği için pc alıyor yani! Bunun bütçeyle falan alakası yok açın gözlerinizi uyanın, kullanabilirlik kolaylık ve her istenen şeyi yerine getirebilmesi için pc alınır. Sadece Türkiye için geçerli değil Windows kullanımı bilmiyorum yurt dışına çıktınmı, çıkarsan bankaların pc'lerine ufaktan bir gözat..
Neymiş efendim diğer markalar plastik yapıyormuş, bunu bile Apple'ın ürettiği alüminyum laptop ama pili alet takımıyla çıkartılan bir cihaza yontmak tamamen fikirsizliktir. Arkadaşım o cihazları her kesimden insan kullanıyor, adı üstünde "Taşınabilir" taşınamadıktan sonra onun neyini öveceksin mantıklı ol biraz.
Yine yaptığın trajik bir kıyas; en hızlı Windows çalıştıran bilgisayarlar Mac'lermiş, nedenmiş bütün donanım birbiriyle uyumluymuş, bak gör Windows ne kadar esnek bir işletim sistemi dünya üzerinde her Bilgisayarda çalışabiliyor, hatta bilgisayar değil Cep telefonlarına bile girenleri var. Sen şu harikulade dünya üstü fevkalade Mac'lerden biri olan G4'e Snow Leopard yüklesene ayakta değil su üstünde amuda kalkarak alkışlayayım seni!
Körü körüne savunduğun Apple ne zaman Türkiye'nin varlığını kabul edip dünya üzerinde sayılı dillerden biri olan Türkçe'yi distribütörleri tarafından 3-5 ay sonra oda yarım yamalak yayınlamak yerine standart olarak işletim sisteminize ekleyecek ?
Fazla uzun olmadan keseyim ama son bir şey daha, sen sen ol bir daha Windows'ta yapılan herşey Mac'lerde yapılır deme buraya Mac'in yapamadıklarını yazmaya başlarsam sayfalar dolar, fanatiklik uğruna gerçeklikle uzaktan yakından alakası olmayan şeyler yazma önce araştır sonra yaz..
He bu arada 2 sene Mac kullandım bilgine.. Yok hani Mac'te defrag yoktur falan filan gibi şeyler yazacaksan herşeyini gayet iyi bilirim, repair permission gibi!

1- Bankalardaki bilgisayarlar bilgisayarların belli birşeyi yapması için alınır. Belli yazılımları çalıştırması için. Hiçkimse, dünyada hiçbir firma her bilgisayara 2000 er dolar vermez. Mac, son kullanıcı ürünüdür, bankalarla ilgisi yoktur. Son kullanıcı ürünü = Consumer product. Ne olduğunu araştır.

2- En hızlı Windows çalıştıran bilgisayarlar Mac'ler olduğu için, bir Mac bilgisayar alıp da Windows'tan daha iyi olarak yapamayacağın hiçbirşey yok. Dolayısıyla trajikomik bir kıyas filan olmuyor. Ayrıca Mac lerin Windows u emulatorsuz çalıştırdığını yeni öğrenmene rağmen bu kadar konuşman, alfabenin A sını öğrenmeden kitap yazmaktan farksız.

2- Yurtdışına çıktım, tam 8 gün önce bugün Los Angeles'taydım. Universal Studiolarını da gezdim, ayrıca tezim için araştırmalar yaptım. Universal Studios 'ta 1 tane PC görmedim. Ayrıca o bölgedeki UCLA gibi Caltech gibi üniversitelerin (microsoft u da apple da tüm teknoloji sektörünü besleyen üniversiteler bunlar, hepsinin merkezi Californiada Slicon Valley'de zaten) kütüphanelerinde öğrencilerin laptoplarının %95i MAC ti. Ayrca, Los Angeles'ın Beverly Hills gibi zengin bölgelerinde PC satan yer bile yoktru, devasa Apple Store'lar vardı. ABDde 1000 dolar üzeri PAREKENDE satılan laptopların %90 ı APPLE!

3- Sen bir bilgisayar alıyorsan, onun üzerindeki işletim sisteminin başka yerlerde zerre kadar önemi yoktur. O sistemi alıp başka yerlerde kullanmazsın çünkü. Senin bilgisayarında iyi çalışması önemlidir, sen bilgisayarınla çalışırken, "bu işletim sisteminin telefon versiyonu var hoeey" diye seviniyosan senin bileceğin iş. Mac OS X'in de Iphone üzerinde çalıştığını hatırlatırım, telefonların gördüğü en hızlı ve kolay kullanılan sistemdir.

4- Mac bilgisayarda yapamayıp, Windows ta yapabileceğin HİÇ birşey yoktur, çünkü MAC Windows'u en hızlı çalıştıran bilgisayardır.
İşletim sistemi olarak bakarsak, Mac OS X te yapılıp, Windowsta yapılamayacak şeyler vardır, evet.
Ancak çok şeyi yarım yamalak yapmaktansa, ihtiyacın olan şeyleri mükemmel yapması zaten Mac OS Xin tercih sebebidir. Aslında profosyonel değilseniz, Mac te yapamayıp windows ta yapabileceğiniz tek şey , zengin oyun arşivine sahip olmaktır. Oyun oynamıyorsanız, ve spesifik amaçlarla bilgisayarınızı kullanmıyorsanız,
Windows, Mac OS Xin çok gerisindedir. Yalnız burada bilgisayarlardan değil, işletim sistemlerinden bahsediyoruz. Yoksa herhangi bir mac bilgisayarınızla, Windowsta yapabileceğiniz herşeyi yaparsınız.

5-
1 yıldır Macbook Pro kullanıyorum, 20 yıl PC kullandım.
Macbook Pro, 1 yıldır
- Çökmedi
- Yavaşlamadı. HİÇ yavaşlamadı. 250 GB nin 245 GB si doluyken bile yavaşlamadı
- İşletim sistemi hiç hata vermedi.
- Restart etmedim
- Herhangi bir virüs gelemedi
- Trojan , spyware gelmedi
- Arayıp bulamadığım bir program olmadı
- Multitouch mousepad gibi 8 sene sonranın PC sinde görülebilecek donanımlar kullanma şansım oldu. Iphonedaki gibi fotografları büyütmek küçültmek, hatta safaride surf yaparken okunmayacak küçük yazı görürseniz onları yine multitouch olarak büyütüp küçültmek mümkün, ilaveten web sayfalarında ileri geri gitme, çalışan programları ekrana sıralama (Windowstaki taklidi alt-f4) Dashboard u açma (Windowstaki kötü taklidi vista sidebar) veya expose yi açma (Windowstaki berbat taklidi vistadaki 3 boyutlu pencereleri dizme) gibi şeyleri HİÇBİR TUŞA BASMADAN sadece mousepad üzerindeki parmak hareketleriyle yapabilrisiniz. KOLAY KULLANIM diye buna diyoruz. Windows ta multitouch ı ancak önümüzdeki 6-7 yılda kopyalayacaktır.

Ayrıca, iş yerinde macbook pro nun KEYNOTE programıyla bir sunum yaptım, herkes gelip sordu, nasıl yaptın muhteşem filan diye.. Mac alırsanız kolay dedim.. Bunun gibi birçok avantajı oldu. Sunum yapacaksanız karşı tarafı etkilemek istiyorsanız bi MAC bulun KEYNOTE ile yapın sunumunuzu. SİHİRLİ gibi keynote, powerpoint ise ŞAKA gibi keynote un yanında.
IPhoto'da asla PC platformunda görmediğim duymadığım kalitede bir program, Mükemmel yüz tanıması, fotografları çekilen yerlere göre, yüzlerine göre, olaylara göre, tarihlere göre istediğiniz gibi gruplayabilmesi, bir kişi için "bu Ahmet" diye işaretlediğinizte, isterseniz tüm içinde Ahmet olan fotoları önünüze dizmesi... tek tıkla facebook'a hiç login bile olmadan atabilmesi.. IWEB öyle, 15 dakikada öyle güzel web sayfası yaparsınız ki, PCde onu yapmanız 1 ayınızı alır.
Time Machine gibi PC tarihinde görülmemiş mükemmellikte bir backup uygulaması da var, herhangi birşeyi kaybetmek imkansız.

Neyse bunları elbette ki mac in windows çalıştırdığını bile yeni öğrenen birine anlatmadım sadece. PC lerin de Mac lerin de her detayını bilen ve hepsini kullanmış olan birinin izlenimleri olarak anlattım. Mac in windows çalıştırdığını bile bilmeyen kişinin bunlardan önce öğrenmesi gereken çok şey var.

Mac lerde standart olan aydınlatmalı klavye, hepsinde kaliteli tuş takımı kaliteli speakerlar, kaliteli ekrani kaliteli kasa, kaliteli dvd drive, multitouch mousepad olması, hepsinin ince olması, hepsinin şık olması, hepsinin ÇOK UZUN yıllar dayanan yazılımsal - donanımsal bi yapıda olması da bunlara ek...

yapı olarak mac windowstan iyidir.bu kesinlikle doğru..ama kime göre.
mac i herhangi bir kullanıcı kullanamaz.ama windowsu 3 yaşındaki çocuklar idare edebiliyor.bu durumda windows iyi.donanımı kullanmaya gelince mac in iyi olduğunu duydum.ayrıca centuri mac pclere windows kurulabilio demiş.windowsu kurarsan windows ile yaptığın herşeyi yapabilirsin burd haklı sanırım :)
centurii ayrıca pc mühendisi olman birşeyi deiştirmez :) herşeyin en iyisini biliyorum diyen hiç birşey bilmeyendir :)

centauri yine parçalamışsın palavralarla ortalığı, Universal Studiolarını gezeceğine Apple fabrikasını ziyaret edip biraz tapınsaydın iyi olacaktı.
Universal Studiolarının kanına da senin gibi birisi girmiştir :D

en hızlı windowsu macler çalıştırıyormuş:)) gel benim PC ile bir maci karşılaştıralım windowsta :D tövbe tövbe:))))
yok touckpadin multi touch özelliği yok bilmem ne, daha synapticsin özelliklerini kullanan varmıda multitouch kullanacağız? bende mac kullandım ve appleların touchpadleri kadar gerizekalı bişey yok. ben işimimi akılda tutacağım touchpadle neyi nasıl yapacağımı mı?

Apple bu kadar reklam yapmıyor bu kadar savunmuyor.
umarım hala ALİMİNYUM demiyorsundur ALÜMİNYUMA:)))))))) kültürlü bilgili zekisin yaa:D t

beyni olan herhangi biri iki parmağı sağa sola çekince web sayfalarının ileri geri gittiğini, parmaklarını açınca zoom yaptığını ve bunun gibi iki üç şeyi aklında tutabilir. Tutmaya da gerek yok, tahmin bile edebilir.
Dünyanın en hızlı Windows çalıştıran laptop ının Macbook Pro olduğu, PC dergileri tarafından yapılan testlerde ortaya çıktı ingilizcen varsa bak.
Ayrıca multitouch ı bildiğin pc lerin dandik eski teknoloji mousepad leri gibi de kullanabilirsin.
Hala aluminyumda mısın sen? Ne diyeyim harf hatasını 2 ay sonra dile getirmek de ilginç olmuş..
Diğer yazdıkların konuyla ilgili değil, sadece kendini tanımadığın insanlara hakaret ederek tatmin etme dürtüsünün sonucu. Psikologa görünmelisin... Veya sokağa çık küfret sağa sola, tatmin et kendini.

Allahım inanamıyorum Windows'u 3 yaşındaki çocuk kullanabilirmiş ama MAc'i kullanamazmış inanamıyorum bu sözden ne kadar bilgisiz olduğun macler hakkıdna anlaşılıyor arkadaşım maci bırak 3 yaşını 1 yaşındaki çocuk kullanır kime anlatıyorsunuz bunu esas windos MAc'e göre zordur ve anlaşılması zordu.

Nedir yahu bu internet şakasımı :) bir dokun bin ah işit, neden doldun sen bu kadar centauri ?
Baya baya bi yazmışsın ama işine gelmeyenleri bırak yazmayı okumamışsın bile galiba. Kusura bakma ama yazdıklarının büyük bir kısmı sadece laf olsun torba dolsun misali. Demişsinki cihazı al 8 sene kullan, e güzel kullanmasına kullan da yeni çıkan işletim sistemini o cihaza kurabilecekmisin ? G4 dedim snow leopard dedim ama cevap vermemişsin, neden ? Yine kusura bakma ama neredeyse tapınır düzeyde korumacı davranışından galiba Türkçe desteğini yazmadın!
Mac son kullanıcı ürünü demek. Yani bilgisayar değil bu alet öylemi ? Bankalarda kullanılan şeyler ne olduğu belirsiz son sana göre bir işe yaramayan cihazlar!
Emulator falan nedir onuda tam anlamadım beni başkasıylamı karıştırdın, nerelere dalıp gittin :) , hadi bakalım en altta da Mac'in Windows çalıştırdığını bilmeyen demiş, sabit fikirlisin at gözlüğüyle bakıyorsun falan demiştim sana hakikatende öyleymiş, yorumları kimler yazmış diye bakmayan birisi kalkıpta bana ders verecek.
Steve abinin bootcamp'ı tanıttığı günü, Yeni bir mac alıyorsunuz yanında Windows işletim sistemini kullanıyorsunuz reklamlarınızı dün gibi hatırlıyorum arkadaşım sen beni başkasıyla karıştırmışsın, birazcık dikkat bi zahmet :) yoksa dikkatsiz birinin sözüne itimat edilmez bilirsin..
Ne demişsin heryer Apple store sağa baktım store sola baktım store ama Pc satan yer yok (biraz mizah katıyorum kızma :) ) e o zaman ben sana Amerika kullanım oranlarını vereyim; Windows %95 Mac Os %4.29 , Pc satan bir yer görememişsin ama aradaki fark bu, demekki bu Pc ler gökten zembille iniyor, yada senin gördüğün Apple Store'lar Hamburger satıyor.. Bu oranları senin gibi yok kütüphanedeki kullanıcılar bunu kullanıyordu yok burdakinde bu vardı diyerek değil Net Applications'a bakarak öğrendim..
Aklın yolu birdir Windows %88.7 Mac Os %9.6..

KUllanım olayları herşey demek değildir arkadaşım neden fazla kullanıldığının sebebide var Apple'nin merak ediyorsun PİRATES OF SİLİCON VALLEY BELGESELİ'ni izle sebebini anlarsın.

Bu tartışmalar neden oluyor anlamış değilim, isteyen windows da kullanır mac'de. Ben mac kullanıyorum ama windows kullanana da bir şey demem. Her iki taraf da hangisi daha iyi işletim sistemi meselesini bırakmalı bence. İhtiyacı belirleyip ona göre hareket etmeli herkes.

Tüm PC pazarıyla 1000 doların altında hiçbir modeli olmayan bir marka nasıl kıyaslanabilir?
Apple'ın kendi kategorisinde %90 civarında pazar payı var, PREMIUM modeller arasında. Sony Vaio gibi, Toshiba Qosmio gibi, Alienware gibi modeller Mac e rakip sadece.
Evet, Mac banka gibi yerler için gereksiz, çünkü hem pahalı, hem de bankada bilgisayarların kullanışlılığına filan ihtiyacınız yok, yazılmış özel programları çalıştırması yeterli. Böyle bir durumda mac almak son derece saçma, iş yerinizde çalışanlarınıza şirket arabası olarak mercedes almak gibi birşey. Yönetici olsam, her çalışana 2000 dolarlık bilgisayar alan IT müdürünü kovarım heralde.
Mac lüks araba gibi , PC ise Renault, Ford gibi.
Renault ile focus ile mesela, her yere gidersiniz, her yere parkedersiniz,her yola girersiniz,ucuza alırsınız.
Lüks bi arabanız varsa her yola sokmazsınız onu, her yere parketmezsiniz. pahalıdır, ama kullanımı keyiflidir, hızlıdır, güvenlidir.

centauri bu Mac OS'ları bu kadar çok övmüşsün bunlar yemek falan yapıyorlar mı ya? Ev'e alayım birtane o zaman ben nasıl olur :)) bu arada burda kimse senin kişiliğine hakaret etmemiş sen her Mac OS hakkında yorum yapana demediğini bırakmamaşsın. terbiyesizlik yapma, yapılan yorumlara saygın yok o zaman yorum yapanlara saygın olsun.

Tüm PC pazarıyla 1000 doların altında hiçbir modeli olmayan bir marka nasıl kıyaslanabilir?
Apple'ın kendi kategorisinde %90 civarında pazar payı var, PREMIUM modeller arasında. Sony Vaio gibi, Toshiba Qosmio gibi, Alienware gibi modeller Mac e rakip sadece.
Evet, Mac banka gibi yerler için gereksiz, çünkü hem pahalı, hem de bankada bilgisayarların kullanışlılığına filan ihtiyacınız yok, yazılmış özel programları çalıştırması yeterli. Böyle bir durumda mac almak son derece saçma, iş yerinizde çalışanlarınıza şirket arabası olarak mercedes almak gibi birşey. Yönetici olsam, her çalışana 2000 dolarlık bilgisayar alan IT müdürünü kovarım heralde.
Mac lüks araba gibi , PC ise Renault, Ford gibi.
Renault ile focus ile mesela, her yere gidersiniz, her yere parkedersiniz,her yola girersiniz,ucuza alırsınız.
Lüks bi arabanız varsa her yola sokmazsınız onu, her yere parketmezsiniz. pahalıdır, ama kullanımı keyiflidir, hızlıdır, güvenlidir.
-----------------------------------------------------------------------------
Sonunda beklediğim cevabı verdi, tamamiyle fanatiklikten ibaretsin centauri. Ağzındaki baklayı çıkarttın nihayetinde, desene ben imaj hastasıyım marka hastasıyım, sadece hava atmak! için mac alsam bana yeter, hiç bu tartışmalara girmezdik.
"PC ise Renault, Ford gibi.
Renault ile focus ile mesela, her yere gidersiniz, her yere parkedersiniz,her yola girersiniz,ucuza alırsınız." şu cümlen herşeyi özetler daha fazla odur budur tartışmasına girmeyelim..

Renault ford hem ucuzdur, hemde işinizi görür ama bir ferrari'nin sundukları pahalı olmanın, statünün ötesindedir. Kimse hava atmak için mac almaz lütfen saçmalamayın. Iphone filan alır ama Mac ayrı bir uzmanlıktır. Gösteriş için Mac alan insan zaten onu gösteremez,çoğu kişi anlamaz bunu fiyatının 2 katı olduğunu. Boşuna tartışmayalım, herşeyin lüksü olduğu gibi bilgisayarların da var. Ve tüm özellikleri düşünürsek bu lüks Mac'tir. Ama bunu basite indirgeyip hava atmak vs. için Mac alınıyor derseniz abes kaçar. Mac'i bilmeyen eleştirebilir, ama bilen ve kullanan kimse çıkıp da demez ki Mac çok kötüydü ben vazgeçiyorum. Uzun lafın kısası Mac diğer hiçbirşeye benzemez, o yüzden karşılaştırmamak lazım. Fiyatına çok diyen arkadaşlara saygı duyarım ancak gelin görün ki plastik ve gıcır gıcır eden cep telefonlarına 1500tl veren kişiler var sırf neymiş symbian varmış, kızaklı klavyesi varmış, dokunmatikmiş diye, bu tip ürünlere bu paralar verildikten sonra Mac verilen paranın hakkını çok iyi şekilde verir hiçkimse kuşku duymasın bu konuda. Kişisel tercihim Mac'tir ama tabiki insan her teknolojik aleti denemelidir, kullanmalıdır. Fanatiklik yapmaya gerek duymadan iyi ürünleri alkışlayalım, yetersiz ürünleri ise eleştirelim, sonuçta tüm ürünler bizler için yapılıyor tepkilerimizi belirtmek en doğal hakkımız.

sadece hava atmak için mac alan kimse olmaz.
Hızlı sorunsuz güvenli keyifli kullanım için Mac alınır.
Ama bazı spesifik ihtiyaçları karşılamayabilir Mac, onları da Mac inize Windows kurarak karşılarsınız.
Sonuçta en iyisi Mac tir, ama iyi olan da her zaman pahalıdır maalesef.

juze79
Son yazdığın mesaj ne kadar art niyetli ve vizyonsuz olduğunu kanıtladı söyleyecek birşey kalmadı...
Lüks otomobillerle her yere gidemezsin ve pahalıdır demek, HAVA ATMAK İÇİN alınır demek DEĞİL.
HIZLI GÜVENLİ VE KEYİFLİ KULLANIM için alınır demek.
Her lafı art niyetle değerlendirmeye, her söylenilenden sonra " bu söylenilenden yola çıkarak nasıl laf sokabilirim" diyerek yorum yapmaya gerek yok. Hava atmak isteyen de atar, sen karışamazsın, dünyadaki her insan da birşeylerle hava atmak ister aslında, ama ben mac ile hava atamam zaten mac im evde duruyor nasıl hava atayım...

Burada insanlar bence boşuna birbirinin kalbini kırıyor. Bu bir pazarlama stratejisi başka hiç bir şey değil. kim daha iyi pazarlarsa o daha fazla satılıyor ve daha fazla kullanılıyor. Bence başka hiç bir şey yok. Bir ziyaretçinin önerdeği the Privates of Sillicon valley'i izlerseniz bunu geçekten çokta iyi anlarsınız. O yüzden boşuna bir birinizi kırmayın. Evet mac ta kullanılabilir windows ta kim kendisine hangisini yakın buluyorsa onu kullanır. Herşey kişisel tercihlere, imkanlara, zevklere bağlı. Ama bence burada söz söylemeden önce insanlar Mac'ı bir denemeli.
Herkes hayatında bir kez mercedes sürmeli....

Herkez windows kullandığı için windows ile hava atmak isteyen kişide yok fakat az sayıda mac olduğu için herkez mac alıyor oysaki windows
macin yapabildiği herşeyi ve daha fazlasını yapabilmektedir.

vs. sınırsız oyun, program :)

arkadaşlar neyi paylaşamıyoruz.. tercihler ve öncelikler önemlidir. hayret.. burada ne kadar yırtınıp eleştirip yada ne kadar övünürsek övünelim bir gerçek var dünyanın %90 nından fazlası windows kullanıyor geri kalan toplamı işte mevcut işletim sistmelerini kullanıyor.

ama bu demek değil dir ki windows en iyisi olurken diğerleride oldukça kötü ve yetersiz sistemlerdir..hayır..tercih, amaç, görev ..vb. yapılacak işler alınacak sistemin seçimini etkileyecektir.

centeuri arkadaşımız diyorki universal studioda birtane pc görmedim..ben şaşırmadım.. aksine ben universal studioda pc görsem şaşırdım..

neden?! milyon dolarlalık filimler yapıyorsunuz, onlarca efekt ve grafik işleyeceksiniz tabiki o olanda en ileri olan sistemi kullanacaksınız..oda apple olmakta.

kalifornia eyaleti filim studiyoların ağırlıkta oldugu bir eyalet haliyle orada apple ağırlıklı storeler görmek süpriz olmasa gerek. dahası birçok firma yine işi ucuz kapatmak için güçlü pclere unix sistemler yada linux sistemler kurmuştur. örnek verirsek dream works studio...

sağda solda kütüphanelerde apple görmek mümkün cünkü oldukça ergonamik..tasarım oldukça zarif bu bile tek başına tercih sebebi olabilir. bunu görelim. lakin peynir ekmek çerez gibi satılan netboklarıda görelim. ortaya çıkan tablonun sebebi yine seçimlerdir...

tercihler ve yapılan işler sistem seçiminde önemlidir.ama bir bankanın macle elbetki bir işi olmaz..

tartışacak birşey yok zavallı mac in artık tüm parçaları pc parçası aynı parçalarla pc 600 dolar ken mac olunca 2600 dolar oluyor ben aynı mala fazla para vercek kadar enayi değilim ha siz mi onu bilemem!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir