Snowden'dan bomba "FBI ve Apple" açıklaması!

Edward Snowden, Apple - FBI kavgası için söyledikleriyle yine çok tartışılacak!

  • Cenk Atlı
Snowden: "FBI'ın o hack için Apple'a ihtiyacı yok"

NSA belgelerini sızdırarak dünya gündemine oturan Edward Snowden, San Bernardino saldırıları sonrası FBI'ın Apple'dan kendi cihazlarına yönelik özel bir hack talep etmesinden sonra çıkan ihtilafa dair çarpıcı bir açıklama yaptı.

Buna göre FBI'ın saldırıyı gerçekleştiren kişinin kullandığı iPhone'a erişimek için Apple'a ihtiyaç duyması bir palavradan ibaret! FBI'ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Apple'ın iPhone'un kilidini açmak için bazı "özel teknik araçlara" sahip olduğunu iddia etmesine Snowden'ın verdiği tepki şöyle: "Kimse kusura bakmasın ama, bu büyük bir saçmalık."

Snowden'ın bu dikkat çekici açıklamasını daha sonra Twitter üzerinden biraz daha detaylandırdı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'ne atıfta bulunan Snowden, FBI'ın Cupertinolu firmanın yardımına gerek duymadan iPhone'un otomatik-silme özelliğini atlatabileceğini açıkladı.

Snowden'ın konuyla ilgili yayınladığı makalede FBI'ın tek ihtiyaç duyduğu şeyin 'NAND' flaş belleğini kopyalamak olduğunu ve böylece onun sistem dosyası anahtarını kalıcı olarak silmeyeceğinden emin olabileceklerini belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bunun reklam olduğunu biliyorduk zaten Snowden yine de sağ ol

edward snow`un açıklamasının eksik kısmını ben tamamlayım: apple microsoft sistemlerinin bu kadar kolay dolaşılabiliyor olmasının sebebi: zaten bu cihazlar bu amaca göre dizayn edilmiştir. yani sonrası fbi bir yardıma gereksinim duymaz. fbi ve cia`ye her dediklerini yaptıracakları 2 kukla firma bulmaları gerekiyordu, bunun yoluda iflastan başka seçeneği olmayan beceriksiz firma seçiminden geçiyor. sektörde 19 sene boyunca dikiş tutturamamış ve windows 1-2-3 fiyaskosu microsoft ve apple`ı seçtile

Windows Phone kullanan biri olarak Apple'nin gizlilik politikası bana göre çok yerinde bir duruş. Bu arada Edward Snowden amcanın söyledikleri doğru olabilir ama Apple'den bu bilgileri istemek daha az çaba gerektiren bir iş değil mi? Bu yüzden telefonları kurcalamak yerine direk Apple'dan istediler değil mi???

Aklın yolu bir. Bizim söylediklerimizi dinlemiyorlar bir de o anlatsın. Belki dinlerler.

çok çarpıcı sürükleyici kışkırtıcı

işin doğrusu: NSA bir casusluk kuruluşu olduğu için açık buldukça istediği gibi girer, bunu duyurmaz, kimsenin de haberi olmaz. FBI ise yapacağı işlemlerde her zaman için yasal dayanağa ihtiyaç duyuyor. ios8 sonrası icihazlarda parolayla donanım şifreleme var. Eğer kullanıcı 10 yanlış şifreden sonra cihazı sil seçeneğini seçmişse içeriği kaybetme riski her zaman için mevcut. Uğraştırma bizi Apple, arka kapı bırak diyor FBI. Muhtemelen NSA çoktan bunu aşmanın yolunu bulmuştur. FBI=NSA değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost