Şoförsüz arabalar ne zaman gelecek?

Kendi kendini kullanabilen, şoförsüz arabaları trafikte ne zaman göreceğiz?

Şoförsüz arabalar ne zaman gelecek?

Otonom araç fikri her ne kadar güzel gözükse de, bu araçları ne zaman yollarda göreceğimiz sorusu halen cevabını bulabilmiş değil. Neyse ki Nissan'ın CEO'sunun bu soruya bir cevabı bulunmakta: 2020...

Associated Press'in belirttiği üzere Carlos Ghosn, muhabirlere yaptığı bir açıklamada "araçlarımız (2020'ye kadar) hazır olacak" demiş durumda. Ghosn'un eklediğine göre, bu araçların kendilerini kullanabilme yetenekleri ise hükümet düzenlemelerine bağlı olacak.

Nissan'ın liderinin söylediğine göre genç tüketiciler, otonom, internete bağlı ve çevreye duyarlı arabalar istemekteler ve firmanın da gelecek nesil modellerdeki amacı tam olarak bu isteğe cevap vermek.

Ghosn'un doğruladığı üzere elektrikli arabalar da Nissan'ın gelecek planlarında yer almakta. Firma şimdiden Nissan Leaf'i üretmekte ve elektrikli araba marketinde Tesla ile kafa kafaya bir yarışa girmeye hazır gözüküyor.

Nissan'ın kendini kullanan arabaları, insan şoförlerin yerini almaktansa öncelikle onlara yardım edecek. Başka bir deyiş ile, ayak pedalları bir anda ortadan kaybolmayacak. Tamamen otonom bir araç için halen beklememiz gereken şeyler bulunmakta.

Ghosn "(tamamen kendini kullanan bir araba) geleceğin arabasıdır" cümlesini kuruyor ve şöyle devam ediyor: "Ancak tüketiciler daha tutucu. Bu da bizleri dikkatli yapıyor."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İnternete bağlı araba he çok harika suikast yöntemi

tam türkiyede kullanılır. telekom,un interneti ne zaman anlık veya saatlik veya günlük durduracağı hiç belli olmaz dağ başında kalırsa gece ayılar ile akşam yemeği yer şöforsüz araba..int.dağ başında haa..Türkiyede olmaz böyle şey..çekicilere de bol bol iş düşer..para kazanırlar..aloooooo çekicimi ? evet abe..arabam dağ başında ........... yerde kaldı,, tamam abe..hemen çekici gönderiyorum.. abeee yalnız dikkat et o alanlarda AYI ÇOK var..benden demesi..başka şöforde kalmıştı aynı yerlerde

Nissan önce bakım ve yedek parça fiyatlarını düşürsün...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir