Son Android, ilk Google'a gelmeyecek

Geçtiğimiz günlerde Ice Cream Sandwich'in yüklendiği bu cep için kötü haber geldi...

  • Erdem Levent
Eski dost için güncelleme çıkmaması olası!
Google'ın ilk telefonu Nexus One

Özellikleri açısından başarılı bulunan ama arkasına isim dışında yeterince destek alamayan Google Nexus One, yeni güncellemelerden de bihaber kalacak gibi görünüyor.

Bilgiler Google'ın mobil bölümünün başındaki Hugo Barra'dan geliyor. Eski dostun biraz yaşlandığını belirten Barra, Android'in en son ve en mükemmel sürümü Ice Cream Sandwich'in Nexus One için çıkmayacağının sinyalini verdi.

Nexus S ve Nexus Prime isimlerinin Nexus ailesini devam ettireceğini belirtirken, Ice Cream Sandwich'i alacak telefonların da sınırlı sayıda olduğunu söyledi. Zira ICS'nin daha sağlam bir konfigürasyon gerektirmesi ve genişleyen Android ailesinde farklılık yaratmaya çalışması, her isteyen cihazın bu güncellemeyi almasını engelliyor.

Eğer elinizde 2010'un başlarından ya da öncesinden bir Android cihaz varsa, büyük ihtimalle siz Ice Cream Sandwich'i alacaklar listesinde değilsiniz. Hatta bazı yeni cihazlar da bu liste dışında. Zaten güncellenecek cihazlar da halihazırda kesinleşmiş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Güncellemeler HD ve NFC donanımını desteklemek ayrıca arayüzü yenilemek için geliyor bu yüzden bunu Galaxy One ve diğer güncelleme gelemeyen cepler için yok demenin de bir anlamı yok.Donanım yoksa güncelleme neden olsun ki.

Apple bunu her zaman yapıyor Android neden yapsın :)

custom romlar ile hem nexus one'a hemde galaxy s'e ICS yuklenecek merak etmeyin.

Burada iphone'un avantajı devreye giriyor. Donanımlar tek elden çıktığı için geçmiş ve gelecek donanımlara uyumu sağlamak daha kolay apple için.
Bir donanımı kullanan milyonlarca kişi etrafınızda olursa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Oysa android kullanıcıları cihazlarının farklı olmasından dolayı aynı birlik duygusunu yaşayamayacaklar.

xda varken sorun değil.

tiksinç bir durum. danik bir yeni sürüm için neden yeni bir alayım alayım ki.

Hakkı arkadaşa hak veriyorum... Android cihaz alirsaniz updat diye bir şeyi unutun, kullandim da biliyorum (2 cihaz), karalama yok yani

hakki.sert yazmış:
Burada iphone'un avantajı devreye giriyor. Donanımlar tek elden çıktığı için geçmiş ve gelecek donanımlara uyumu sağlamak daha kolay apple için.
Bir donanımı kullanan milyonlarca kişi etrafınızda olursa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Oysa android kullanıcıları cihazlarının farklı olmasından dolayı aynı birlik duygusunu yaşayamayacaklar.
Bugün 15:11

Peki 2. nesil iphone'a, yani iPhone 3G'ye iOS 5 var mı? ya da iPhone 3G S'teki iOS 5 iPhone 4 S'teki her özelliğe sahip mi?

xperia x10 umu değiştirme zamanı geldi sanırım :(

Avantaj değil "TEKEL" mantığı var İphone'da bu yüzden daha çabuk oluyor işler çünkü başka kimse İOS kullanmıyor,

ve ayrıca 4S teki yenilikler neden 4'e gelemiyor,tamam kamerayı geçtim o donanımsal ve veri indirme hızı;

Gelelim güncelleme delisi kullanıcılara; FW yüklemek kendi FW nizi geliştirip Android telefonunuza yüklemek çok zor değil,

İphone kullanıcıları kullanıcıdır,

ama android kullanıcıları hem geliştirici hem kullanıcıdır,
tek platforma bağlı kalmazlar,

Hem de siz şuna bakın 4S e gelen yenilikler 3GS modeline geliyor mu "Hayır" bu yüzden kimse iphone ile avantaj kelimelerini aynı cümlede kullanmasınlar

Bence nexus one fazla güncelleme bile aldı ki android 2.3.6 ile gerçekten çok mükemmel bir yere geldi bu cihaz
Galaxy S imin özellikleri nexus s le tamamen aynı olduğu için güncellemeyi alacağından eminim ki zaten alıcak.
Bide şunu unutmayın:
xda varken hiçbi android cihazın sırtı yere gelmez :)

Peki 2. nesil iphone'a, yani iPhone 3G'ye iOS 5 var mı? ya da iPhone 3G S'teki iOS 5 iPhone 4 S'teki her özelliğe sahip mi?
--------------------------------------------------------
Ne bu cevap mi verdin şimdi ? iphone 2G'nin nexus one dan daha eski bir cihaz olduğunun sanırım farkında değilsin. Güncelleme de bi yere kadar sen tutup pentium 3 bilgisayarına windows 7 yüklüyor musun? Güncelleme konusunda hernhangi bir aleti için müşterilerini apple dan daha fazla destekleyen bir şirket yoktur. Bunun aksini inkar eden lütfen bildiklerini gözden geçirsin ya da dünyaya yeniden gelsin.

Apple tekel demişiniz de tekel olmanın da kendine göre avantajları olduğundan bahsettim ben. ios5 şuna gelmiş mi diyorsunuz ama sanki android'in her güncellemesi tüm android cihazlara geliyor?
Androidde bazı olacak ki ufak birşey değiştirseniz bir sürü android cihaza uyumsuzluk yaratacak.
Çok satan bir android telefonda değilse kimsenin ruhu bile duymayacak.
Oysa iphone'da yaşanan tüm sorunlar anında tüm dünya tarafından bilinecek, çözüm üretilmeye çalışılacak.
Nitekim apple piyasaya girer girmez Nokia batma noktasına geldi. Apple bir şey yapıyorsa lafını havada bırakmıyor, ses getiriyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play