Son dönemlerin dev davasına MS de karıştı...

Google'ın başını çok ağrıtan son dönemlerin en çok tartışılan davasına şimdi de Microsoft karıştı...

Google bu davadan karlı mı çıkıyor?
Amazon, Kindle ile kitap satıyor ve Google'ın projesinden çok rahatsız

Google'ın milyonlarca kitabı tarayarak dijital ortama aktarma aktarma projesi engellerle karşılaşmaya devam ediyor. Amazon'dan sonra işe Microsoft da karıştı.

Microsoft'un iddiası ve itirazı oldukça basit. Google açılan dava sonucunda 125 milyon dolar ödemeyi ve gelirleri paylaşmayı kabul etti. Ancak bu dava, açılan bütün davaları birleştirdiği ve "Class action" adı altında yer aldığı için Google'a büyük bir yarar sağlayacak. Davaya katılmayan sayısız telif hakkı sahibi de davanın türü sebebiyle şimdi başvuru yapmazlarsa bir daha haklarını arayamayacak. Microsoft bunun hukuk sisteminden yararlanmak olduğunu söylüyor ve davanın şekline itiraz ediyor.

Google ise bu projenin insanlığın yararına olacağını söylüyor. Microsoft da evrensel ve her yerden erişilebilir dev bir kütüphane projesine itiraz etmediğini ama yasal bir boşluktan faydalanmanın kanunsuz bir yaklaşım olduğunu vurguluyor. Google'ın sadece 125 milyon dolara Amerika'da yayınlanan bütün kitapların haklarını satın almış olacağını belirtiyor.

Bu davanın geçmişini öğrenmek için Amazon ve Google davalık oluyor haberini okuyabilirsiniz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yakışır google'ıma maşşallah!

Microsoft doğru söylemiş. Yasa boşluğunu kullanıp işten sıyrılmak, bir daha davalarla uğraşmamak istiyor Google.

Googlenin yaptığı resmen iş güzarlık

Yani sanki bizim kanunlarda bi gedik olsa biz ordan yararlanmayacağız gibi konuşuyorsunuz. Eğri oturalım doğru konuşalım. Aynı durumda siz olsanız siz de böyle bir adımatardınız, çekemeyenler de MS gibi itiraz ederdi.

Microsofta ne oluyor onu anlamadım.. ona ne yani :D

googlenin bir çıkarı olmasa böyle işe hiç kalkışmaz ama internette kitap belgesel gibi kültürel faaliyetlerin gelişmesi daha güzel ama microsoft herzamanki gibi işi yokuşa sürmeyi seviyor ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir