Son umut Windows işletim sistemi!

Eğer Microsoft bu işi becerebilirse, Apple için düşünme vakti geldi demektir. Peki ama hangi konuda?

iPad'in karşısında Windows durabilir!
Tablet piyasası kullanıcı dostu Windows istiyor...

2011 yılında tabletler piyasada ağırlığını yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Peki ama bu piyasayı hangi firma yönetecek? Forrester Research'ün araştırması birkaç üreticinin tablet planını ortaya çıkarttı. Ancak araştırmaya göre bu planlardan hiçbiri Apple'ın "mp3 çalar" piyasasını yönettiği gibi tablet piyasasını da yönetmesine engel olamayacak gibi görünüyor.

Araştırmada Android, HP ve RIM tabletlerin pahalı olduğuna ve müşterilerin pek ziyaret etmeyi sevmediği telefon dükkanlarından satıldığına dikkat çekiliyor. Hatta bazı iPad katilleri donanım açısından üstün olsa da kullanılabilirlik ve kullanıcı dostu olma açısından sınıfta kalabiliyor.

Forrester tam da burada Microsoft'un devreye girebileceğini düşünüyor. Aslında piyasanın bildiği ve kullanıcıların çoğunun zaten yıllardır haşır neşir olduğu Windows platformu içeren bir tablet, kullanıcılara oldukça tanıdık gelebilir. Ancak tabii ki bu denenmemiş bir yöntem değil, Windows 7 kullanan HP Slate geçtiğimiz yıl 5 bin adet üretilmiş ve kısa bir süre sonra piyasadan toplatılmıştı.

Araştırmanın sonucunda çıkan bulgulara ve piyasa araştırmasına göre, Microsoft kullanıcıların gerçekten hoşuna giden bir Windows tablet yapabilirse, Apple ürünlerinden satın almak istemeyen kullanıcıların da büyük bir çoğunluğunu kendine çekebilir.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

açıkçası microsoft apple'dan önce bulut tabanlı bir tablet geliştirirse o zmn kendisinin bile şaşıracağı bir başarı yakalayabilir.

açıkçası microsoft apple'dan önce bulut tabanlı bir tablet geliştirirse o zmn kendisinin bile şaşıracağı bir başarı yakalayabilir.

piyasa taplet işletim sistemine aç android 3 iyi gibi oma bu sistemler her tür boyutlara tam oturmuyor ve estetik değil en estetik İOS windowsun bence başaramadığı tek şey bu ne mobil ne taplet sadece pc de başarılı oda tartışılır

Hatta bazı iPad katilleri donanım açısından üstün olsa da kullanılabilirlik ve kullanıcı dostu olma açısından sınıfta kalabiliyor.
------------
bu hem ipad hem iphone için geçerli..
apple ın bu fırtına yaratan ürünlerinden çok daha iyi donanıma sahip ürünler piyasaya çıksa bile yazılımın ne kadar önemli oldugu bi kere daha belli oluor..tam olarak sölemek gerekirse apple donanım ve yazılımı birlikte harmanlayarak mükemmele yakın bir uyum çıkartıyor ortaya..şu sıralar galaxy s2, lg optimus 3d ve motorola xoom tablete merak salsam da iphone4 ve ipad e asla hayır demem doğrusu..

Bulut tabanlı tablet için henüz erken. Ttnet varken bulut işletim sistemi kullanamayız.
Şahsen ben tablet satın almak için windows8 i bekliyorum. Kullanım alışkanlığından değil adam gibi programlar çalıştırabileceğinden. Tablete 1000 dolar verdikten sonra o tablette photshopta kullanmak isterim.
Eğer microsoftta applenin yolundan giderse kırpılmış bir tablet windowsu yaparsa tarihinin hayal kırıklığını yaşar.

apple mp3 calar piyasasini yonetiyor da neden benimki sony, arkadasiminki archos o zaman? ve digerleri de farkli markalar kullaniyorlar ama cici gorunuyor diye ipoda bilgisayar parasi vermiyorlar. ayni sey bilgisayarda da gecerli. ayni konfigurasyon 2-3 kati pahali. apple mp3 piyasasini degil enayi piyasasini yonetiyor

Bence iyi olur Windows yapsa
fiyatıda uygun olur hemde

windows 7 tablete girerse alına bilir. applenin hiç bişeyi alınmaz.

Yine bir facia olmasın Zune ,Kin ve Vista gibi

Ne yorumlar var ya.. "Apple enayi piyasasını yönetiyor." diyen arkadaşım, Apple zengin piyasasını yönetiyor, güçlü donanımı ve muhteşem yazılımının üzerine bir de kullanım kolaylığını ekleyince bu basit sistemde zengin ve teknolojiyle arası iyi olmayanlar bile rahat edebiliyor. Android, Windows gibi, kullanabilmek için bilgi gerekiyor. iOS da MacOSx gibi, basit. Müşterileri zengin kitle.
"mp3 piyasasını yönetiyorsa neden çoğu arkadaşımınki Apple değil" diyen arkadaş, Sony de kamera piyasasını yönetiyor, %50nin kamerası Sony değil. Ve siz ne kadar Anti-Apple olarak itiraz etseniz de, bu dünyaya teknolojinin ne olduğunu ve ne olabileceğini Apple öğretti. Adamların bu yüksek noktada olmalarının bir sebebi de ürünlerinin pahalı olması. Herkeste olamıyor, dolayısıyla karizmatik oluyor. Bir Mac ile bir üniversite ortamına girsen sadece Apple logosuyla acaip dikkat çeker. Ama en iyisinden fakat Apple olmayan Windowslu bir laptop ile girsen önce kimse tınlamaz. Ancak özellikleri anlaşıldıktan sonra biraz havan olur.
3. bir nokta olarak, Microsoft'u da severim fakat ben Microsoft'un PC dalından başka bir alanda başarılı birşeye imza attığını görmedim. Ha bir de X-Box var. Ama mobil alanda başarısız bir firma. Hiç öyle beklentilere girmeyin. Başaracaklarını sanmıyorum.
Son olarak: "Apple rules, anothers runs!"

Apple firmasının iflastan kurtulması için diğer firmalar daha iyi ürünleri olmasına rağmen piyasaya çıkarmıyorlar-çıkaramıyorlar. HP zaten diğer ürünlerinden kazanıyor tabletten kazanmasa onun için o kadar önemli değil onun için Win 7 li Slate iptal oldu. Apple'ın kasası biraz para dolsun bakın ne ürünler piyasaya çıkacak.
Win 7 varken Ms-Dos kim kullanmak ister ki!
Şuanki tabletler bana göre Ms-Dos gibi, Win 7 li Tabletler çıkarsa müşteri artar.
___Mehmet CAN___

boşverin Microsoft'u bu saatten sonra ne çıkarsa fıs bekleyin çok yakında UBUNTU TABLETLER GELİYOR piyasayı sarsmaya :) FOREVER UBUNTU

apple dan nefret ediyorum

Alıntı:
""bu dünyaya teknolojinin ne olduğunu ve ne olabileceğini Apple öğretti.""

Yahu microsoftu sevmem ama tekelcilik yasası yüzünden 3e bölünmemek için açık açık apple yi destekledi, yardım etti. öyle olmasa apple hala mac la yatar, mac la kalkardı. yoksa iphone üretsin diye araştırma parasını sen mi verdin :)

"Apple firmasının iflastan kurtulması için diğer firmalar daha iyi ürünleri olmasına rağmen piyasaya çıkarmıyorlar"
Ustte ki yorumu yazan arkadasim,Once biraz arastir bence.?Apple su anda Dunya'nin en degerli ilk 10 sirketi arasindadir.(Marka degeri 29,5 milyar dolar,piyasa degeri ise 244.38 milyar dolar)dir.
Bir diger yorumda "Mp3 "ile ilgili olan.Saniyorum arkadas olayi anlayamamis.Sadece cihaz satisi olarak bakmis."Mp3 katili" tabiri "itunes"icin kullanilmistir.Cunku su anda "itunes"gibi gelismis bir online Muzik ve uygulama marketi bulunmamaktadir.Rakamlarla ifade edecek olursak; 7 yildir var olan "itunes"dan "su ana kadar 10 milyar sarki indirilmistir.Kaba bir hesapla,her yil 1.42 milyar sarki indirilmistir.Bir ornek verecek olursak;Sadece "Beatles"albumleri Subat ayina kadar 5 milyon adet satilmistir.(Apple Beatles haklarini 3 ay once satin almistir)Sonuc olarak gorune odur k hic bir sirket "Apple Itunes"basarisini yakalayamaz.
Sonuc olarak yorum yapmadan once okuyalim,ogrenelim.Saygilar

"Bulut tabanlı tablet için henüz erken. Ttnet varken bulut işletim sistemi kullanamayız." - Ziyaretçi
-----------------------------------------------
"Ne yorumlar var ya.. "Apple enayi piyasasını yönetiyor." diyen arkadaşım, Apple zengin piyasasını yönetiyor, güçlü donanımı ve muhteşem yazılımının üzerine bir de kullanım kolaylığını ekleyince bu basit sistemde zengin ve teknolojiyle arası iyi olmayanlar bile rahat edebiliyor....Adamların bu yüksek noktada olmalarının bir sebebi de ürünlerinin pahalı olması. Herkeste olamıyor, dolayısıyla karizmatik oluyor. Bir Mac ile bir üniversite ortamına girsen sadece Apple logosuyla acaip dikkat çeker...." - Bir başka Ziyaretçi
-------------------------------------------------
İlk ziyaretçi alıntısıs yaptığım arkadaşa : Gördüğün gibi önemli olan karizma, para, gösteriş bizim için. Sen boşver ne yapacaksın TTnet ile bulut kullanmayı? Daha iyi bir PC alabilecekken aynı paraya giriş seviyesi bir Mac al. Nasıl olsa sende zengin değil misin? Bu dünyayı zenginler yönetmiyor mu? Her bir Mac olmasının ne gereği var. Milyarlarca dolar Apple'ın kasasına girsin yeter ki. Bizleri müşteri olarak kazanmasının bir önemi yok ki? Zaten adamlar bizden gelecek parayı kat be kat çıkartıyorlar. Ha bu bir iPhone, Android'den yada bir Mac, PC den çok çok daha iyi olduğu için mi? Aralarında komut satırı ile Win-7 kullanmak kadar fark olduğu için mi? Hayır. Bunun nedeni bu pahalılık ve sahip olma egosunun Apple tarafından çok güzel bir şekilde akse ettirilmesi. Sizi belki daha iyi belki daha hızlı(ben bir firma kesinlikle daha iyi demiyorum) bir ata bindirdiği halde, kendinizi uzay aracında zannetmeniz ve tam da Apple'ın istediği biçimde bu pahalılığı savunmanız. Son olarak Twitter'da gördüğüm bir tweet çevirisini paylaşarak bitirmek istiyorum :
"Microsoft, satmak için yazılım yapar. Apple, donanımını satmak için yazılım yapar. Google, kullanıcısını satmak için yazılım yapar."

Windoes tablet mi ? imkanı yok Windows Phone 7 tamamen bence iğrenç
ben yavaş yavaş Windows platformundan Mac platformuna geçiyorum
İlk olarak Windows Mobile telefonumdan kurtuldum Iphone 3Gs kullanmaya
başladım gayet memnunum bir sonraki cihazımda Iphone olacak benim için Windows 7 başarısız kişisel olarak söylüyorum ben Windows 7 ye kullanmaya mecbur bırakılmasam (Ürünümün XP driverleri yok) XP ile devam ederim Xp sade ve basit benim arabirim ile işim yok üç boyutlu olsun renkli olsun diye beklentim yok ben işimi ne kadar kolaylatırmada
ona bakarım

Apple öyle böyle zengini fakiri NERD'Ü basic user'ı şusu busu derken piyasayı süpürdü artık kabul edin. Flash olsaydı hele o zaman ne biçim bir oynama olacaktı düşümeniyorum. Ipad2 çok başarılı ama windows tabletler de win7ye sadece ama sadece minimalist bir tasarım kazandırabilirlerse başarılı olabilirler...

iOS5 bomba olursa o da mümkün değil....

zaten Win 8 le bu iş biter, iOs ve android çok çelimsizler windows'a göre.
iPad de Mac OS bile olsa Windows yer bitirir 8'le

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir