Son Windows 10'un içinden DirectX 12 çıktı!

Windows 10'un geçtiğimiz günlerde yayınlanan son yapısını deneyenlerdenseniz, bunu fark ettiniz mi?

İçinden bakın ne çıktı...

Windows 10 tanıtımında bahsedilmeyen yeniliklerden bir tanesi de, DirectX 12'nin işletim sisteminin son sürümüne entegre edilmiş olmasıydı.

Windows 10'un 9926 numaralı son yapısını indirenlerdenseniz, dxdiag.exe aracını çalıştırdığınızda işletim sisteminin DirectX 12'yle geldiğini kendiniz de görebilirsiniz. Ancak DirectX 12'nin varlığının tek başına bizim için çok fazla anlam taşımadığını hemen söyleyelim. DX12'nin faydalarını görebilmemiz için grafik sürücülerinin ve diğer yazılımların yeni API için güncellenmeleri gerekiyor.

Son Windows 10'un içinden DirectX 12 çıktı!

DirectX 12, muhtemelen Microsoft'un oyunculara özel hazırladığı önemli yeniliklerden bir tanesi olacak. Microsoft, DirectX 12'nin beş yaşındaki DirectX 11'den daha iyi bir threading modeline dahil olduğunu, geliştiricilere grafik işlemcileriyle daha yakın çalışma olanağı sunduğunu söylüyor. Özetle DX12'nin daha yüksek grafik performansı ve Microsoft'a göre uygun şartlarda yüzde 50'ye kadar güç tasarrufu sunması bekleniyor.

En iyisi ise DirectX 12'yi kullanabilmek için yeni bir ekran kartına gerek duyulmayacak olması ve yeni sürücülerle DirectX 12'nin avantajlarından faydalanılabilecek olması.

Okuyucu Yorumları