Sonsuza kadar veri depolamanın yolu bulundu!

DVD'lerin, USB belleklerin, sabit disklerin ve tüm depolama birimlerinin bir ömrü var ama bunun yok!

  • Zeynel A. Öztürk
Sonsuza kadar veri depolamanın yolu bulundu!

Bugün bir veriyi aynı birim üzerinde sonsuza kadar depolamanın bir yolu henüz bulunmuyor. Örneğin bir CD'deki müzikleri bugün çalabiliyor olsanız da, bunu yıllar sonra yapabileceğinizin bir garantisi yok. Ancak Hitachi, verileri bir cam üzerinde sonsuza dek saklamanın yolunu bulmuş olabilir.

Hitachi'nin yöntemi, cama ikili verileri noktalar halinde yazmaktan geçiyor. Bu noktalar, sıradan bir mikroskopla görünebiliyor. Çok basit bir çalışma mantığına sahip olan teknoloji, gerekli yazılım ve bilgisayarınıza bağlı bir optik mikroskop ile cama yazılmış verileri okumanıza izin veriyor. Cama yazılabilen veri miktarının ne kadar olduğu bilinmiyor, ancak Hitachi gelecekte kapasiteyi artırmayı planlıyor.

Hitachi'nin kullandığı iki santimetre karelik, 2 mm kalınlığındaki cam, özel bir kuvars camı. Yani camın içerisinde amorf anlamda silikn bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ben bunu sürekli oyunlarda görüyordum. ama gerçekte olabileceğini bilmiyordum. demekki oyunlar yada filmler gerçekliğe ışık tutuyor. uzay yolunda iki tarafa açılan kapıları biliyorsunuz. film çıktıgında öyle bir kapı gerçekte yoktu ama şimdi var.

cam zaten amorf maddedir.

Çok beğendim bu mantığı. Helal adama.

Büyük soru:Yani kırılmıyor - zarar almıyor mu ?

helal olsun Japonlara yine teknolojiyi bir üst noktaya taşıdılar gerçi teknolojiyi icat edenler japonlar, siz siz olun japon kullanın sizin kaliteniz artsın.

Bu Japonların gözünü seviyim. Adamlar yapıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play