Sonunda bilgisayar da "pes" dedi!

Ve beklenen gerçekleşti, bilgisayarlar, yıllardır süren savaşta ilk defa yerle bir oldu!

  • Zeynel A. Öztürk

Bugüne dek akıllı ceplerden hep daha fazla satan PC'ler, ilk kez geriye düştü. Üstelik bu "PC"lere laptop'lar ve masaüstü PC'ler yanında tabletler ve netbook'lar da dahil.

Araştırma firması Canalys, geçtiğimiz günlerde 2011'in son çeyreği için sevkiyat tahminlerini yayınladı. Veriler içinde yıllık rakamlara baktığımızda ise 2011'de sevk edilen 488 milyon akıllı cebin yanında, dağıtılan istemci PC'si sayısının 414 milyon olduğu dikkat çekti. Görünüşe bakılırsa iPad ve Kindle Fire'ın başarısı bile PC'lerin geriye düşmesine engel olamıyor.

Canalys ikinci başkanı Chris Jones, akıllı ceplerin istemci PC'leri geçmesinin önemli bir kilometre taşı olarak görülmesi gerektiğini söylüyor. Canalys, Apple'ın iPhone 4S ve iPad, Samsung'un ise Galaxy S II lie oldukça iyi bir sene geçirdiğini söylerken, Nokia'nın yeni Lumia ceplerinin iyi tasarlandığını ve ümit vaadettiğini de aktarıyor. Canalys, yeni yılda RIM'den de ümitli ve şirketin yeni bir platforma geçişi başarıyla gerçekleştirdiğini düşünüyor.

Akıllı cepler, 2011'de PC'lerden daha popüler hale geldiler

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Ama ne yazık ki pc olmadan çoğu işlevi yerine getiremiyorlar :P

Her insanın bir akıllı telefonu yok ama çoğu insanın bilgisayarı var. Haliyle insanlar bilgisayarlarını yenilemek yerine kendilerinde olmayan akıllı telefonları almaları gayet normal.

Yani yazmadan gecemedim akilli, diye telelefonlarla pc satislarini kiyaslamak bana cok sacma geldi, bugun 10 yasinda bi cocugun bile cep telefonu varken evde kac tane pc vb olmasi gerekiyor ki, komedi...

Pc lerle akıllı telefonların satış oranını kıyaslamak arabayla bisiklet satış sayısını kıyaslamak gibi bir şey. Benzerlikleri olsa da farklı amaçlar için bu cihazlar.
İkisi de birbirinin işlevlerini yapabiliyor ama çıkış noktaları farklı.
Mesela pc ile telefon araması yapması mümkün, sms göndermekte mümkün ama bu işin erbabı telefondur.
Diğer yandan telefonla da oyun mümkün, belli oranda resim video düzenleme, internet kullanmak hatta film izlemek mümkün ama bu işleri konforlu bir şekilde hakkıyla yapanlar bilgisayar.
Gelgelelim telefonlar bilgisayara çok muhtaçlar.
Telefon daha taşınabilir ama bilgisayarın yerini tutabilecek halde değil. Konfor ve geniş ekran ihtiyacını günümüz teknolojisiyle telefonlar asla karşılayamacaktır.

Satış rakamlarına gelirsek. Pc 5 yılda bir yenilenir hatta 10 yılda. 1000 tl altına da inmez pek. Ama telefon 6 ayda bir yenilenir 300 tl ye de sahip olunabilir. Pc satışının telefondan az olması hiç bir anlama gelmiyor yani.

Telefonmuş akıllıymış fasa fiso ben pc'yi hiç bi şey değişmem.

televizyon ile buzdolabı satışlarını karşılaştırmak gibi

Sen de yorum yaz