Sonunda oyun da yaptılar!

BrowserQuest isimli bu HTML5 tarayıcı oyunu, kimsenin beklemediği bir yerden geliyor!

Hüseyin Cem Köylü

Aslında Mozilla ismi oyunlarla pek anılmaz. Fakat dün bu durum değişti. Firefox'un arkasındaki organizasyon, bugün tarayıcı tabanlı BrowserQuest oyununu yayınladı. BrowserQuest, Mozilla ve Little Workshop tarafından ortaklaşa bir çalışmayla meydana getirildi. Oyun, aslında bir yandan da JavaScriptleri kullanarak HTML5 tabanlı oyunların nasıl yapıldığını göstermek için hazırlandı.

Oynanışa gelecek olursak... Üstten görünüşlü 2B bir macera oyunu... Oyuncular eşya toplayabiliyor, dünyanın öbür ucuna seyahat edebiliyor, canavarlarla savaşabiliyor ve belirli görevleri yerine getiriyorlar. Aynı zamanda oyun, binlerce oyuncuyu bir arada oynatabilecek kapasiteye sahip.

Oyun, açık kaynaklı olduğu için, kaynak kodları GitHub.com sitesinden indirilebilir. WebSockets sunucu kodu da aynı şekilde indirilebilir durumda.

Mozilla, oyunun Firefox, Chrome ve Safari'de oynanabileceğini söylüyor (Internet Explorer'dan hiç söz etmiyor). Eğer WebSockets aktif edilirse Opera'da da oynanabiliyor. Ayrıca iOS bazlı iPhone, iPod ya da iPad'ler de ve Firefox çalıştıran Android tablet ve akılı telefonlarda da oynanabiliyor.

Elbette HTML5 tabanlı oyunlar çok yeni bir şey değil fakat işin içinde Mozilla olduğu zaman, durum ayrı bir önem kazanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

IE den tabiki söz edemez çünkü şu anda piyasada html 5 i en iyi ve en verimli çalıştıran tek tarayıcı IE olduğunu kendiside çok iyi bildiği için buna cesaret edememiş....

@Bugün 13:37, Internet Explorer 9 şimdilik WebSocket desteklemiyor.

@Bugün 13:37, Internet Explorer 9 şimdilik WebSocket desteklemiyor.

Firefox için Adblock (Adblock Plus demiyoruz.) eklentisi olsa benim için Chrome kullanmak için bir neden kalmayacak aslında.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir