Sony'nin giriş DSLR'si Alpha 58 testte!

Sony'nin SLT teknolojisini kullanan giriş seviyesi DSLR'si Alpha 58'i A'dan Z'ye test ettik!

Büyük ve ele oturan gövde, ufak ama keskin ekran

Büyük ve ele oturan gövde, ufak ama keskin ekran
Ekran küçük fakat görüntü keskin

Sony, giriş modeli Alpha'sını dış görünüş olarak da güncelleştirmiş ve boyutlarını Alpha 57'ye yakın tutmuş. Kamera normal bir insanın eline tam oturacak şekilde tasarlanmış ve büyük odak uzaklığına sahip objektifleri bile rahatlıkla taşıyabiliyor. Hatta kontrol tuşlarının yerleşimi bile amiral gemisi modelin neredeyse aynısı.

Ekranda ayarlar detaylı olarak gözükürken, önemli ayarlar için de atanmış tuşlar bulunuyor. Tüm bu ayar karmaşasıyla uğraşmak istemeyenler için ise Akıllı Otosahne (otomatik sahne modu seçici) ya da Gelişmiş Otosahne (seri çekim yardımı ile otomatik sahne modu seçici) gibi amatör fotoğrafçıların hayatını kolaylaştıran yardımcı otomatik ayarlar da bulunuyor. Bunların yanı sıra otomatik portre düzeltme asistanı, otomatik resim birleşimi ile panorama asistanı ve 11 farklı renkli efekt filtresi ile kullanıcı dostu kullanımı bir adım ileri taşıyor.

Alpha 37'de yakındığımız konulardan biri ekranın ufak olmasıydı. Alpha 58'de de bu durum değişmiyor (2.7 inç ekran) fakat görüntü çok daha keskin gözüküyor (460.800 piksel). Hareketli ekran ayrıca yatay düzlemde döndürülebiliyor. Ortam ışığının ekranı görmeyi engellediği durumlarda elektronik vizör imdada yetişiyor. OLED teknolojisi sayesinde görüntüler keskin ve parlak gözüküyor, üstelik elektronik vizör görüntünün yüzde 100'ünü göstererek hiç bir kayba olanak vermiyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Duruşu yetiyor resme baksana...

Bende a57 sahibi olarak üzülmüştüm hemen eskidi cihaz diye,a57den daha ucuz olmasınada anlam verememiştim rahatladım :D

Fiyat kaç acaba goremedim?

Alpha 58, tek şarjla muazzam bir kayıt süresine sahip: tam 276 dakika... Fakat ne var ki tek kayıt en fazla 30 dakika ile sınırlı. Fotoğraf çekiminde ise tek şarjla 530 ila 1.150 arası çekim yapabiliyor. Özellikle bu kısım dikkatimi çekti. a57 sahibiyim, en çok rahatsız olduğum konu kısa pil ömrü. Ortalama 250 kare (flaşsız) sonrası pil iflas ediyor. Video çekiminden ise bahsetmeye gerek yok. En fazla 45 dk çeker. Zaten video çekiminde SteadyShot'un dezavantajından dolayı hava sıcaklığına bağlı olarak 5-15 dk sonra aşırı ısınmadan dolayı kendini kapatıp korumaya alıyor. Bu iki sorunu Sony markasına hiç yakıştıramamıştım. Son olarak da Sony Türkiye'de çok tutulmadığı için ikinci el piyasası çok kötü. Eski SLR-A330 makinemi 4-5 ay satamadım. Muadili Canon/Nikon'a göre artıları olmasına rağmen çok düşük fiyat veriyorlar.

sony farkı....

650d yi öneririm ya da 3-5 ay sonra 700d çıkacak bunlar daha iyi sensör olarak..

Cok makine alip satan biri deilseniz a58 tavsiye ederim. Canon veya nikon aldiginzda body de titresim engelleme motoru olmadgi icin lens alirken bu ozellige bakmanz gerekicek ve bu ozelik olan lens, olmayan lensten yuzlerce lira fazla. Sirf bunun icin bile sony alinir kit lens bna yeter demeyin yalan cunku :)

Sony a57 ile gözle görülür bi fark yok canon ve nikona nazaran çok iyidir Sony ilk makinem canon 500d ikinci nikon d80 sonra Sony a37 ve şimdi Sony a58 sonylerde ayna sistemi olduğu için gece çekimleri çok kolay yapabilirsiniz a37 de çok kalite dır ikinci elleri ucuzdur bulursanız kaçırmayın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir