Sony'nin giriş DSLR'si Alpha 58 testte!

Sony'nin SLT teknolojisini kullanan giriş seviyesi DSLR'si Alpha 58'i A'dan Z'ye test ettik!

Giriş seviyesine göre yüksek megapiksel

Giriş seviyesine göre yüksek megapiksel
Sony'nin yeni nesil tuş dizilimi

Sony'nin yeni giriş seviyesi kamerası Alpha 58, 20 megapiksellik sensöre sahip ve fazla piksellerin getirdiği avantaj görüntü kalitesine yansıyor. Keskinlik seviyesi 24 megapiksel çözünürlük sunan Alpha 77 ile neredeyse aynı. Laboratuvar testlerimizde, görüntü yüksekliğinde maksimum 1.967 çizgi çifti ölçtük (ISO 400). Çözünürlük ISO 1.600'e kadar büyük ölçüde sabit kaldı. Düşük kontrastlı inter değişimler görüntü alanlarında maksimum netliğe ve detaya ISO 3.200'e kadar izin veriyor. ISO 12.800 ve ISO 16.000 gibi en yüksek değerler manuel ayarlanabiliyor, fakat sadece acil durumlar için... Sony'nin kumlanma ile başarılı bir şekilde başa çıktığını söylemeliyiz. Ekranda yüzde 100 boyutta gösterilen fotoğraflarda ISO 3.200 seviyesinden itibaren kumlanma beliriyor.

Alpha 58, rakiplerine kıyasla kaba ve yoğun kötü piksellerden arınmış daha yumuşak bir gren dokusuna sahip. Görüntü dinamikleri maksimum 9.7 f-stop ile iyi seviyede. Renkler doğal ve yoğun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Duruşu yetiyor resme baksana...

Bende a57 sahibi olarak üzülmüştüm hemen eskidi cihaz diye,a57den daha ucuz olmasınada anlam verememiştim rahatladım :D

Fiyat kaç acaba goremedim?

Alpha 58, tek şarjla muazzam bir kayıt süresine sahip: tam 276 dakika... Fakat ne var ki tek kayıt en fazla 30 dakika ile sınırlı. Fotoğraf çekiminde ise tek şarjla 530 ila 1.150 arası çekim yapabiliyor. Özellikle bu kısım dikkatimi çekti. a57 sahibiyim, en çok rahatsız olduğum konu kısa pil ömrü. Ortalama 250 kare (flaşsız) sonrası pil iflas ediyor. Video çekiminden ise bahsetmeye gerek yok. En fazla 45 dk çeker. Zaten video çekiminde SteadyShot'un dezavantajından dolayı hava sıcaklığına bağlı olarak 5-15 dk sonra aşırı ısınmadan dolayı kendini kapatıp korumaya alıyor. Bu iki sorunu Sony markasına hiç yakıştıramamıştım. Son olarak da Sony Türkiye'de çok tutulmadığı için ikinci el piyasası çok kötü. Eski SLR-A330 makinemi 4-5 ay satamadım. Muadili Canon/Nikon'a göre artıları olmasına rağmen çok düşük fiyat veriyorlar.

sony farkı....

650d yi öneririm ya da 3-5 ay sonra 700d çıkacak bunlar daha iyi sensör olarak..

Cok makine alip satan biri deilseniz a58 tavsiye ederim. Canon veya nikon aldiginzda body de titresim engelleme motoru olmadgi icin lens alirken bu ozellige bakmanz gerekicek ve bu ozelik olan lens, olmayan lensten yuzlerce lira fazla. Sirf bunun icin bile sony alinir kit lens bna yeter demeyin yalan cunku :)

Sony a57 ile gözle görülür bi fark yok canon ve nikona nazaran çok iyidir Sony ilk makinem canon 500d ikinci nikon d80 sonra Sony a37 ve şimdi Sony a58 sonylerde ayna sistemi olduğu için gece çekimleri çok kolay yapabilirsiniz a37 de çok kalite dır ikinci elleri ucuzdur bulursanız kaçırmayın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir