Sony'den PS3 için yeni strateji

PS3 satışlarından bir türlü beklediği geliri elde edemeyen Sony, şimdi farklı bir yol deniyor.

  • Selim Öztürk
Sony'den PS3 için yeni strateji
Sony, satışlarından zarar ettiği PlayStation 3'ün üretim maliyetlerini kıstı.

Dünyanın önde gelen pazar araştırma şirketlerinden biri olan iSuppli şirketinin yayınlanan son raporuna göre Sony Computer Entertainment, PlayStation 3 oyun konsolunun imalatında kullanılan materyallerin şirkete olan maliyetini %35 oranında kıstı.

PS3'ün ilk jenerasyonunun yapımında kullanılan bileşenlerin maliyetinin 2007 yılında 690 Dolar seviyelerinde olduğunu belirten rapora göre Sony, materyallerin maliyetini ciddi oranda kısarak bu fiyat seviyesini yeni yıl için 448 Dolar olarak belirlemiş durumda.

Yine aynı rapora göre, Amazon.com üzerinden gerçekleşen ve 400 Dolarlık fiyat etiketiyle kullanıcılara sunulan PS3'lerden zarar eden Sony, bu nedenle maliyetleri kısmak için materyaller üzerinden bu %35'lik kısıntıyı yapmış gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Sony nin yerinde olsam gizlice ps3 ün kırılma taktiği yayardım.PS 3 ün oyunları pahalı olduğu için etrafımda çoğu kişi almaktan vazgeçti.

PS3 2 ve 1 gibi kırılmış olsaydı baya alan olurdu.

bu ksıntı nasıl yapılyor anlamadım grafik mi kötüleşiyor yoksa sağlamlık mı azalıyor ya da az kişi çalıştırarak mı kısıyorlar maliyeti.

ya arkadaşlar saçmalamayın, adamlar konsol sattığı için zarar ediyor zaten, (yukarıdaki haberi de mi okumadınız =/) adamların original oyun satması lazım kar etmesi için. azıcık okuyalım, ezbere konuşmayalım lütfen.

Maliyeti kısmak adına ürünlerin kalitesi iyice azaltılıyor. Teknolojik ürünleri sever ve araştırırım. Dikkat ediyorum son zamanlarda üretilen ürünler, mutfak aletlerinden pc ürünlerine kadar hepsi kalitesiz. Birkaç sene öncesine kadar böyle değildi. Artık bişiy alacak heveste kalmadı tüketicide...

100$ versen ne olur 2 ay sonra oyundan fazlasıyla cıkartırsın.

Sony nin yerinde olsam gizlice ps3 ün kırılma taktiği yayardım.PS 3 ün oyunları pahalı olduğu için etrafımda çoğu kişi almaktan vazgeçti.

PS3 2 ve 1 gibi kırılmış olsaydı baya alan olurdu.

Adamlar makineden bilmem kac milyar dolar zarar etmis oyundan kar yapacaklar yoruma bak ya kopya oyun olursa nasil kar yapacagini aciklasana makineyi zararla satiyorlar zaten.

ya maliyetini azaltması demek iiştre bazı malzemeleri çıkartması demek mesela 2 us girişi yene 1 usb veya ilemci 55 nm yerine 45 nm ekran kartı boyutunu kısma gibi bişey olabilir sanırım.zaten bundan 1 2 sene sonra ps3 slim çıkcak. ps2 ilk çıktığındada kasası ve içideki donanımaşırı palıydı. bide sony iyi güzeld zararına satıyoda sağalsın. bide şu oyun frimalarıyla anlaiop oyunlarının fiyatlarını azıcık düşürse çok büyük koz elde eder. öünkü ben çok rastalıyorum sırf oyunalrı palı diğerleri ucuz die ps3 satın almaktan vazgeçeni

Nintendo Nes ve sonrasinda Snes sonrasinda 1 numarada iken Sony Playstation Nintendo ile beraber yapmak istiyor Snes satislari cok oldugu icin aylarca Ninetendo Sony sirketine cevap vermeyince Sony Playstation piyasaya tek basina cikartiyor.
Ps1 ve Ps2 ile Segayi batiriyor Nintendo ise Game boy ve kendi oyunlarinin zaten satilma basarisi ile ayakta zar zor kalabiliyor.
Zamaninda Nintendo sirketinin kendine olan asiri güveni neredeyse bitmesine sebeb olurken bu hatadan ders almadan Sony ayni olayi bu sefer kendisi icin yapti.
Ayni olay gerci Sega icinde gecerli Xbox cikmadan Microsoft sayisiz teklif yapti Segaya beraber calismak icin Dreamcast icin Wince destegi alan ilk firmadir ama Japon inadi kibir kayiplari oldu Seganinda.

7,5 kiloluk asiri derecede büyük bir alet kaba asiri elektrik tüketimi var konsol piyasasi 18 yas alti cocuklar icindir her ne kadar yas citasi yükselsede potansiyel müsteri ailelerin cocuklarina noel yada pak tatillerinde aldigi hediyelerdir bu fiyat politikasi ile bunuda kaybetti.
17 milyon satisi yakaladi bunda Ps1 ve Ps2 fanlarinin etkisi var benimde N64 ve Gamecube ile Nintendo sadik kalmam gibi ama sony hata yapti.
Programlamasi zor olan bir islemciki isin komik tarafi dün okudugum olaydi Xbox islemcisi Cell islemcideki verilerden yola cikartilarak yapilmis yani Sony kendini koboy olarak kullandirmis zaten 2 side powerpc tabanli.
Sony asirya kacmadan ucuz makul bir aletle yoluna devam etse ve zaman icinde Bluerayi makineye disaridan integre etseydi bugun hersey farkli olurdu Hd icinde Cell gerekli degildi daha makul bir islemci ile bunu zaten yapabilirlerdi alet bastan sona kadar hatalarla dolu bir alet.
Bazi mantiklara göre ps3 4 5 sene sonrasinin aleti ama Xbox yeni bir alet cikartacagini düsünüyorum Blueray lisanslari ucuzlayinca Wii Hd cikacagi dedikodulari ayyuka epey zamandir cikti 2010 icin konusuluyor gerci satisi iyi gittigi icin simdilik bunu söylemekden Nintendo kaciniyor ama izliyecegi yol DS serisi gibi olucak alete sürekli eklentiler yapmak Sony kendi hatalari ile bu noktaya geldi.

Kolsol kırılsın yazan arkadaşların sanırım hem matematikleri hemde Türkçeleri kıt. Adamlar zaten her konsoldan zarar ederken sen ne kadar konsol satarsan sat sonuç yine zarardır hatta totalde zarar büyür. Oyunlardan kazanmak zorundalarki anlaşılan bu bile yetmiyor, hala gizlice konsol kırılsın siyen arkadaşlara anca götümle gülerim... Burada herkesin ümit etmesi gereken materyallerin fiyatlarını kısarken kalitelerini kısmamış olmalarıdırki, bu mümkünmü emin değilim.

en başından ps3 ün fiyatını biraz daha yüksek tutmaları gerekirdi, kar ettikten sonrada ps3 ün kırlılma yolunu gizlice yaymalarıgerekirdi, böylece 40 ve 20 gb lık modelleri piyasaya sürmelerine gerek kalmazdı ve cihazdan gereken karı elde edebilirlerdi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play