Sony Ericsson'da işler yine ters gidiyor...

Sony Ericsson işleri rayına oturtamıyor: Bu rakamlar durumun ciddiyetini anlatmak için yeterli...

  • Halil Mollaoğlu
Sony Ericsson'da işler yine ters gidiyor...
Sony Ericsson C905: Firmanın fotoğraf odaklı bir cebi.

Analistler Sony Ericsson'un elde ettiği kârın azalması yüzünden cep telefonu pazarının da ekonomik krize yenik düşeceğinden korkmuştu.

Sony Ericsson ortaklığı daha önceleri 2009'un ilk çeyreğinde, geçen senenin çeyreğinde satılanın yarısı kadar cep telefonu satacaklarını bildirmişti. Bunun sonucunda Sony Ericsson 340 ila 390 milyon Euro arasında zarar edebilir.

Hisse değerleri düşüyor
Böylece üretici düşük talep yüzünden Ocak ve Mart ayları arasında sadece 14 milyon cep telefonu satacağını hesaplamış oluyor. Rakip Palm firması da geçenlerde satış miktarı düşüşünden bahsetmişti. Bu haberler diğer cep telefonu firmalarına ait hisselerin fiyatında da düşüş meydana getirmişti. Mesela Reuters haber ajansına göre Nokia-hisseleri yüzde 5,5 değer kaybetti. Reuters, bir analistin sözlerinden de alıntı yapıyor: "Artık yatırımcılar tüm pazarı göz önünde bulunduruyor."

Reuters'in bildirdiğine göre ABD firması Redeye, Sony Ericsson'daki ciro düşüşünü "gerçek bir felaket" olarak tanımlıyor. Redeye, üreticinin bu yüzden çok fazla pazar payı kaybedeceğini düşünüyor. Firma sebep olarak sadece ekonomik krizi değil Sony Ericsson'un ürün yelpazesindeki zayıflıkları da gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Sony Ericssonun yapması gereken basit. Nokia yı örnek alıp her ay 10 yeni model üretecek :D

pahalı satarsa daha çok zarar yapar çokkkk kullanıcı maliyetinide düşünmesi lazım s.e'nin aynı özellikteki telefon nokiada 300 s.e de 350-400 otursun S.E düşünsün....

Adam gibi telefon yapmaya baslamazsa zor isi SE'nin,
Benim ne tasarimlarim var ah ah mailleri bir ciddiye alsalar SE'yi ucururum ben :)))))

Sonyericssonu etkileyen kriz değil.krizden öncede böyleydi.Telefonlarıda kaliteli.Fakat pazarlama yapmasını bilmiyorlar.nokia su an 80e yakın model satıyor.samsungda onun arkasında.sonyericsson ne satıyor.5 model.onunda 3u stokda yok.Sen piyasaya telefonları sürmezsen batarsin tabi.

Önemli olan kaborta değil içindeki motordur.Nokia halt etmiş sony'nin yanında.Ben sony ericsson kullanıyrum,hiçbir zaman pişman olmadım şimdiye kadar.Bir çok insan telefon alıyor acaba içlerinden kaçı tam anlamıyla özelliklerinin hepsini kullanıyor.

neden SE'nin olayları konu oluyoda nokia'nın işçi çıkarmaları basit adi modelleli konu olmuyo bende SE kullanıcısıyım coç güzel modeller vede kullanış olarak verimlilik olarak güzel . . .

pazarlamada bir sorun oldugu gercek...degişik rutuslarla bu sorun cözulebilir,onemli olan radikal kararlar alabilmek...kalitesine zaten diyecek yok...iki basarılı fırmanın markasından bahsedıyoruz...western88

Sony Ericsson durumuna seviniyorum kalitesiz mal üreten firmaların ayıklanması gerekiyor zamanında T100 almıştım almamdaki en büyük etken ise ufak olmasıydı fiyatından dolayı değil o cep telefonu bildiğim kadarıyla 100 TL'ye kadar düştü ben aldıgımda 300 TL'nin üzerindeydi neyse telefonu bir kaç ay kullandıkdan sonra tuşları çalışmaz oldu ve yeni bir telefon aldım. Amca oğluna T600 aldık oda ufak boyutlu olmasından dolayı tercih etti o telefonda da sorunlar vardı bir kaç defa servise gitti geldi sonra o modelin sorunlu olduğu anlaşıldı başka model bi telefon verdiler dayım aldı joyistikde sorunlar yaşadı kardeşim Sony Ericsson aldı ilk 1 haftada titreşimde sorun çıktı bire bir değişim yaptılar ama gelen telefonun rengi istediği gibi olmadı ve daha sonra o telefondada joyistik sorunu yaşadı ve daha önceleri pek seçenek yokdu ya nokia yada Sony Ericsson alıcaktınız model seçeneğide aynı şekilde bu kadar çok değildi ama şimdi SAMSUNG diye bir marka var fiyat ve kalite açısından bence son derece iyi.

ziyaretçi yazmış: "Sony Ericsson durumuna seviniyorum kalitesiz mal üreten firmaların ayıklanması gerekiyor"
sana katılmıyorum arkadaşım.benim ilk SE telefonum w800i idi.bir seneyi aşkın kullandım ve arkadaşımdan almıştım ki o da en az bir senedir kullanıyordu.ardından k790 aldım 1.5 senedir de onu kullanıyorum,bu süre zarfında telefonda hiç aksama olmadı.SE kaliteli telefon üretiyor üretmesine de satış stratejisini gözden geçirmesi gerek...

arkadaşlar sony ericssonun üst modelleri güzel oluyor aslında.hep gençlere hitap ettiği için pazar tutturamadı bir türlü.bende telefon işi yapıyorum. ama şu bir gerçek şu an sony ericsson türkiyede tamamen bitmiştir..çünkü servis felaket,değişen cihazlar 4-5 ayda ancak veriliyor..müşteri memnuniyeti yok denecek kadar az.ve daha saymakla bitmez..inş durumu düzeltir bende çok isterim ama biraz zor,aslında düzeltse şimdi düzeltir çünkü nokia çok sorun çıkarmaya başladı son modellerde ,tabi sony bunu kullanabilirse..bende sony ericsson kullanıyorum ama cihazım 3 aydrı değişim bekliyor serviste hergün türlü türlü yalanlar duyuyorum artık..şimdi ben bir bayii olarak kimseye tavsiye edebilir miyim sony ericssonu??

sony ericsson T707 gelsede türkiye ye ii oLur her yeri araştırdım ! bütün mağazalara yok yok yok sitede 3 ay sonra geliceğini söylüyor ... onu beklicem :(

Büyük ihtimal ayrılacaklar, sonyericsson markasıda bitermi bitmezmi bunu zaman gösterecek. ericsson bir şekilde zarardan döner bu işi kara çevirip çıkar, fakat sony'nin iyi düşünmesi lazım tamammı devammı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play