Sony, iPhone hakkında ne düşünüyor?

Sony Apple'ın telefonu iPhone'un artan oyun yeteneklerini beğenmedi. iPhone'dan oyun cihazı olur mu?

Sony, iPhone hakkında ne düşünüyor?
Sony, iPhone'un oyunlarını ciddiye almıyor.

iPhone oyun konusunda giderek daha dikkat çekici özelliklere kavuşuyor. Oyun geliştiricilerinin de ilgi odağında bulunan iPhone artık sadece bir telefon olmanın ötesinde, bir oyun cihazı olarak da değerlendirilmeye başlandı. Fakat Sony bu görüşe katılmıyor.

Geçtiğimiz günlerde Sony Computer Entertainment'ın başkanı Jack Tretton verdiği bir röportajda; "Baktığınızda iPhone sadece bir telefon. Biz ise bir oyun sistemiyiz. Eğer iPhone sizin oyunlarla ilgilenmenizi sağlayabiliyorsa bu benim için iyi bir şey çünkü size bir PSP satma şansım doğar" diye konuştu.

Röportajda Nintendo'nun Wii sistemine de değinen Tretton, Wii'nin kontrol mekanizmasının God of War 3 gibi oyunlar için uygun olmadığını söyledi. Size daha önce bahsettiğimiz PS3 fiyat indirimi konusunda ise; "Sanırım herkes bedava dağıtmamızı isterdi" demekle yetinen Tretton, bu fırsatla daha ucuz olan Wii'ye bir kez daha sataşarak; "En ucuz her zaman en başarılı demek değildir. Ne kadar ödüyorsanız, karşılığını o oranda alırsınız" dedi.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

doğru demiş iPhone sadece bir telefon o kadar üstün bir cihaz olarak görülmesine gerek yok. Fantezi için iphone ama teknik özelliklerini kullanmak açısında nokia çok önde bir kere şu porgramlar arası geçiş tuşu yapmadıkça nokia'dan başka telefon almam... çok güzel bir özellik heralde nokia'nın bu programlar arası geçiş tuşu için patend aldığından mıdır nedir diyer markalar bu özelliği telefona yerleştirmezler... benim gibi bu özelliği kullanan ço kfazla kullanıcı vardır.

adam sinirli konuşmuş biaz konuşurkende bence biraz haksız iphone oyun konusunda platforma dönüşmek üzere haberiyok wii ye gelince ev konsolundada wii joystik konusunda ortaya cıkardıgı yeni teknolojilerle bence fark yaratıyor
birde nokiada denedi n-gage ile oyun işini iphone gibi bi tek platform oluşturamadı benim gördügüm iphonda işletim sistemi tek bi sürü modeli yok adam burdan kazanıyor direkt işlemçi güçünüde 3gs ile katlayınca şimdi bunun karşısında nasıl durulacak ama hala bi radyo yok üzerinde makinanın buda bi eksiktir yani

Açıkcası iphone'u ayrıca oyun cihazı olarak ta değerlendirmek tamamen yanlış olur. iphone sadece basit oyunlar ile sahip olduğu teknoloji sayesinde eğlendiriyor insanları. harekete duyarlı sensörleri bir direksiyon olarak kullanabilmeniz veya olta gibi benzer şekillerde uygulamalar içinde kullanabilmek ayrı bir haz uyandırıyor insanda. ayrıca sürekli gelişen appstore iphone'un sürekli güncel kalmasına olanak tanıyor. altyapı sağlam olunca yaptığınız cihaz piyasanın en iyisi olmasa bile kendini en iyi gibi gösteriyor. bir nevi ilizyon gibi.

sony biraz agresif gördüm.
ellerinden geleni yapıp da pek de bişey elde edemeyince böyle sonuçlar çıkması normal.
psp tüm o taşınabilir oyun konsolları içinde en güçlüsü olsada bir türlü isteneni veremedi.
ps3 içinde aynı şey geçerli.
ama rakibi wii grafik olarak çooook geride olmasına rağmen verdiği eğlence ile ps3 alt etmeyi başardı.
sony sanırım eğlencenin grafikten önce geldiğini biraz zor yoldan öğrenecek.
iphone a sadece telefon diye bakarsan psp ye de oyuncak diye bakmak yanlış olmayacaktır.

1.psp 2 çekirdekli bir makine
2.psp oyun ve multimedya için tasarlanmış bir makine
3.(Bugün 12:58:32
iphone a sadece telefon diye bakarsan psp ye de oyuncak diye bakmak yanlış olmayacaktır.) diyen arkadaş iphone'a da oyun yüklenebiliyo o da mı oyuncak?
psp'nin sadece telefon özelliği yok.

Sony, iyice işin cıcığını çıkardı. Apple firması oldukça başarılı bir politika gidiyor ve sürekli olarak kar payını arttırıyor. IPod Touch 2nd ve IPhone 3G - 3GS modelleri ile taşınabilir oyun dünyasında hem Sony hem NintendoDS ürünlerine karşı ciddi bir performans gösteriyor.

Nickotin yazmış:
doğru demiş iPhone sadece bir telefon o kadar üstün bir cihaz olarak görülmesine gerek yok. Fantezi için iphone ama teknik özelliklerini kullanmak açısında nokia çok önde bir kere şu porgramlar arası geçiş tuşu yapmadıkça nokia'dan başka telefon almam... çok güzel bir özellik heralde nokia'nın bu programlar arası geçiş tuşu için patend aldığından mıdır nedir diyer markalar bu özelliği telefona yerleştirmezler... benim gibi bu özelliği kullanan ço kfazla kullanıcı vardır.
Bugün 12:04:58

senin programlar arası geçiş tuşu dediğin şey Sony'nin s40 serisine denk gelen (umarım s40 ve s60 platformlarını biliyosundur ) a200 platformunda bile var ki a200 java üzerine kurulu bi platform . Diğer firmaların program geçiş tuşu koymaması arka planda birçok program açık olunca sistem performansının ve kararlılığının yerlerde sürünmesidir. o yüzden nokia'nın symbian telefonları yavaşlar ,o yüzden sürekli takılır .

Bu yorumu iPhone dan yazıyorum. Bu zamana kada nokia da kullandım, pda da kullandım, PSP de kullandım Ps2 de. Hepsinin birbirine üstünlükleri ve artıları farklı. Ama şunu söyleyim şu saydığım tüm aletlerin hepsini iPhone beni tatmin edecek kadar yapıyor. Üstelik heryere götürebiliyorsun!. Bence müthiş bir alet. Need for speed PSP de berbatken iPhone da görmenizi isterim: mükemmel!

ne ifone nede psp oyun oynamak isteyenler bilgisayar alıcak gerçek oyun platformu bilgisayar telefon ise gereğini yapmalı. eskiden en iyi telefonları kullandım yüzlerce liram teefonlara gitti ifone aldım 3 defa nokia samsung omina blackberry herşey aldım servet verdim ama anladım ki ilk heves dışında bir hiç. sonra oyun konslu merağı oldu xbox ps2 xbox 360 şimdide ps3 almıştın geçen ay ne oldu... o da gereksiz iyi bir bilgisayarım var ve bana ders olduki sadece bilgisayar al yeter. diğerleri para tuzağı ve gereksiz.. şimdi samsung e250 aldım 60 liraya telefon işini yapıyor 3f çıksın en n73 ikinci el alıcam 270ytl ye yeter... xbox ps3 satıcam gereksiz 2007 2006 tının teknolojisine sahipler. bilgisayar yeter ne güzel oyunlar çıkıyor ne 3 ışık sorunu var nede cip sorunu. sizde bir düşünün teknoloji hastalık aslında benim demek istediğim firmalar ellerindeki teknolojiyi gerçekten kullanıp hepsi bir arada bir cihaz yapana kadar hiçbir akıllı telefon yada oyun konsolu almıyacağım. paramı neden vereyim azıcık bir zevke... bilgisayarınız yeter size... bir düşünün bin biliyorsanız bile ben bir şey biliyorum tavsiye görün anlıcaksınız sigaradan beter bu çılgınlık...

PSP yaninizda tasimak icin cok buyuk, Sony hizli davranmazsa gene kaybedecek. IPhone hem telefon hem gps hem de oyun makinasi olmaya yakin. Diger ozelliklerini saymiyorum. Sony bu ozellikleri niye koymaz anlamiyorum.Sonucda hepsindeki teknolojiye sahip bir firma. Illa tokat yiyecek sonra...

Devir değişti artık herkes herşeyi heryerde makul boyutlarda istiyor. PSP olayı çok ilgi çekici gelmiyor ve bir anlamda lüks ama telefon alıp oyun oynamak internete bağlanmak müzik ve video izlemek fotoğraf ve video çekmek daha uygun güzel ve mantıklı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir