Sony kendisini koruyabilecek mi?

PS3 hacker'ı Geroge Hotz'dan yine kendisine yakışır bir açıklama geldi. Bakalım Sony ne yapacak?

  • Ertuğrul Süngü
Dava sona erdi ama Hotz hala gündemde
Sony ondan kurtulamayacak

Sony ile resmen papaz olan ünlü hacker Geroge Hotz, yakın zamanda firmayla arasındaki sorunları çözmüştü. Kendisi hakkında daha fazla haber çıkmayacağını düşünmüş olanlarsa çok geçmeden yanıldı.

Hotz bu sefer kendisini farklı bir şekilde ifade etmek istedi ve Electronic Frontier Foundation'a (EFT) tam 10,000 dolar bağışta bulundu. Kendi blogundaysa konuyla ilgili uzun bir demeçte bulunan Hotz; "Bu parayı bağaşlamamdaki yegane amaç Amerika'nın tıpkı ilk günlerindeki gibi yeniden özgür bir ülke olması içindir." diyerek Sony'yi yerden yere vurdu.

Hozt'a göre Sony'nin yasal tutumu, firmanın gelecekte farklı kişiler tarafından hacklenmesini engelleyemeyecek. Hatta işler o kadar sarpa saracak ki yeni çıkacak olan Sony ürünleri daha çok saldırı altında kalacak. Hotz; "Sony'nin yeni çıkaracağı ürünlerindeki kopya koruma yöntemlerinden fazlasıyla şüpheliyim. Yeni PSP'de dahil olmak üzere birçok Sony ürünü kolaylıkla hacklenecektir." diyerek Sony'e resmen ültimaton verdi.

Hotz'un son sözüyse fazlasıyla etkileyici oldu; "Eğer PS3'ün güvenliğinden sorumlu çalışanları kovarlarsa bu beni hiç şaşırtmaz. Merak ettiğim konuysa yeni PSP'yi korumak için nasıl çalışanlar bulacakları? Bence yeni PSP'nin güvenlik ekibi tamamen avukatlardan oluşacak..."

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Geroge Hotz Davayı gerçekten kazanırsa SONY'in başı daha çok derde giricek gibi görünüyor... :))

biktim bu heriften

Binlerce kişiye iş istihdamı sağlayan bir markanın urununu hack le ondan sonrada pişkin pişkin konuş. Bu kadar terbiyesizlik olmaz. Guvenlik açıkları butun cihaz ve yazılımlarda zaten var, ki ps3 de olan açığı kim ne yapsın sonuçta sadece bi oyun makinesi, bankacılık işlemleri yapılan bi makine değil. İnsanların emeğiyle oynayıp sonra birde bunu "efendim neymiş firma sahiplerine göstermeye çalışmış mış" şeklinde lanse ediyolar ki bu en nefret ettiğim noktadır. Sony bu bebeye dersini vermelidir.

salak mı bu adam nie böle bi şey yapıyor

Yürü be geo.Alayına gider.Bizim de canımızı çok sıkıyolar.

"Amerika'nın tıpkı ilk günlerindeki gibi yeniden özgür bir ülke olması içindir."

Bunu ilk okuduğumda nedense tapınak şövalyeleri ve masonlar aklıma geldi...

Evet ilk günlerindeki gibi özgür olsun (!) Bu adamın tarih bilgisi bayağı iyimiş. Eskiden Amerika ne kadar özgür bir yerdi yav. Her türlü yerliyi öldürmek, doğayı bozmak, eşini dostunu öldürmek, kirli kirli dolaşmak, fuhuş yapmak, uyuşturucu satmak, Afrika kökenli insanları köle diye alışverişini yapmak (ki iç savaşa yol açmıştır), kumar oynamak, bilimi kendilerince öğretmek, konuşulmasını istemediği konuların üstünü örtmek, kanun koruyucusu adı altında kanunsuzluk yapmak... Her şey serbest. Hatta o kadar özgür bir ülke ki tüm dünyanın gözü önünde 2 tane atom bombası atabilen bir ülke bu. O kadar özgür ki milyonlarca masum insanı katleden bir ülke. Demokrasi getiren (!) bir ülke. Madem hırsızlığa davetiye çıkarmak özgürlük, ben de Geroge Hotz'un hapse atılması için her türlü özgürlüğü kullanacağım!! Umarım bu adam ceza almasa bile hayatı boyunca yaptığı bütün işlerden para kazanamaz veya yaptığı işlerden başkaları para kazanır. Siz yıllarca oyun yapıyorsunuz, şımarığın teki geliyor sizin bütün emeğinizi bedavaya kullanılmasını sağlıyor. Hırsızlık değil de nedir korsanlık? Korsanlık tabiri de zaten korsanların hırsız olmasından türememiş midir? Kendisini halk kahramanı sanıyor resmen. Halbuki biliyor ki yaptığı işten dolayı halk 2 tarafta da hesabını soracaktır!

Sony bu isi yakuzalara havale ederse hotz icin bol bol dua etme vaktidir.

Yürü be Geroge Hotz helal olsun sana arkadanyız

şu konsollar yüzünden pc oyunlarındaki grafikler sürekli bi kısıtlanma içine giriyor çok gıcık bi durum konsolların başına ne kadar kötü şey gelirse hoşuma gider oldu :)

Sony'yi her ne kadar sevmiyor olsam da, bir üründeki üretici tarafından belirlenmiş bazı kısıtlamaları kaldırmak etik değil. Madem ki özgürlükten bahsediyor; kendisi yüzünden haksızlığa uğrayan insanların özgürlüğü nerede? Sony güvenlik firması değil, illâ ki açıkları olacak ürünlerinde. Bunlardan istifade etmek özgürlük mü?

Bencilliğin doruk noktası. Yatsın kalksın dua etsin ki Sony ile anlaşmaya vardı. Hoş Sony'den çok kendi yalvarmıştır affetsinler diye ama. Kapçık ağızlı. İnternetten ahkâm kesmek kolay...

Şöhret derdine düşmüş sadece ve kesinlikle mutlaka Sony'nin rakibi bir ve/veya birkaç firma tarafından el altından destekleniyordur. Hiç kabul edilebilir bir tarafı yok bence bu elemanın. En başından beri tamamen Sony'i karalama kampanyası bariz belli. Kesin arkasında rakip firma/firmalar var.

Birkac gun sonra bu adamın olum haberini duyarsanız sasırmayın.

sony fanboy dolmus buraya. sizin evinizde hangi sonyler var?

Sen de yorum yaz