Sony'nin cepleri uçuşa geçti; ama...

Sony'nin cep telefonları büyük başarılara imza atsa da, Japon devi için iyi gitmeyen bir şeyler var!

Sony'nin cepleri uçuşa geçti; ama...

Sony'nin büyük bir hızla artan akıllı telefon seçenekleri, firma için oldukça olumlu bir sonuç verdi. Sony'nin telefon satışları son bir yıl içerisinde yüzde 39.3 arttı. Ancak, finansal haberlerin geri kalanı Sony için o kadar da olumlu değil. Firmanın yıllık karı 30 milyar yen'e (yaklaşık olarak 300 milyon dolar) geriledi ki bunun anlamı, hedef olan 50 milyar yen'den yüzde 40 geride kalmak demek. Suçlu ise, arka arkaya başarısızlıklar gösteren kamera departmanı olarak ilan edildi.

Sony'nin kamera satışları, genel olan kamera ilgisizliğini takip ederek, yüzde 6.9 düştü ve Sony'nin toplamda 24 milyon dolar kaybetmesine neden oldu. Bu arada, son çeyrekte TV satışları, fiyat indirimlerinin de etkisiyle artış gösterdi ama bu artış, 123 milyon dolar kaybı engelleyemedi.

Yine de her şey o kadar kötü değil. Firmanın kendi görüntü algılayıcıları ve parçaları 2013'ün ikinci çeyreğinde 122 milyon dolar gibi bir kar getirmeyi başarmış durumda.

Tabii ki PS4'ün piyasaya sürülmesinin hemen öncesinde, firmanın oyun bölümünün kaybettiği 8 milyon doları da unutmamak lazım. Bu kaybın, PS3 üzerindeki (tabii ki Vita üzerinde değil) yazılım satışlarındaki artış ile "bir miktar azaltıdığı" söyleniyor. Ve bütün bunların arasında, Sony, halen 2 milyon adet yeni PS3 satmayı başardı ve henüz oyun sektöründeki hedefini değiştirmiş değil.

Firma yeni PlayStation'dan oldukça büyük şeyler bekliyor ve karı hızlı bir şekilde arttıracağını düşünüyor. Bu sırada da tüm umutlar yeni nesil konsolun içerisinde sağlam bir şekilde duran içerik mağazalarına bağlanmış durumda...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Xperia Z1 Tek konu hariç çok güzel. Kamerası çok kötü.

@06 Kas 2013 00:05 20.7mp 1/2.3'' sensor var Z1'de. kamerası çok iyi olan telefon hangisi acaba? çoğunu Sony yapıyor zaten.

Sony > Everything.

sony iyi güzel hoşşun ama o z1deki çerçeve ne cerçeve olmasa normal boyutlu bi 5inç cihaz olsa diger firmalara nal toplatırsın

We are Sony! Be moved.

Sony den sadce playstation alirim gerisi bes para etmez

selam ben yusuf çesitli sony ürünleri kulandım w 700 c 510 c 903 w 995 h şu an hazelim var ve de nokia n 8 şu hazel çok kötü fotoğralar çekiyor arkadaşımı k 750 var 7-8 senelik telefon bile ondan 10 kat daha iyi çekiyor ve resimleri pc de bakıyorum gündüz gece çeşitli şartlada kullandım.

Sony'nin ölüsü bile iş yapar hala. ama şu da bi gerçek geçmişteki yaratıcılık ve kalite malesef kalmadı.

Xperia Z1 Tek konu hariç çok kötü. Kamerası çok iyi.

Cihaz su aldığında sertifika falan hikaye oluyor. Garanti dışı deyip yüzünüze bile bakmıyorlar. Muhatap bulamıyorsunuz. Bilginize.

@06 Kas 2013 09:52 Sen o telefonu havuza sokarsan tabiki garantiye almaz. Kılavuzunda okusaydın su geçirmemzlik özelliği kimyasal bileşen barındırmayan sularda geçerli. Bu arada üstüne bir fincan çay döküldü geçirmedi¥¥¥

Bir devin daha sonu göründü.

Onu bunu bilmiyorum ama bizim oturma odasında 22 yıllık SONY baba yadigar tv hala sapasağlam.

Beni CEO yapsın eski günlerine geri döndüreyim. Mallarında "Made in Japan" yazmayan Sony'i ben napayım, ilk bunu halletmeli. Fotoğraf makinalarında ilk Wi-Fi yi kullanan Sony, tek modelde sınırlı tuttu ve Samsung'a kaptırdı. TV'ler de öyle. Aslında Sony gibi marka mı var ama bazen akıl tutulmaları oluyor. İçinde kullanıcı ara yüzü çalıştıran işletim sistemi barındıran bütün cihazlarında Windows'a geçmeli..telefon,TV,müzik çalar, kamera vs. ve bu eko sistemde diğer cihazlarla kolaylıkla iletişime geçebilmeli. Sony bundan sonra cihazlar arası senkronizasyona yatırım yapmalı...bunu en kolay windows'la yapabilir. Hayırlısı olsun, hep memleketi kurtaracak halimiz yok ya...Sony'i de kurtaralım :).

ekrab cizilmez diyorlar ciziliyor yalan bunların hepsı bunları tuketıcı hakları mahkemesıne vereceksın

kamerasını beğendiğniz telefonların sensörünü SONY üretiyor... SONY kamerası kötü derseniz sizi ciddiye alanda olmaz...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir