Sony: "PS4 öncelikle bir oyun konsoludur!"

PlayStation 4 için konuşan Sony, Microsoft'un Xbox One'ı hakkında bakın neler dedi...

Sony: "PS4 öncelikle bir oyun konsoludur!"
Kaz Hirai: PS4 herşeyden önce oyunlar için var...

Microsoft ve Sony'nin yeni nesil konsolları, oyunların geleceği açısından ilginç yönleri ifşa etmeye devam ediyor.

Sony'nin PlayStation 4'ün çıkışını açıklamasına verilen tepkiler son derecede olumlu iken, Microsoft'un Xbox One'ı hakkında söylenenler biraz karışık. Xbox One'a gelen tepkinin asıl sebebi olarak ise Xbox One'ın, oturma odaları için "hepsi bir arada" ürünü olması gösteriliyor. Başka bir deyişle yeni Xbox'ın sunduğu video ve internet özelliklerinin, oyunların önüne geçtiği iddia ediliyor. Ürünün severleri ise, yeni bir "oyun konsolu" beklentisi içerisindeydiler.

Sony ise farklı bir yolu takip ederek, PS4'ün öncelikle oyun için olacağını, geri kalan her şeyin ise arka planda kalacağını söylüyor.

Sony CEO'su Kaz Hirai, PlayStation'ın bir oyun ürünü olduğu konusunda fikirlerini paylaştı: "En önemli şey, hepimizin, PS4'ün, video oyuncularına hitap eden mükemmel bir oyun konsolu olduğu konusunda anlaşabilmemiz ve bunu anlayabilmemizdir. Eğer bu durumu unutursak, konsolun temelini anlamıyoruz demektir. Bu formül PS3 dahil olmak üzere tüm konsollarımızda işe yaramış olan bir formüldür. Kısacası bir öncelikle bir oyun konsolu yapıyoruz; diğer her şey bu gerçeğin gölgesinde gelişecek..."

Hirai, konsolun oyun yetenekleri dışında özelliklere sahip olmasına rağmen, PS4'ün asıl amacı hakkında hiçbir yanlış anlaşılma olmamasını istiyor.

Hirai'nin bu açıklaması Sony severlere bir şok etkisi yaratmayacak olmasına rağmen, Microsoft'un "hardcore" oyuncuları memnun edecek bir açıklama yapmamış olması, rakipler arasındaki yarışın Sony lehine döneceği söylemlerini yoğunlaştırıyor. 

Unutmamak lazım ki, Xbox One şimdiden ön-sipariş rekorları kırmakta ve eğer Microsoft, Xbox'a özel olan oyunları ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarır ise, iki ezeli rakip arasındaki fark, bugün gözüktüğü kadar büyük olmayabilir.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Playstatioda oyundan başka bir şey yapılamıyor zaten.

@13 Haz 2013 00:10 En cok netflix izlenen cihaz PS3? Baska ne yapmak istiyorsun? Kahve yapip kahvalti hazirlamasini mi?

@13 Haz 2013 00:10 allahını seven üstüme toprak atsın ya :)

hardcore oyuncu konsol kullanmaz onu bir geçelim önce. ps4'ün oyun paylaşımına izin vermesi çaresiz olduğunu gösterir. muhtemelen xbox ve kinect ile ilgili oyunlar yine çok daha başarılı olacaktır ps4'e göre.

@13 Haz 2013 00:15 bak sen? ne kullanırmış peki bu hardcore oyuncular söyle de bilelim aynştayn....

@13 Haz 2013 22:16 bilgisayar kulanıyorlar. sorduğunda soru mu

Bu 2 dev firma oyun konsolları her zaman tartışma yaratmıştır zaten ve hep insanları ikilemde bırakıyorlar aynen benim gibi hangisini alıcağıma bir türlü karar veremedim gitti Sony şuan bana baya bir cazip geliyor Xbox'ın ise Kinect özelliği beni yiyip bitiriyor :S Yaz sonuna kadar bu rakiplerin sonu belli olur inşallah :D

herkesin düşüncesi farklı olabilir ama ben o kadar para verip aldığım ve oturma odamdaki tv me bağladığım cihazın oyun oynatmaktan fazlasını yapmasını isterim. Şimdi birileri çıkıp yok bunda gddr5 var onda ddr3 var falan diyecek ama ultra grafiklerle oyun oynatmaktan daha fazlasını sunamadıktan sonra benim için bir anlamı yok...

@13 Haz 2013 02:47 Aynen haklısınız :-D

Şahsen her şeye rağmen Xbox One almayı düşünüyorum. Oyun grafikleri açısından hiçbir fark olmayacağından adım gibi eminim. Ancak Microsoft'un Kinect gibi bir artısı var. En kötü televizyonu bile Smart yapabilecek özellikleri bir başka artısı. Ancak PS4 sadece oyun oynatacak ve ben ona 500$ verecem. Tbi cnm inş.d.d

Şahsen her şeye rağmen Xbox One almayı düşünüyorum. Oyun grafikleri açısından hiçbir fark olmayacağından adım gibi eminim. Ancak Microsoft'un Kinect gibi bir artısı var. En kötü televizyonu bile Smart yapabilecek özellikleri bir başka artısı. Ancak PS4 sadece oyun oynatacak ve ben ona 500$ verecem. Tbi cnm inş.d.d

sony geriden gelmeye mahkum.

arkadaş ps da oyundan başka bişey yapılamıyor demiş, ??? yaklaşık 6 yıldır bluray film izliyorum,internette sörf yapıyorum,içindeki programlarla özel günlerde slayt gösterisi yapabiliyorum,müzik dinleyebiliyorum daha ne istiyosun yemek falan mı pişirsin??

Goodbye Microsoft

hiç birini almayı düşünmüyorum.. konsolu almakla bitmiyor, konsola tonla para, oyuna tonla para, networke para.. para , para , para ps2'im var kafam rahat arkadaş, herşey grafik değil, oyunun kralı ps2'de.. o çizgiyi bir daha tutturamadı sony

ps4 yeni ps2 dir. yani şu anda rakipsiz tek kral... nokta

niye bu kadar tartışılıyor ki zaten bir oyunun ücreti konsolun yarı fiyatı kadar neredeyse... 2 - 3 oyun eksik alıp iki konsola da sahip olunabilir rahatlıkla

Xbox Ve Ps3 kullanmış biri olarak Ps3 Oyun konusunda daha başarılı olduğunu düşünüyorum. PS4 su ana çıkardığı en iyi oyun konsoludur. Xbox sadede İnsanı kazıklar.

Sony nın pS4 öncelikli oyun cihazıdır dediğine bakmayın. Microsoft un vaad ettiği her şeyi çok daha iyi yapar merak etmeyin. Microsoft her şeyi yaptığını iddia eder ama çoğu hayal kalır. sony pek fazla özellikten bahsetmez ama cihazları kategorisinde en iyi olmuştur genelde. PS2 bile linux yüklenerek PC ye dönüşüyor. Hende performası donanımına göre gayet başarılı. PSP kadar kaliteli müzik çalar yok neredeyse. Video performansı da aynı. PS3 oyundan başka bir işe yaramıyor diyen vatandaş! ne yapmasını bekliyorsun. Altını temizlemesini bekliyorsan yapmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir