Sony şarj edilebilir pillerin ömrünü uzattı!

Şarj edilebilir pillerin kısa sürede ömrünü doldurup çöpe gitmesinden sıkılanlara Sony'den iyi haber

Sony şarj edilebilir pillerin ömrünü uzattı!
İşte Sony'nin uzun ömürlü yeni pilleri

Yeniden şarj edilebilir piller kullanmak hem daha tasarruflu, hem de doğaya daha az zarar vermemize neden oluyor. Artık yaygın olarak kullanılan yeniden şarj edilebilir pillerin en büyük sorunu ise kullanım ömürleri. Fakat Sony'nin yeni kullanmaya başladığı bir teknik sayesinde bu sorunda çok önemli bir aşama kaydediliyor.

Sony, pillerin eksi ucunu lityum demir fosfattan imal ederek, pil ömrü konusunda çok önemli bir adım atmış oldu. Çünkü bu sayede üretilen piller 2000 kez doldurulduktan sonra bile kapasitesinin sadece %20'sini kaybediyor. Yaygın olarak kullanılan alternatiflerine göre bu oldukça büyük bir başarı. Lityum demir fosfatın sağladığı diğer bir avantaj ise pillerin daha hızlı dolması. Bu malzeme kullanılarak üretilen piller sadece yarım saat içerisinde %99 oranında dolmuş oluyor.

Sony'nin yeni pilleri ilk olarak sanayi tipi aletlerde kullanılmaya başlanacak fakat çok zaman geçmeden bu pilleri evlerimizde de kullanmaya başlayabileceğiz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

aferim sony. tebrik ettim seni. tabi bundan senin haberin yok ama olsun tebrikler. genelde daha uzun kullanabilinen icatlar yapmazlar. ne kadar kısa sürede ömrü tükenirse tüketici o üründen sıkça almak zorunda kalır mantığıyla. aslında yaptığın ps1-2-3 den de uzun ömürlü işler yaptığın belli. devam et bakiim bu yolda.

mantıklı ve yararlı bir gelişme.zaman ve performans dengesi bzim için önemli kısa zaman çok performans bunu farklı teknolojilerde de yapmaları dileğiyle:)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir