Sony TV üretiminden çekiliyor mu?

Sony'nin reklamları bolca görülen, meşhur bir modelini üreten fabrikası, kime ve neden satıldı?

  • Ali Güngör
Kim bu Hon Hai? Sony fabrikasını neden sattı?
Sony Bravia'ları Amerika için üreten fabrikayı artık Hon Hai işletecek

Kuzey Amerika'ya satılan Bravia LCD televizyonların üretildiği fabrika el değiştirdi. Sony'nin fabrikasını satın alan firma ise Hon Hai oldu.

Hon Hai Türk okuyucuların bu isim altında pek aşina olmadığı bir firma. Tayvan kökenli dev bir üretici olan Hon Hai, ülkemizde Foxconn olarak tanınıyor. Bir yıl öncesine göre karını yüzde 27 arttıran Foxconn'un durumu oldukça iyi.

Foxconn, Meksika'nın Amerika sınırındaki Tijuana'da yer alan ve 3.300 işçiyi istihdam eden fabrikanın yüzde 90'ını satın aldı. Kalan yüzde 10'u ise Sony elinde tutacak.

Taipei Times'ın haberine göre bu gelişme Sony'nin uzun vadede televizyon üretme işinden çekilebileceğini gösteriyor. Daha net bir ifadeyle ise marka, tasarım ve teknoloji üretmeye devam edip, ürünlerin imalat ve montajını başka firmalarla anlaşmalı yaptırmaya yöneleceği söylenebilir. Sony'nin yüzde 10 hisseyi tutması da elini çekmediğini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Diğer markalar gibi fason ürettirip üzerine Sony markası bastırabilir. JVC, Toshiba, Sharp, Grundig vb şirketler de bu şekilde yapıyor.

Sony gibi kaliteli bir marka TV pazarından çekilirse kötü olur. Bravia TV'ler gerçekten iyi.

Ekonomik kriz Sony'i çok kötü vurdu.

Daha kotusude olacak.Bu sadece başlangıc.Sony degerinden fazla fiyatla mal satmanın bir konsol oyununu 120 130 gibi bir fiyatı sattırmanın ve ayrıcakullanıcılarına istedikleri desteği vermemenin bedelini ödeyecek.

İleriki dönemde iyişallah konsol üretiminide durdururda bizde oyunlarına fazla paralar vermek zorunda kalmayalım.

not:Aynı şey microsoft içinde geçerli domateş çürüğü konsollarının piyasadan çeksinler adam akıllı tasarım yapsınlar.Zaten şu anda microsoft oyundan kazanmıyor live üyeliklerden para kazanıyo.

Sony en iyi tanınan markalardan birisi başkalarının eline geçmesi iiy olmayacak %10 yetmeyebilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play