Sony üçüncü çeyrekte 3 sıra birden sıçradı

Cep piyasasında Samsung ve Apple halen ilk 2 sırada. Ama asıl sürpriz, üçüncü sıradaki isim...

  • Zeynel A. Öztürk
Sony üçüncü çeyrekte 3 sıra birden sıçradı

Sony akıllı cep satışlarında konumunu geçen seneye göre 3 sıra birden yükseltmeyi başardı. Bununla birlikte bu yükseliş, sadece Sony'nin başarısıyla gelmemiş olabilir.

Japon firma, IDC'nin son rakamları itibariyle 2012'nin üçüncü çeyreğinde Samsung ve Apple'dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. Sony 2011'in sonlarında oldukça gerilede, RIM, Nokia ve HTC'nin gerisinde 6. sırada yer alıyordu. Rakiplerinden özellikle HTC'nin satışlarının düşmesi, Sony'nin yükselişinde etkili olmuş görünüyor.

Aslında Sony'nin pazar payı, 2011'e göre yüzde 5 geriye gitmiş durumda. Ancak HTC, Nokia ve RIM'in sert düşüşüyle, Sony'nin kafasını suyun yüzeyine çıkarmış olmasından ziyade suyun geri çekildiğini söyleyebiliriz. Nokia, seneden seneye yüzde 13.6'dan yüzde 3.4'e gerilerken, HTC yüzde 10.3'ten yüzde 4.6'ya, RIM ise yüzde 9.6'dan yüzde 4.2'ye gerilemiş bulunuyor. Yine de Sony'nin Xperia S ve Xperia T ile başarılı olduğunu düşünüyoruz.

IDC'ye göre Samsung ve Apple, pazar payılarını geçen seneye göre artırdılar. Samsung, 2011'deki yüzde 22.7'lik kullanım oranını yüzde 31.3'e yükseltirken, Apple da yüzde 13.8'lik pazar payını yüzde 14.6'ya çıkarmayı başardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Yapacakları tek şey iyi bir üst seviye telefon çıkartmak

Fiyat/Performans olarak en iyi telefon Sony. Ne Apple kadar pahalı ne de Samsung kadar çakma. Kendine has tarzı ve tasarımıyla her bütçeye hitap eden, kamerası ile tartışılmaz en iyisi olan her dalla büyük başarısı bulunan Sony elbette akıllı telefon payında da yerini almış olması gayet doğal.

@axle_selim Lumia 920 yi unutmayalım piyasanın en iyisi şüphesiz.

APPLE OLMASA 1. OLUR YOLA DEVAM SONY ....

Sony experia p iyidir iyi

tek eksiği var oda milletin gözünü boyayacak kağıt üstünde en iyi telefon denilecek bir amiral gemisi. tabi kaç kişi alır meçhul ben go'dan gayet memnunum.

Sony gerekmeyen hiç birşeyi yapmaz millet gerekmediği halde 4 çekirdek tel yaptığı için sony 3 sırada ama 2013 sony yılı olacak eminim sony make belive

Xperia S kullanıcısı olarak şunu söylüyorum lütfen herkes sony almasın bırakın o ayrıcalık bizde kalsın =) Çok mu klişe oldu? Olsun =).Herkes amiral gemi mevzusuna değinmiş ; merak etmeyin Sony 2013 yılında çok sağlam bir amiral gemi çıkaracak ve piyasadaki bütün telefonları silip süpürecek , kendileri de bu eksiğin farkında.Bir şekilde kendini affettirir Sony

Sen de yorum yaz