Sony ve Ericsson: Ortalık tehlikede mi?

Sony, en yetkili ağızdan yaptığı açıklamada Ericsson'la mutlu olmadığını bir kez daha ortaya koydu.

Sony Ericsson bölünüyor mu?
Sony şefi Howard Stringer: Şu sıralar Ericsson ile araları bozuk.

Japon kökenli elektronik firması Sony, İsveçli cep telefonu firması Ericsson ile durum değerlendirmesi yaptı. Sony CEO'su Howard Stringer yaptığı bir röportajda şunları söyledi: "Kesinlikle zor bir seneydi ama işleri bir ortak ile beraber götürmek asla kolay olmamıştır."

Görünüşe göre İskandinavlar ile olan işbirliği şu sıralar Stringer'in canını sıkıyor. "Aynı 2 sene önce olduğu gibi yeniden beraber çalışmalıyız, yoksa Joint Venture kendine has bir çözüm bulmalı."

Cep telefonu krizi
Sony Ericsson Haziran sonunda yine bir kâr uyarısı aldı. 2008'in ikinci çeyreği için açıklanan en son ticari rakamlar yine endişe verici: Vergi öncesi kâr önceki sene ile karşılaştırıldığında yüzde 97 düştü. Sony Ericsson şu sıralar dünya çapındaki cep telefonu üreticileri arasında beşinci sıra ile yetinmek zorunda kalıyor.

Ürün çeşitlemesi eleştiriliyor
Analist Janardon Menon firmanın Walkman ve Cybershot markalarına çok bağımlı olduğunu söylüyor ve "neyi iyi yapabiliyorsan ondan daha çok üret" stratejisini yanlış buluyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

sony ericson batar ..

Sony ile birleşmeden önce yeterince dandik olan Ericsson birleşme sonrası ismini birlikte kullandığı Sony'nin adını kirletiyor.

sony nin eski kalitesi zaten kalmadı, taşeron firmalara üretim yaptırmaya başladı, pil olaylarını hepimiz biliyoruz. 3-5 seneye 3. sınıf bir marka olur bu sony. ayrıca türkiyeye en az önem veren firmalardan biri de sony apple ile birlikte.

Ericsson ile birleşmeden önce sonyde iyi değildi ama. Arkadaşın dediği gibi ürün kalitesi rakiplerinin gerisinde kalmaya başladı. Xperia X1 3,2mp kamera var mesela . Hala herşeyi koyarım ama bir şeyden keserim mantığı devam ediyor. X1'in fiyatıda oldukça tuzlu olacak. Samsung i850 varken o telefonu çıkarmalarına gerek yok bence. Telefonumu yenilemeseydim kesin i850 alırdım. Samsung en sonunda telefon yapabildi bu arada :s

sony tek başına nokia bile rakip olabilecek seviyeye gelebilir...

eskiden ericsson ve nokıa liderik için kapışıyorlardı daha sonra ericsson battı ve sonra SONY ile anlaştı toparlanmaya başlamıştıki, son 2 yılda gelen düşüş ve ayrılık noktasına geln ortaklık..

sony de kaliteli bir markadır erixsonda. ayrıca
--
Ürün çeşitlemesi eleştiriliyor
Analist Janardon Menon firmanın Walkman ve Cybershot markalarına çok bağımlı olduğunu söylüyor ve "neyi iyi yapabiliyorsan ondan daha çok üret" stratejisini yanlış buluyor.
--
dğru demiş adam

dünyayı bilmem ama benim bir numaram sony baba adamların el atıpta başaramadığı ne var ki?telefon:)) ama diğer ürünlerde çok başarılı özellikle tv de 8. harika diyebiliriz:)telefon platformunda ericssonla ortaklık kurması hakkaten iyi olmadı fakat elbette sağlam telefonları var ve en manyak telefonu w960i!sonyericsson un çoğunda tasarım yok gerçekten ve bi özellik koysa telefona başka bi özelliği kısıyor zaten tasarım yok buralara gelmeleri normal.nokia ve apple ı geçicek sanırım yok bu platformda ben şöle bi sıralama yapabilirim
1)apple(sırf iphone için çünkü apple ın bu telefonu diğer marka tüm modellere 10 basar fiyatıyla özellikleriyle ekranıyla tek eksiği kamerası onunda yakında kalmayıp 4 4lük bi telefon çıkaracaklarına eminim)
2)nokia(nokia gerçekten mükemmel bir marka fakat 2. sırada olmasının tek nedeni abartılı fiyatlarının olması tamam full özelliklerle donatılmış ürün çok ucuz olamaz ama bu kadarda abartılmaz diye düşünüyorum)
3)sonyericsson(özellikle walkman serisiyle 3. sırada olmayı hakediyor bence)
4)samsung(aslında samsungu yazmayacaktım fakat i850 ile gelecek vaad eden telefonlar çıkaracığını kanıtlamış oldu)

sony, ericsson dan ayrılsa kendi telefonlarını üretse, ericsson iflas eder. Sonra sony nokia ya rakip olur. Ericsson'un ortaklığa ne katkısı var, ne çıkardıysa sony çıkardı. bence sony kendi başına üretsin telefonlarını. Hem tasarımları da güzel nokia gibi odun görünümlü telefonlar üretmiyor.

Sony ve ericsson birleşrmeden önce ikisi de pek iyi telefonlar üretemiyordu. Sony tasarım olarak hiç iyi değildi, ericsson da takoz du resmen.

Sony il Ericsson yollarını ayırırsa Ericsson batmaz. Cep telefonu piyasası Ericsson için çok küçük bir pazar. Oradan kazandığı para şirketin gelirlerinin küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Yorum yparken biraz bilgilenip bişeyler yazın.
Sitede ne yorum görsem,
"Şu şunu yapsa bu kesin batar vs vs "
Bu piyasada bahsi geçen firmaların hiç biri batmaz. Ne nVidia ne ATI/AMD ne de intel. Sadece zaman zaman piyasadan kaptıkları pay değişir.

valla SonyEricsson cep telefonu markası olarak Nokia nın arkasından gelmeye layık tek markaydı neden ilk 5 te ama beşinci sırada bende anlayamadım çok yazık.. S.Ericsson hk.da yapılan olumsuz yorumlarına bazıları haklı olabilir ama çoğunluğuna katılmıyorum. "W" serisi ile öncesindeki "K" serisi (özellikle K750i vb) telefonları en iyi en kaliteli en güzel özellikli ürünlerindendi, Nokia nın modelleriyle yarışacak ölçülerdeydi.. S.Ericsson'u tekrar bu pazarda ilk 3 te görmek isterdim ki şimdi ayrılık söylentileri dolaşıyor. Hiç bakmayın eğer Sony ayrılırsa artık ortalık Nokia nın hükümranlığına kalır, 400-500 lük telefonları 800-900 milyonlara hatta 1 milyara almaya devam edersiniz umarım ayrılmazlar...

sony ericsson her koşul altında nokia dan daha iyi telefonlar üretmiştir. 6300 modelinin fiyatına & özelliklerine bakın. birde aynı paraya alabileceğiniz sony ürünlerin özelliklerine bakın. 6300 sadece örnek ve çoğaltılabilir... bir diğer örnek ise w810, sybian eksikliğini hiç bir şekilde hissetmedim... daha da üst modellere doğru ilerlersek w960 a kadar yolumuz var. çünkü o bir symbian :) c serisi ile fotoğraf makinesine cep telefonu entegre ettiklerini unutmayalım :D:D:D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir